Wrocław 2025-04-03
PKP Wrocław Nowy Dwór.
Stacja kolejowa Wrocław Nowy Dwór; Adres ulica Żernicka, 54-438 Wrocław. Współrzędne geograficzne: 51,120 N 16,952 E. Elewacja 120 m. Obecnie jest to przystanek osobowy.




Stacja kolejowa Wrocław Nowy Dwór znajduje się w zachodniej części miasta Wrocław, pomiędzy osiedlami; Nowy Dwór i Kuźniki. W ramach modernizacji linii kolejowej E30 na stacji został przebudowany układ torowy oraz sieć trakcyjna. Zbudowano centrum przesiadkowe P+R. Lokalizacja stacji na terenie miasta sprawia, że PKP Wrocław Nowy Dwór jest doskonale skomunikowany. Rozbudowana sieć dróg oraz zapewniona komunikacja miejska, umożliwiają dotarcie na miejsce, o każdej porze dnia. Przy stacji znajduje się postój taksówek. Obok stacji znajduje się pętla tramwajowa oraz przystanki miejskiej komunikacji autobusowej. Przystanek kolejowy obsługuje pociągi osobowe w kierunku Legnicy i Wrocławia Głównego. Zatrzymują się tutaj pociągi Kolei Dolnośląskich i PolRegio. Stacja Wrocław Nowy Dwór obecnie (2025 rok) jest obsługiwana przez przewoźnika Koleje Dolnośląskie. Są tutaj szlaki; D1, D10, D11, D12, D14. Można dojechać do stacji: Legnica, Bolesławiec, Węgliniec, Lubań Śląski, Żary. Wszystkie pociągi dalekobieżne InterCity oraz TLK (InterCity) na stacji nie zatrzymują się.
Przez stacje przebiega pięć torów; cztery w kierunku Legnicy, które w kierunku zachodnim łączą się w dwutorową linię kolejową Nr 275 Wrocław Muchobór – Gubinek. Obecnie na stacji są dwa perony jednokrawędziowe, o długości 200 m. Perony są typu wysokiego i wyposażone w linie ostrzegawcze, linie z guzikami, linie prowadzące, ławki, kosze na śmieci, oświetlenie, tablice informacyjne, system informacji audio. Perony, o wysokości 0,78 m od główki szyny i długości 200 m. Krawędzie peronów wykonano z czerwonych płyt prefabrykowanych, o wymiarach 2 m x 1 m. Pozostała część została wyłożona kostką brukową Bauma. Dojście na perony jest w poziomie torów i są dostępne dla osób na wózkach. Przejście w poziomie szyn na Peron 1 zabezpieczają rogatki z sygnalizacją świetlną i dźwiękową. Jednak dojście jest tylko od strony południowej, od ulicy Żernicka. Stacja obsługuje około 500 osób w ciągu doby.
Historia
Stacja została otwarta w 1889 roku. Wówczas stacja nosiła nazwę MariaHöfchen, następnie z dodatkiem Breslau. Stacja powstał przy zbudowanej przez Kolej Dolnośląsko-Marchijską linii kolejowej z Wrocławia w kierunku Berlina i Drezna w okresie 1843–1846. Odcinek Wrocław – Legnica, na którym leży przystanek, zaczęto budować w dniu 29 sierpnia 1843 roku, a otwarto w dniu 19 października 1844 roku. Stacja MariaHöfchen został zbudowany w okresie 1911–1912, przy łącznicy prowadzącej do stacji Wrocław Zachodni. Stacja obsługiwał podmiejską wieś, którą włączono do miasta w 1928 roku. Na stacji zbudowano budynek dworcowy, według standardowego projektu. Taki sam budynek stoi na stacji Mrozów, do chwili obecnej (2025 rok).
Linia kolejowa, przy której stoi stacja Wrocław Nowy Dwór, miała w 30-latach XX wieku, zostać zelektryfikowana, czego jednak nie uczyniono. W 1926 roku, przy stacji zbudowano podstację transformatorową dla elektryfikacji kolei. W tym czasie, na linii kursowało do 100 pociągów w ciągu doby. Szlak był głównym traktem wywozu węgla kamiennego ze Śląska do Berlina i innych miast.
W 1938 roku, pobliżu stacji, rozpoczęto budowę osiedla mieszkaniowego dla pracowników fabryki Linke-Hofmann Werke (następnie w Polsce PaFaWag), która produkowała wagony i lokomotywy. Osiedle miało być zamieszkałe przez 10 000 osób. Osiedla nie ukończono, bo germańcy razem z braćmi moskalami, rozpoczęli drugą wojnę światową.
Na stacji zbudowano lokomotywownię, wieżę wodną, zasieki węglowe, strażnice, magazyny i inne. Przez stacje puszczono trzeci tor dla pociągów lokalnych, na szlaku Wrocław Świebodzicki – Leśnica. Linie wykorzystywali mieszkańcy Leśnicy dla dojazdu do szkół, urzędów i pracy we Wrocławiu, a wrocławianie jechali na wypoczynek w Leśnicy. O istnieniu tej linii świadczy pozostałość po dodatkowym przęśle mostu na Ślęży.
