PKP Wrocław Różanka. 2024r.

Wrocław 2024-10-11

Przystanek osobowy Wrocław Różanka.

Współrzędne geograficzne: 51.137N 17.003E. Elewacja 114 m (374.02 ft). Adres ulica Osobowicka, Wrocław, dzielnica Osobowice-Rędzin.

Wrocław Różanka. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Wrocław Różanka. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Wrocław Różanka. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Wrocław Różanka. Ulica Osobowicka. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Wrocław Różanka. Rzeka Odra i most Milenijny. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Wrocław Różanka. Rzeka Odra i most Milenijny. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

Przystanek osobowy znajduje się na LK Nr 271 Wrocław Główny – Poznań Główny, na jej 6,397 km. W kierunku Wrocławia znajduje się stacja Wrocław Popowice, a w kierunku Poznania jest stacja Wrocław Osobowice. Przystanek znajduje się na terenie miasta. Przystanek jest jednym z najmłodszych we Wrocławiu. Obiekt został zbudowany w dniu 31 października 2015 roku. Przystanek jest daleko od osiedli mieszkaniowych, ale w pobliżu jest największy wrocławski cmentarz Osobowicki oraz obwodnica śródmiejska co umożliwia przesiadkę na komunikację miejską. W pobliżu są także duże Rodzinne Ogrody Działkowe Osobowice, Jeżyny i Różanecznik. Nieco dalej na północ znajduje się Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Nie można pominąć informacji o pobliskim porcie rzecznym na Odrze.

Przystanek Wrocław Różanka został zbudowany na nasypie. Powstały dwa perony, a każdy z nich jest jednokrawędziowy. Perony są typu wysokiego i mają długość po 200 m. Krawędź peronowa jest zbudowana z jasnoczerwonych płyt prefabrykowanych, które mają antypoślizgową nawierzchnią. Płyty mają żółtą linie ostrzegawczą i guziki. Resztę wykonano z szarych płyt chodnikowych. Na każdym peronie zamontowano po dwie wiaty przystankowe, tablice informacji kolejowej, informacje audio. Od strony skarpy nasypu zamontowano barierki ochronne, pomalowane na niebiesko. Dojście na perony wykonano jako pochylnie, dzięki temu mogą korzystać z przystanków inwalidzi i rowerzyści. Dodatkowo, przez nasyp wykonano przejście podziemne dla pasażerów, które wykonano w technologii gruntowo-powłokowej. Chodnik wyłożono betonową kostką brukową i zamontowano odwodnienia liniowe.

Pomiędzy przystankiem osobowym a mostem kolejowym znajdują się resztki fortyfikacji, których zadaniem była obrona przeprawy mostowej od strony północnej. W fortyfikacji są schody, które obecnie nie są wykorzystywane i są zagrodzone. Pod torowiskiem przebiega ulica Osobowicka (DW Nr 327). To od tej ulicy prowadzą chodniki na perony. Chodniki są obarierowane, w kolorze niebieskim i wyposażone w oświetlenie.

Na przystanku zatrzymują się pociągi przewoźnika PolRegio oraz Kolei Dolnośląskich. W 2022 roku, przystanek obsługiwał do 300 pasażerów w ciągu doby.

Opracował Karol Placha Hetman

Kategorie:

Dodaj komentarz