Czytaj

  • PKP Miechów. 2021r.

    Miechów to miasto w województwie Małopolskim. Jest siedzibą powiatu Miechowskiego i gminy miejsko-wiejskiej Miechów. Miechów położony jest w odległości 41 km od Krakowa i 78 km od Kielc. Miechów leży nad potokiem Miechówka, na Wyżynie Miechowskiej, która leży w województwie Małopolskim i Świętokrzyskim. Jest to część Niecki Nidziańskiej. Ma bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu. Są liczne…

    Read more

  • PKP Kraków Opatkowice. 2021r.

    W ostatnich latach bardzo dużo inwestuje się w rozwój i modernizację krakowskie węzła kolejowego. Celem było przede wszystkim włączenie istniejącej sieci kolejowej do systemu ruchu pasażerów w obrębie Krakowa, okolicznych miejscowości, a także miast położonych dalej od Krakowa. Wszystko po to, aby ułatwić mieszkańcom Małopolski dojazd do Krakowa i znaczne skrócenie czasu podróżny. Kraków jako…

    Read more

  • Wakacyjny pociąg Retro. Chabówka. 2021r.

    Jak co roku Skansen w Chabówce zorganizowała wakacyjne przejazdy pociągiem Retro. W 2021 roku, wydłużono trasę przejazdu aż do Kasiny Wielkiej. Trasa ma długość około 25 km. Szlak przebiega malowniczą doliną rzeki Raba. Szlak jest jednotorowy, niezelektryfikowany, ma Nr 104 i należy do byłej sieci Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Odcinek Chabówka – Nowy Sącz.

    Read more

  • PKP Kraków Mydlniki. 2021r.

    W okresie 1844 – 1847 zbudowano linię kolejową, która połączyła Kraków ze Śląskiem. Pierwsze połączenie kolejowe między Mysłowicami, a Krakowem uruchomiono w dniu 13 października 1847 roku. W tym dniu, pierwszy pociąg, ciągnięty przez parowóz o nazwie „Kraków”, wyjechał z krakowskiego dworca na trasę do Mysłowic. Początkowo linia była jednotorowa, ale szybko zwiększające się przewozy…

    Read more

  • PKP Leszno. 2021r.

    Obecnie Leszno to miasto, które rozwija się spokojnie i systematycznie. Po trudnych latach transformacji, Leszno znalazło swój nowy charakter. Jest to miasto trudnej historii, zabytków i zieleni. Po zbudowaniu obwodnicy drogowej Nr S5 Poznań – Wrocław, Leszno przestały rozjeżdżać ciężarówki. Budynki po upadłych zakładach pracy znajdują swoje nowe przeznaczenie. Są na przykład adaptowane na hotele.

    Read more

  • Wagony osobowe z odkrytymi i krytymi pomostami.

    W tym artykule omawiamy wagony osobowe eksploatowane w PKP (Polskie Koleje Państwowe) przechodnie, czyli takie, gdzie przez wagon wiedzie korytarz, którym mogą przemieszczać się pasażerowie, a przede wszystkim załoga pociągu. Poprzednie wagony miały przejście po zewnętrznych pomostach, które w użyciu były bardzo niebiezpieczne.

    Read more

  • PKP Krosno. 2021r.

    Przez Krosno prowadzi tak zwana Galicyjska Kolej Transwersalna, biegnąca równoleżnikowo wzdłuż łańcucha Karpat. W chwili swojego powstania całkowicie leżała na obszarze Austro-Węgier. Jej długość wynosiła 768 km. Wzdłuż linii kolejowej zbudowano drogę, która obecnie jest Drogą Krajową Nr 28. Droga kołowa została oddana do użytku w 1851 roku.

    Read more

  • Lokomotywy Spalinowe ST43. 2021r.

    Rumunia to kraj, który przecina pasmo Karpat. Z tego powodu kolejowe szlaki przebiegające przez góry są trudne technicznie. Są tam strome podjazdy o nachyleniu do 25 promili i ciasne łuki o promieniu zaledwie 270 m. Dlatego rumuńskie koleje zawsze potrzebowały silnych lokomotyw. Rumunia dysponuje własnymi złożami ropy naftowej, a nie ma pokładów węgla kamiennego. Te…

    Read more

  • Wagon silnikowy HCP serii SBx. 2021r.

    Kolejowe wagony motorowe mają długą historię, także w Polsce. Tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości poważnie rozważano możliwość wprowadzania wagonów motorowych na określone linie. Głównie na szlaki o małym ruchu pasażerskim, a także na szlaki gdzie pasażerowie kosztem droższego biletu dojadą znacznie szybciej na miejsce. Twierdzono, że wagon motorowy jest na tyle już udoskonalony, że…

    Read more

  • Wagon silnikowy SN61. 2021r.

    SN61 to wagon silnikowy, który był produkowany w zakładach Ganz-MAVAG w Budapeszcie na Węgrzech. Przedsiębiorstwo „Ganz vállalatok” zostało założone w 1844 roku, w czasach Austro-Węgier. Przyjęło nazwę Ganz na cześć Ábraháma Ganza urodzonego w Szwajcarii węgierskiego inżyniera i producenta żelaza. W 1959 roku, w czasach socjalistycznych Węgier, firma Ganz została połączona z firmą MÁVAG -…

    Read more