Podczas działań wojennych (luty-maj 1945 roku), dworzec został całkowicie zniszczony. Zniszczono także inne budynki. Dworca nie odbudowano. Mimo to przystanek podniesiono do rangi stacji. Odbudowano nastawnię WND.
Osiedle bloków mieszkalnych Nowy Dwór zostało postawione w okresie 1973–1989. Bloki zostały zbudowane w technologii wielkiej płyty. Osiedle zostało zamieszkane przez 22 000 osób.
W okresie 1983-1984, zelektryfikowano linię kolejową Nr 275 Wrocław Muchobór – Gubinek. Pierwszy odcinek Wrocław – Miłkowice uruchomiono najwcześniej. Jednocześnie dokonano wymiany sygnalizacji kształtowej na świetlną. Wymieniono podtorze, podkłady i szyny. Szyny wykonano w technologii bezstykowej. Przebudowano peron wyspowy, który miał dwie krawędzie. Nad torami zbudowano kładkę dla pasażerów i mieszkańców. W dniu 28 grudnia 1984 roku, przez stację Wrocław Nowy Dwór przejechał pierwszy EZT typu EN57.
W 2003 roku, zawalił się wiadukt w ciągu ulicy Chociebuska, zrywając trakcję elektryczną na linii Gądów – Wrocław Zachodni. Na szczęście nie było ofiar wsród ludności. Odbudowany wiadukt był krótszy. Ponieważ techniczny stan wiaduktu pogarszał się, w 2015 roku, wiadukt został zamknięty dla samochodów. Następnie został rozebrany, a w 2016 roku, zbudowano nowy. Na nowym wiadukcie są: dwa pasy ruchu dla samochodów, dwa pasy ruchu dla rowerzystów oraz dwa chodniki dla pieszych.
W okresie 2003-2004, przebudowano przystanek Wrocław Nowy Dwór i od tej pory ma on obecny kształt. Prace wykonano w ramach remontu linii kolejowej Nr 275; paneuropejski korytarz transportowy E-30. Przebudowano układ torowy i sieć trakcyjną. Ponieważ łączą się tutaj dwie linie kolejowe; dwutorowa ze stacji Wrocław Gądów i dwutorowa z przystanku Wrocław Muchobór, zostały zbudowane dwa żeberka ochronne. Zlikwidowano dotychczasowy peron i zbudowano dwa wysokie perony jednokrawędziowe. Zlikwidowano kładkę nad torami. Zrobiono przejście w poziomie szyn. Rozebrano pozostałe szyny po północnej stronie równi stacyjnej. Obecnie (2025 rok) większość równi stacyjne porastają samosiejki. Istniejące budynki w większości są niezagospodarowane. Część dróg jest wybrukowana. Betonowa wieża wodna stoi we wschodniej części byłej stacji. Niedawno (2022 roku) wieża została wyremontowana i jest oznaczona E64 Wieża Wrocław. Dawna lokomotywownia prostokątna jest opuszczona. W pobliżu stacji jest wiele domów jednorodzinnych. W 2011 roku, zlikwidowano nastawnie „WND”, a uruchomiono LCS Wrocław Muchobór. W poprzednim okresie tory stacyjne należały do stacji Wrocław Gądów.
Linie kolejowe:
Linia kolejowa Nr 275 Wrocław Muchobór – Gubinek. Linia ma długość 192,658 km. Linia przebiega przez województwa dolnośląskie i lubuskie. Linia pierwotnie stanowiła germańską linię Wrocław – Berlin, która została zbudowana w okresie 1845-1946. Linię zbudowała Kolej Dolnośląsko-Marchijską. Standard techniczny i znaczenie są współcześnie zróżnicowane w zależności od odcinka linii. Odcinek Wrocław – Miłkowice pozostał dwutorowy, jest zelektryfikowany, od 1984 roku i stanowi część paneuropejskiego korytarza transportowego E 30 biegnącego w kierunku Zgorzelca. Na odcinku Miłkowice – Żagań linia jest jednotorowa i posiada znaczenie lokalne. Odcinek Żagań – Gubinek jest częściowo nieprzejezdny. Na odcinku Wrocław – Rokitki linia posiada znaczenie państwowe i stanowi jeden ciąg z odcinkiem linii kolejowej Nr 303 prowadzącym z Rokitek do bocznic wojskowych w Duninowie. Prędkość maksymalna wynosi 160 km/h.
Linia kolejowa nr 759 Wrocław Gądów – Wrocław Nowy Dwór jest dwutorowa, zelektryfikowana prądem 3 kV DC, o długości 1,606 km. Linia dawniej stanowiła ciągły szlak ze stacji Wrocław Główny w kierunku zachodnim.
Opracował Karol Placha Hetman