Czytaj

  • EZT Newag EN79-001 = 45WE-014, Impuls. 2023r.

    Elektryczny Zespół Trakcyjny serii IMPULS, który był i jest produkowany przez firmę NEWAG w Nowym Sączu, to jest jeden z najlepszych Polskich pociągów w Europie. Rekordy prędkości ustanowione przez EZT IMPULS, spowodowały, że inne kraje w Europie zwróciły uwagę na Polskie pociągi. Zawarto kilka zagranicznych kontraktów. W trakcie eksploatacji, pojazdy IMPULS okazały się wyjątkowo sprawne,…

    Read more

  • Lokomotywy Elektryczne ET42. 2023r.

    Lokomotywa Elektryczna ET42 to jest ciężka lokomotywa elektryczna, dwuczłonowa. Lokomotywa została zaprojektowana i produkowana w państwie moskiewskim w fabryce NEWZ Nowoczerkaskie Zakłady Produkcji Lokomotyw, pod oznaczeniem 112E. Produkcja trwała w okresie 1978-1982. Zbudowano 50 egzemplarzy, tylko dla PKP dla Polski. Moskalom chodziło o zablokowanie produkcji Polskiej ciężkiej lokomotywy ET41. W żargonie kolejowym lokomotywa ET42 jest…

    Read more

  • Wagon silnikowy PESA EN81. 2023r.

    W Polsce mamy problemy z nazewnictwem jednowagonowych pojazdów elektrycznych i spalinowych. W dużej mierze wynika to z okresu, kiedy masoneria radośnie likwidowała Polską Kolej. Wmawiano społeczeństwu, że nie potrzebuje pociągów, połączeń lokalnych i regionalnych, a także stacji kolejowych. Że nie potrzebujemy dojeżdżać do pracy, szkół, urzędów. I najlepiej żebyśmy wyjechali z Polski. Wmawiano nam zapóźnienie…

    Read more

  • PKP Kielce Główne. 2023r.

    Stacja kolejowa Kielce Główne to najważniejsza stacja w Kielcach. Przez wiele lat nosiła nazwę Kielce, ale po okresie zastoju w rozwoju kolei w Polsce, nastąpił jej rozwój i powstało wiele nowych stacji i przystanków kolejowych. Dlatego, aby nie było wątpliwości, o która stację chodzi, dlatego radni w Kielcach jednogłośnie, zmienili nazwę na Kielce Główne. Podobnie…

    Read more

  • PKP Kielce Herbskie. 2023r.

    Kielce Herbskie to jest duża stacja rozrządowa, ale także pełni funkcje stacji osobowej. W jej obszarze znajduje się przystanek osobowy Kielce Herbskie, we wschodniej części oraz przystanek osobowy Kielce Slichowice, w zachodniej części. Stacja znajduje się w Województwie Świętokrzyskim, w mieście Kielce w zachodniej części miasta. Stacja jest węzłowa; Linia kolejowa Nr 61 Kielce Główne…

    Read more

  • PKP Podbory Skawińskie. 2023r.

    Borek Szlachecki to jest miejscowość w Województwie Małopolskim, w Powiecie Krakowskim, w Gminie Skawina. Miejscowość leży na zachód od Skawiny, z którą graniczy. Borek Szlachecki rozciąga się wzdłuż Drogi Krajowej Nr 44 Kraków – Oświęcim. Na północ od miejscowości biegnie linia kolejowa Nr 94 Kraków Płaszów – Oświęcim.

    Read more

  • PKP Jaśkowice koło Skawiny. 2023r.

    Stacja Kolejowa Jaśkowice koło Skawiny. Jaśkowice to jest niewielka miejscowość położona na zachód od Skawiny. Z Jaśkowic do Skawiny jest 12 km, do Krakowa jest 32 km, do Wadowice jest 21 km, do Oświęcimia jest 38 km. Przez miejscowość Jaśkowice przebiega Droga Krajowa Nr 44 Kraków – Oświęcim.

    Read more

  • PKP Brzeźnica koło Skawiny. 2023r.

    Stacja kolejowa Brzeźnica koło Skawiny powstała w czasie budowy linii kolejowej Oświęcim – Kraków, w 1884 roku, czyli w czasie kiedy Rzeczypospolita Polska była pod zaborami. Miejscowość Brzeźnica należała wówczas do Galicji, czyli była w zaborze Austro-Węgier.

    Read more

  • PKP Kraków Bieżanów Drożdżownia. 2023r.

    Stacja Bieżanów Drożdżowania została oddana do użytku w 1932 roku, przy istniejącej linii kolejowej Kraków – Wieliczka. Bieżanów nie był wówczas w granicach miasta Kraków. Kiedy armia germańska i moskale napadli na Rzeczypospolitą Polskę, okupacyjne władze germańskie znacznie poszerzyły obszar miasta Krakowa. Wówczas stacja otrzymała nazwę Krakau-Biezanow-Drozdzownia. Tuż po zakończeniu wojny, stacja ponownie otrzymała przedwojenną…

    Read more

  • EZT Mińsk Mazowiecki EN57AL. 2023r.

    W 50-latach XX wieku, elektryfikacja głównych węzłów kolejowych była już zapanowana i realizowana. Myślano już wówczas o elektrycznych składach pasażerskich podmiejskich. Dodatkowo był problem, że stacje główne miały wysokie perony (40 – 50 cm od główki szyny). Natomiast stacje podrzędne miały niskie perony, czasami o wysokości krawężnika. Dlatego przyszłe pociągi osobowe powinny obsługiwać wszystkie perony.

    Read more