Chabówka. 2021 rok.
Wakacyjne pociągi Retro na trasie Skansen Chabówka – Kasina Wielka.
Jak co roku Skansen w Chabówce zorganizowała wakacyjne przejazdy pociągiem Retro. W 2021 roku, wydłużono trasę przejazdu aż do Kasiny Wielkiej. Trasa ma długość około 25 km. Szlak przebiega malowniczą doliną rzeki Raba. Szlak jest jednotorowy, niezelektryfikowany, ma Nr 104 i należy do byłej sieci Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Odcinek Chabówka – Nowy Sącz.
Pociąg Retro był zestawiony z lokomotywy parowej i kilku wagonów pochodzących z 30-lat XX-wieku. Ilość wagonów od trzech do sześciu zależała od szacowanej ilości podróżnych. Dla grup zorganizowanych dołączano dodatkowy wagon. Jako lokomotywę wykorzystywano parowóz typu „tendrzak”, bo taki parowóz zapewnia jednakową prędkość zarówno przodem jak i tyłem.
Stacją końcową był dworzec kolejowy w Kasinie Wielkiej u stóp Śnieżnicy. W Kasinie Wielkiej swoje filmy realizowali laureaci Oscarów, Steven Spielberg czy Andrzej Wajda.
Kasina Wielka to rodzinna miejscowość naszej wielkiej i wspaniałej sportsmenki Pani Justyny Kowalczyk, biegaczki narciarskiej, wielokrotnej mistrzyni olimpijskiej i wielokrotnej mistrzyni świata.
Pasażerowie pociągu Retro mogli wyjechać kolejką krzesełkową na górę Śnieżnica. Tu przy dobrej pogodzie można było podziwiać wspaniałe widoki gór. Stąd można podziwiać przepiękną panoramę Beskidu Wyspowego i Pogórza Wielickiego. Stacja kolei linowej znajduje praktycznie przy samej stacji PKP. Dla pasażerów pociągów Retro przejazd wyciągiem był ze zniżką 30%.
W trasę powrotną do Chabówki pociąg rusza po 90 minutach. W tym czasie, obsługa pociągu przestawia lokomotywę z jednego końca pociągu na drugi oraz nawadnia lokomotywę z pobliskiego hydrantu. Kiedy pociąg w drodze powrotnej zatrzymuje się na stacji kolejowej Chabówka, wówczas ponownie lokomotywa jest przestawiana i pchając wagony dojeżdża do Skansenu.
W 2021 roku, kursy pociągu Retro wykonywano: w lipcu w dniach: 3, 4, 10, 11, 17, 18, 24, 25, 31, w sierpniu w dniach 1, 7, 8, 14, 15, 21, 22, 28, 29. W ciągu jednego dnia pociąg ruszał ze skansenu Chabówki o godzinie 08;50 i dojeżdża do Kasiny Wielkiej o godzinie 10;02. W kurs powrotny pociąg wyruszał o godzinie 11;33 i dojeżdża do Skansenu o godzinie 12;50. O godzinie 13;50 pociąg rusza ponownie do Kasiny Wielkiej, gdzie pociąg dojeżdża o 15;03. W trasę powrotną rusza o godzinie 16;38 i dojeżdża do Skansenu o godzinie 17;55. Do pociągu Retro można było wsiąść na stacjach pośrednich: Chabówka Stacja PKP, Rabka-Zdrój, Rabka Zaryte, Mszana Dolna. Bilety można było nabyć w kasie Skansenu (płatność gotówką lub kartą) lub w pociągu u konduktorów (płatność tylko gotówką). Pasażerowie wsiadający lub wysiadający z pociągu na terenie Skansenu w Chabówce zobowiązani byli wykupić bilet wstępu do skansenu zgodnie z cennikiem. Bilet normalny: 45,00 zł, bilet ulgowy: 35,00 zł, tylko dla dzieci w wieku 2 – 14 lat. Bilet do skansenu na Kartę Dużej Rodziny kosztował 14 złotych od osoby.
Pociągi Retro cieszyły się dużą popularnością i kursowały pełne zadowolonych pasażerów, zwłaszcza rodzin z małymi dziećmi.
Lokomotywa OKz32-2 to Polski parowóz tendrzak osobowy przystosowany do obsługi górskich linii kolejowych. Został wyprodukowany dla PKP w liczbie 25 sztuk w okresie 1934–1936, przez Zakłady Mechaniczne Hipolita Cegielskiego w Poznaniu na zlecenie Ministerstwa Komunikacji specjalnie do obsługi linii kolejowych Kraków – Zakopane. Podstawowe dane: Układ osi: 1’E1′ (1–5–1). Rozstaw osi skrajnych: 11,70 m. Masa pustego parowozu: 95 800 kg. Maksymalna siła pociągowa: 17 200 kG (172 kN). Średnica kół napędnych: 1,450 m.
Opracował Karol Placha Hetman