Chabówka 2023-08-07
Wagon bagażowy typu F 035 060. 1923 rok.
Wagon bagażowy to jest pojazd szynowy, niesilnikowy, przeznaczony do przewozu bagażu. Obecnie wagony bagażowe nie są użytkowane. Wagony tego typu były popularne w okresie 1850-1950. Wagon był włączany w skład pociągu osobowego rozkładowego lub okolicznościowego. W wagonach tego typu przewożono walizki (kufry) pasażerów klasy 1 i czasami klasy 2. Pasażerowie zostawiali bagaż w budynku dworcowym pod opieką służby kolejowej, która zajmowała się tym bagażem, aż do stacji docelowej pasażera. Wagon miał konstrukcję umożliwiającą przewożenia dużych ładunków. Drzwi do wagonu są większe niż w wagonach osobowych. W wagonie była obsługa, która opiekowała się przewożonym ładunkiem. Obsługa miała własny przedział. W wagonie bagażowym przewożone były także zwierzęta domowe: psy i koty. Zwierzęta umieszczano w klatkach, do których dostęp był z zewnątrz wagonu i od środka.
Obecnie (2023 rok) są używane wagony pasażerskie, które mają wydzielone miejsca na bagaż. Aktualnie wagony pasażerskie mają także wydzielone miejsca dla rowerów i wózków dziecięcych oraz inwalidzkich. Koleje Śląskie, od 2021 roku, używają specjalnych wagonów dla przewozu rowerów, które są pod opieką obsługi pociągu. Wagony są zamykane i otwierane tylko przez osobę z drużyny konduktorskiej.
Wagon bagażowy typu F 035 060 jest eksponatem w skansenie w Chabówce. Wagon został zbudowany w 1923 roku, przez firmę Chr.&Unm.Aktion Gesells. Wagon jest dwuosiowy. Prędkość maksymalna 60 km/h. Wagon ma kilka wejść z których cztery są szerokie i odsuwane na bok, jak w wagonie towarowym. Drzwi na końcu burty są dla wejścia obsługi. Z wagonu jest możliwość przejścia do następnego wagonu, przez czołowe drzwi. W dachu umieszczony jest świetlik, z którego korzystała obsługa.
Po służbie wagon został przebudowany na kawiarnię. Zamontowano stoliki, ławki i kontuar barowy. Obecnie (2023 rok) wagon bagażowy typu F 035 060 ma 100 lat.
Opracował Karol Placha Hetman