Zielona Góra 2023-01-01
Stacja kolejowa Zielona Góra Główna.
Współrzędne geograficzne: 51.947N 15.511E.
Stacja Zielona Góra jest opisana w poprzednim Rozdziale "PKP Zielona Góra. 2022r." Ten Rozdział jest uzupełnieniem informacji o ciekawym mieście jakim jest Zielona Góra i o dużym węźle kolejowym.
Dworzec Zielona Góra Główna.
Dworzec znajduje się przy ulicy Dworcowej 32c. Można tutaj dojechać autobusową komunikacją miejską.
Istniejący obecnie (2023 rok) budynek dworca został zbudowany z początkiem 60-lat XX wieku. Dworzec zbudowano w stylu modernistycznym z dachem o przekroju trapezowym. Budynek miał bogate przeszklenie. Niestety, współczesna technologia nie zapewniła dobrej izolacji termicznej i budynek okazał się kosztowny w ogrzewaniu. Dlatego zdecydowano o przeprowadzeniu generalnego remontu. Remont przeprowadzono w trzech etapach. Pierwszy etap zrealizowano w okresie 2004 – 2006. Drugi etap zrealizowano w okresie 2008 – 2009, a ostatni wykonano w okresie 2011 – 2012. Uroczyste otwarcie nastąpiło w dniu 16 sierpnia 2012 roku. Koszt remontu wyniósł 7 milionów złotych. W ramach remont wykonano nowe elewacje z ociepleniem, nowe okna i drzwi. Drzwi wejściowe są automatyczne. Wykonano nowe kasy, punkt informacyjny, powierzchnie handlowe (punkt gastronomiczny, sklep spożywczy), punkt medyczny (Apteka), punkt straży miejskiej, nowe toalety, informację kolejową, monitoring, automaty z napojami.
Opis zdjęcia: Historyczny budynek kolejowy. Budynek jest warty uwagi, bo podobnie wyglądał dworzec kolejowy, który stał 100 m dalej w kierunku wschodnim. Stary, ceglany dworzec w Zielonej Górze funkcjonował do początku 60-lat XX wieku. Wtedy został rozebrany, a w jego miejscu powstał nowy, większy. Niemal identyczny poniemiecki dworzec, jak ten w Zielonej Górze stoi na stacji kolejowej Rudna Gwizdanów niedaleko Głogowa. Podobnych, ceglanych, poniemieckich dworców na Dolnym Śląsku jest kilka, na przykład w Ścinawie.
Zielona Góra.
Konkatedra pod wezwaniem świętej Jadwigi Śląskiej. ul. Mickiewicza 14, 65 – 063 Zielona Góra.
Świątynia została ufundowana w II połowie XIII wieku, przez księcia Konrada I Głogowskiego i została poświęcona świętej Jadwidze Śląskiej, która była babcią fundatora. Kościół był budowany od 1272 roku, a został ukończony w 1294 roku, przez Henryka Głogowczyka, syna Konrada. Fundator został pochowany w obrębie świątyni. Kościół ten jest najstarszym zachowanym zabytkiem Zielonej Góry. Co to jest Konkatedra? Konkatedra to jest drugi kościół archidiecezji lub diecezji i ten kościół jest drugą siedzibą ordynariusza. Zielona Góra to jest diecezja Zielonogórsko-Gorzowska i katedra jest w Gorzowie Wielkopolskim. Obecnie w Polsce mamy 16 konkatedr katolickich. W 1992 roku, bullą Totus Tuus Poloniae Populus papież święty Jan Paweł II, w ramach reorganizacji administracji Kościoła w Polsce, powołał do istnienia diecezję Zielonogórsko-Gorzowską przenosząc jej stolicę z Gorzowa Wielkopolskiego do Zielonej Góry, a dotychczasowy kościół parafialny świętej Jadwigi Śląskiej z dniem 7 czerwca 1992 roku, podniósł do godności konkatedry diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
Willa właściciela fabryki Beuchelt u. Co.
W Rozdziale – „Fabryka Beuchelt i Zastal. Zielona Góra. 1876r.-1993r.”, wspomnieliśmy o willi inżyniera Georg Beuchelt, która istnieje do chwili obecnej. Aktualny adres Zielona Góra ulica Towarowa 20. Obecnie (2022 rok) w budynku mieści się Centrum Medyczne.
Opis zdjęcia: Za peronami, pośród drzew, widoczny różowy budynek to jest była willa założyciela fabryki Beuchelt u. Co.
Opracował Karol Placha Hetman