PKP Wrocław Popowice. 2024r.

Wrocław 2024-10-11

Stacja kolejowa Wrocław Popowice.

Współrzędne geograficzne: 51.126N 17.001E. Elewacja 116 m (380,58 ft). Adres ulica Starograniczna 54-237 Wrocław.

Wrocław Popowice. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Wrocław Popowice. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Wrocław Popowice. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Wrocław Popowice. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Wrocław Popowice. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Wrocław Popowice. Ulica Popowicka. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Wrocław Popowice. Most kolejowy nad Odrą i w oddali Most Milenijny. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

Popowice obecnie to jest osiedle w północno-zachodniej części Wrocławia, w dawnej dzielnicy Fabryczna. Osiedle znajduje się w granicach Wrocławia od 1897 roku. Nazwa Popowice pochodzi od wyrazu pop, który w średniowieczu oznaczał księdza katolickiego. Pierwotna nazwa Popowici została zgermanizowana i podawana w pisowni Pöpelwitz. Pierwsza wzmianka pisana o osadzie pochodzi z 1260 roku. W swojej historii nazwa była korygowana aż 14 razy. Od 1948 roku, funkcjonuje obecna nazwa Popowice.

W dniu 27 października 1856 roku, Popowice uzyskały połączenie kolejowe na nowo powstałej trasie tak zwanej „Poznańskiej”; Wrocław – Poznań. Powstała stacja kolejowa, która przyczyniła się do rozwoju osady. Fundowano dużą rzeźnię, która oprócz obiektów produkcyjnych; chłodnia, ubojnia, masarnia, garbarnia, powstała także duża restauracja, sklep i duży budynek administracyjny. Bardzo dużo wyrobów masarskich eksportowano, nie tylko Wrocławia, ale także do innych miast Dolnego Śląska. Kolej i sąsiedni port rzeczny na Odrze stały się węzłem komunikacyjnym.

Stacja Wrocław Popowice to jest stacja towarowa i przystanek osobowy. Od stacji odchodziła w kierunku zachodnim bocznica do portu rzecznego Popowice oraz łączniki na Nadodrze i stacji towarowej Gądów. Budynek dworca był, ale został rozebrany w 80-latach XX wieku. Stacja została umieszczona na nasypie, który w założeniu miał w przyszłości ułatwiać budowę bezkolizyjnych skrzyżowań.

Na stacji zatrzymują się pociągi PolRegio oraz Kolei Dolnośląskich, które kursują na kierunku Wrocław Główny – Poznań Główny. W okresie 2015-2017, wyremontowano stację i peron w związany z przebudową wiaduktu nad ulicą Starogroblową i modernizacją linii kolejowej Nr 271. Przebudowano peron, zmodernizowano wiaty i oświetlenie. Peron został podwyższony i otrzymał nową nawierzchnię. Zbudowano nowe schody i dobudowano windę dla osób niepełnosprawnych i osób z większym bagażem. Bezpośrednio przy stacji zbudowano przystanek linii tramwaju Plus na Popowice. Z przystanku osobowego w ciągu doby korzysta do 200 osób. Bezpośrednio przy stacji zbudowano przystanek linii tramwaju Plus na Popowice.

W pobliżu stacji Wrocław Popowice, po wschodniej stronie LK Nr 271 zbudowano Lokalne Centrum Sterowania Wrocław Popowice „WP”. Przez stację Wrocław Popowice przechodzą linie: Linia Kolejowa Nr 271 Wrocław Główny – Poznań Główny. Linia Kolejowa Nr 143 Kalety – Wrocław Popowice WP2. Do tego można doliczyć łącznice i bocznice.

Musimy wspomnieć, że świeżo odnowione stacje i przystanki kolejowe we Wrocławiu szybko padły łupem wandali, graficiarzy. Chuligani nie oszczędzają niczego; peronów, tuneli, wiat przystankowych, wiaduktów i mostów. Szczególnie przykry widok, budzą zniszczone, pseudo sztuką; lokomotywy, wagony i EZT. Pamietajmy, że ten proceder przyszedł do Rzeczypospolitej Polski z Zachodu, rzekomo cywilizowanej części Europy.

Opracował Karol Placha Hetman

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *