Czytaj

  • PKP Kraków Bronowice. 2021r.

    Przystanek osobowy PKP Kraków Bronowice to kolejna nowa inwestycja, która powstała w krakowskim węźle kolejowym. Jest to przystanek, który początkowo nie był planowany. Idea jego powstania zrodziła się w wyniku analiz ewentualnych możliwości przewozu pasażerów Koleją Aglomeracyjną mieszkańców dużych krakowskich osiedli mieszkaniowych jakimi są osiedla Widok i Azory, które mieszczą się w pobliżu linii kolejowej…

    Read more

  • PKP Skarżysko Kamienna. 2021r.

    Miasto Skarżysko Kamienna leży na terenie Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Już w XV wieku były tutaj kopalnie rudy żelaza i pierwsze huty żelaza. Miasto położone jest nad rzeką Kamienną oraz jej dopływami Kamionką, Bernatką i Oleśnicą, na pograniczu Puszczy Świętokrzyskiej. Skarżysko Kamienna leży w historycznej Małopolsce, w dawnej ziemi sandomierskiej. Miasto jest stosunkowo młode, a jego…

    Read more

  • PKP Tarnów. 2021r.

    Nieprzypadkowo miasto Tarnów posiada tytuł perły polskiego renesansu. Tarnowska starówka ma swój niepowtarzalny urok. Malownicze kamieniczki, stylowy ratusz oraz gotycka Bazylika Katedralna pod wyzwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny tworzą z tarnowskiego centrum miejsce godne uwagi każdego turysty. W Tarnowie jest kilka muzeów z cennymi eksponatami. Łatwo jest w Tarnowie znaleść restaurację z dobrym jedzeniem. Dobra…

    Read more

  • PKP Gniezno. 2021r.

    Starania o wybudowanie linii kolejowej w Gnieźnie miejscowe władze pruskie rozpoczęły około 1860 roku. Umowę na budowie linii kolejowej podpisano w dniu 30 listopada 1867 roku. W dniu 26 maja 1872 roku, oddano do użytku linię kolejową, która połączyła Poznań (Poznań Wschód) z Inowrocławiem. Odległość z Poznania do Gniezna wynosi 50 km. Linia była jednotorowa.…

    Read more

  • EZT PaFaWag EN57. 2021r.

    W 50-latach elektryfikacja głównych węzłów kolejowych była już zapanowana i realizowana. Myślano już wówczas o elektrycznych składach pasażerskich podmiejskich. Dodatkowo był problem, że stacje główne miały wysokie perony (40 – 50 cm od główki szyny). Natomiast stacje podrzędne miały niskie perony, czasami o wysokości krawężnika. Dlatego przyszłe pociągi osobowe powinny obsługiwać wszystkie perony.

    Read more

  • PKP Kraków Bonarka. 2021r.

    Kraków Bonarka to stacja kolejowa w Krakowie, zlokalizowana w dzielnicy Podgórze na obecnej linii kolejowej Nr 94 Kraków Płaszów – Oświęcim. Współrzędne geograficzne N50º01’45.0” E19º56’45.7”. Elewacja 220 m n.p.m. Linia kolejowa Nr 94 Kraków Płaszów – Oświęcim to linia kolejowa znaczenia państwowego o długości 64,502 km, w większości dwutorowa, w całości zelektryfikowana. Łączy Kraków ze Śląskiem.

    Read more

  • PKP Kraków Płaszów. 2021r.

    W miejscu parowozowni Wola Duchacka, przy ulicy Prokocimskiej, w okresie 1996 – 1998, wybudowano nowoczesny gmach urzędu pocztowego. Lecz związki kolei z pocztą słabną. Ostatni kurs wagonu pocztowego odbył się w dniu 29 maja 2011 roku, a wagon pocztowy był w relacji pociągu Kraków Płaszów – Szczecin Główny. Wagony pocztowe wystawiono na sprzedaż.

    Read more

  • PKP Kraków Płaszów. 2020r.

    Stacja kolejowa Kraków Płaszów jest po stacji Kraków Główny drugą największą stacją w węźle krakowskim. Jej powstanie wiąże się z rozpoczęciem w 1850 roku budową linii kolejowej do Lwowa przez Tarnów, Rzeszów, Przemyśl. Szlak ten uruchomiono odcinkami od 1855 roku, a cały szlak oddano do użytku w 1856 roku.

    Read more

  • Lokomotywa Elektryczna Siemens Vectron. 2012r.

    Siemens Vectron to rodzina lokomotyw wywodzących się z rodziny lokomotyw elektrycznych Siemens EuroSprinter. Siemens Vectron to lokomotywy przeznaczone do prowadzenia pociągów towarowych i pasażerskich, z maksymalną prędkością 160 km/h lub 200 km/h, w zależności od wersji. Główną ideą powstania tych lokomotyw była konstrukcja wielosystemowa, czyli możliwość prowadzenia składów pociągów z różnymi prądami elektrycznymi w sieciach.…

    Read more

  • PKP Szczecin Główny. 2021r.

    Z powodu rozpoczęcia drugiej wojny światowej przez niemców i rosjan, zmieniły się granice w Europie. Do Polski został przyłączony Szczecin (Stettin), a przez to Polską najstarszą stacją kolejową jest stacja Szczecin Główny. Dworzec ten, kiedy powstawał nosił nazwę Berlinerbahnhof (Dworzec Berliński), a to daltego, że linia kolejowa połączyła miasto Berlin ze Szczecinem. Linia miała długość…

    Read more