Czytaj

  • Lokomotywa Parowa TKt1-63. 2022r.

    Parowóz niemiecki serii T14 był produkowany w fabryce Aktiengesellschaft für Lokomotivbau Hohenzollern, Düsseldorf w okresie 1914 – 1919, czyli w czasie wielkiej wojny światowej. Zbudowano ponad 500 egzemplarzy. Lokomotywa była zaprojektowana do obsługi lekkich pociągów na liniach lokalnych w rejonie Berlina oraz na trasach górskich. Zaletą lokomotywy była jednakowa prędkość jazdy do przodu i do…

    Read more

  • Lokomotywa Parowa T2D SLA Śląsk. 2022r.

    Parowóz T2D SLA Śląsk to lokomotywa parowa typu tendrzak, o czterech osiach napędowych, bez osi tocznych, przeznaczona na normalny tor. Parowóz T2D SLA Śląsk był produkowany w Chrzanowie w zakładach FABLOK. Układ osi D, inaczej (0-4-0), a oznaczenie polskie to mała litera „p”.

    Read more

  • PKP Trzebinia. 2022r.

    Stacja kolejowa w Trzebini została otwarta w październiku 1847 roku, razem z oddaniem linii Mysłowice – Kraków. W efekcie z Krakowa do Wrocławia można było przejechać całą linią. Budowę linii wykonało Towarzystwo Krakowsko – Górnośląskie. Linię poprowadzono w ten sposób, aby ominęła Królestwo Polskie, czyli zabór rosyjski. Rosja nie była zainteresowana rozwojem kolei. Trzebinia była…

    Read more

  • PKP Mysłowice. 2022r.

    W 1836 roku, z inicjatywy przemysłowców i kupców założono Towarzystwo Kolei Górnośląskiej (TKG). Głównym celem TKG było połączenie Górnego Śląska z Wrocławiem linią kolejową. W 1841 roku, powstała firma Oberschlesische Eisenbahn Aktien Gesellschaft, która w kolejnych latach zbudowała kolei normalnotorową z Wrocławia do Mysłowic. Poszczególne odcinki kolei powstawały w różnych miejscach i dopiero w finale…

    Read more

  • PKP Kraków Swoszowice. 2022r.

    Stacja kolejowa Kraków Swoszowice została uruchomiona w dniu 1 sierpnia 1884 roku, równocześnie z otwarciem szlaku kolejowego Kraków Płaszów (wówczas Podgórze) – Sucha Beskidzka (wówczas Sucha). Szlak był częścią Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, która miała zabezpieczyć potrzeby Austro-Węgier. Polska była wówczas pod zaborami.

    Read more

  • PKP Chabówka – Nowy Sącz. 2022r.

    Górskie szlaki kolejowe są bardzo urokliwe i lubiane przez turystów. Tory kolejowe ułożone na zboczach wzniesień z licznymi mostami, wiaduktami, a nierzadko z tunelami, dostarczają pozytywnych wrażeń obserwatorom. Na szlakach są liczne podjazdy i zjazdy oraz bardzo ciasne łuki, które powodują, że podróż taką linią trwa długo. Jadący pociąg przypomina węża, który wije się wśród…

    Read more

  • Lokomotywa Parowa Pt47. 2022r.

    Lokomotywa Pt47 to polski parowóz pospieszny, polskiej konstrukcji, produkowany w okresie 1948–1951, dla PKP. Parowóz jest wzorowany na polskim, przedwojennym parowozie Pt31. Produkcja parowozów Pt47 odbywała się w FABLOK w Chrzanowie i w HCP w Poznaniu. Łącznie zbudowano 180 parowozów.

    Read more

  • Lokomotywa Parowa Pt31. 2021r.

    Lokomotywa Pt31 to polski parowóz opracowany w 1931 roku, ale prace nad nim trwały już od 1929 roku. Na czele zespołu konstruktorskiego stał inżynier Kazimierz Zembrzuski. Parowóz został opracowany z układem osi 1’D1’, a polskie oznaczenie to mała litera „t” czyli oOOOOo. Sygnatura Pt31 oznacza lokomotywę Pospieszną, z układem osi typu „t”, zaprojektowaną w 1931…

    Read more

  • Lokomotywa Parowa Ol49. 2021r.

    Lokomotywa serii Ol49 to parowóz Osobowy, o układzie osi "l" czyli 1C1 (inaczej oOOOo). Lokomotywa Ol49 została opracowana przez polskich konstruktorów w 1949 roku. Produkcję uruchomiono w fabryce FABLOK w Chrzanowie. Zbudowano 116 lokomotyw.

    Read more

  • Lokomotywa Parowa Ol12-7. 2021r.

    Lokomotywa parowa serii 329 to jest parowóz produkcji austriackiej. Do kotła tej lokomotywy opracowano przegrzewacz i parowóz otrzymał oznaczenie serii 429, który w Polsce w PKP został oznaczony Ol12. Parowóz był produkowany przez firmę Staats-Eisenbahn-Gesellschaft (StEG) w Wiedniu. Parowóz otrzymał układ jezdny o układzie osi 1’C1 (1-3-1), czyli polskie oznaczenie „l”. Parowóz został zaprojektowany przez…

    Read more