Zagórz 12-05-2023r.
Wagony silnikowy ČSD typu M152.0 serii 810.
W 2017 roku, przewoźnik SKPL pozyskał cztery wagony silnikowe serii 810. Tymi wagonami motorowymi planowano uruchomić pociągi w rejonie Bytowa oraz Kętrzyna. W kolejnych latach wagony miano wysłać na Podkarpacie. Wagony są dobrze znane na szlakach w Czechach i Słowacji. Dobrze nadają się dla szlaków o bardzo małych potokach pasażerów.
Wagony motorowe typu ČSD M 152.0 są popularnie nazywane „Motorakami”. Od 1988 roku, są oznakowane jako seria 810. Producentem była fabryka Vagonka Studénka, a produkcja trwała w okresie 1973 – 1984. Wyprodukowano 680 egzemplarzy. Zbudowano partię dla CCCP dla szerokich torów.
Wagony mają prędkość biegu 80 km/h. Wagon dysponuje 55 miejscami pasażerskimi w jednym przedziale. Pasażerowie mają do dyspozycji ławki z cienką tapicerką i niskimi oparciami. Korytarz biegnie środkiem przedziału. Nad głowami pasażerów są pułki na bagaż. Okna w wagonie są duże, z podwójnymi szybami. Przy oknach są niewielkie stoliki. Konstrukcja nadwozia wagonu jest samonośna, stalowa, spawana. Pudło wagonu jest osadzone na dwóch pojedynczych osiach. W obu kończąc wagonów umieszczono kabiny maszynisty. Za kabinami maszynisty umieszczono korytarze z drzwiami wejściowymi. Łącznie są dwie pary drzwi wejściowych. W wagonie jest jedna toaleta. Wagon jest ogrzewany z układu chłodzenia silnika.
Silnik.
Wagon jest napędzany sowieckim silnikiem LIAZ ML-634, który jest chłodzony cieczą. Przekładnia jest hydromechaniczna typu Praga 2M70 i napędza tylko jedną oś wagonu. Silnik jest umieszczony pod podłogą wagonu. Silnik i przekładnia zostały przyjęte z autobusu Karosa ŠM-11.
W czołach wagonów są dwa okna wyposażone w wycieraczki. Zamontowano także sześć reflektorów ze światłami białymi i czerwonymi. Są także klasyczne zderzaki i tradycyjny sprzęg. Pod podłogą wagonu umieszczono silnik, przekładnię, zbiorniki paliwa, akumulatory, instalacją pneumatyczną. W przypadku połączenia dwóch wagonów istnieje możliwość sterowania silnikami obu wagonów z jednej kabiny. Wymaga to połączenia wagonów dodatkowymi przewodami elektrycznymi i pneumatycznymi.
Opracował Karol Placha Hetman