Wrocław 2025-04-02
Wrocław Muchobór.
Muchobór to jest historyczna dzielnica Wrocławia, która obecnie dzieli się na Muchobór Wielki (po zachodniej stronie) i Muchobór Mały (po wschodniej stronie). Nazwa Muchobor, bez rozróżniania Wielkiego i Małego, wzmiankowana była po raz pierwszy w 1155 roku. Nazwa wywodzi się od połączenia dwóch polskich słów: owada „muchy” oraz „boru”, iglastego lasu i oznacza las pełen much. Jej historia sięga średniowiecza, gdy była osadą. W XIX wieku, była to osada rolnicza, która dostarczała płody rolne do Wrocławia. Jeszcze w XIX wieku, zamieszkiwała tu ludność polska, a polska nazwa wsi był używana równolegle z germańską. W 1937 roku, ze względu na Polskie pochodzenie nazwy, germańska administracja zmieniła nazwę na nową całkowicie germańską Lohbrück.
Właściwy rozwój osady nastąpił po drugiej wojnie światowej, kiedy Wrocław został włączony do Polski, decyzją wielkich tego świata. Cechami szczególnymi tego osiedla są: uprzemysłowienie, duże osiedla mieszkaniowe oraz rozwinięta sieć drogowa i kolejowa.
W 1845 roku, odnotowano, że osada miała 445 mieszkańców, w tym 135 katolików i 1 żyda. Istniała tu szkoła katolicka i protestancka, komora celna, wiatrak, browar, gorzelnia, cegielnia oraz dom dla ubogich. Rozwinięta była hodowla zwierząt; 850 owiec i 187 sztuk bydła. W 1912 roku, było tu już ponad 2 000 mieszkańców.
Pierwsza linia kolejowa w miejscowości pojawiła się w 1843 roku. W XIX wieku, budowa linii kolejowej sprzyjała osadnictwu i Industrializacji. Wówczas nastąpił podział na Muchobór Wielki i Muchobór Mały (bliżej centrum Wrocławia). Muchobór Mały został włączony do Wrocławia w 1897 roku, a Muchobór Wielki w 1951 roku. Po drugiej wojnie światowej Muchobór Mały rozwijał się jako osiedla mieszkaniowe z zabudową jednorodzinną. Od 60-lat XX wieku, zaczęto budować osiedla mieszkaniowe z zabudową wielorodzinną; bloki mieszkalne. W 90-latach zaczęły powstawać centra handlowe, placówki oświatowe i ochrony zdrowia. Zaczęła rozwijać się infrastruktura drogowa. W 2017 roku, populacja osiedla Muchobór Wielki wynosiła 12 213 mieszkańców. W 2022 roku, populacja osiedla Muchobór Mały wynosiła 7 586 mieszkańców. Obecnie (2025 rok) Muchobór to popularna lokalizacja do zamieszkania, dobrze skomunikowana z centrum Wrocławia, zarówno komunikacją miejską jak i kolejową.
Kolej w Muchoborze.
Historia kolei w Muchoborze (zarówno Małym, jak i Wielkim) jest istotnym elementem rozwoju tej części Wrocławia. Pierwsza linia kolejowa w pobliżu Muchoborza powstała w 1843 roku. W okresie 1845-1946, powstała linia kolejowa Wrocław – Gubin, która została poprowadzona przez Muchobór. Była to trasa, która łączyła Dolny Śląsk z Brandenburgią; Drezno, Lipsk i Berlin. Od otwarcia, stacja Wrocław Muchobór pełniła ważną rolę w transporcie towarów i pasażerów. Przeładowywano tutaj wiele towarów, które były produkowane w sąsiednich fabrykach. Ze stacji były bocznice do tych zakładów i magazynów. Stopniowo stacja traciła na znaczeniu, bo położona zaledwie 0,5 km, na północ, stacja Wrocław Gądów przejmowała transport towarowy. To na stacji Wrocław Gadów zbudowano stację rozrządową. Obecnie (2025 rok) stacja Wrocław Muchobór znajduje się na linii E-30 (Przemyśl – Kraków – Katowice – Wrocław – Legnica). Z obu stron dalej prowadzi do naszych wrogów.
Kiedy Wrocław został przyłączony do Polski, stacja Wrocław Muchobór została przekształcona w stację osobową. Zostały zbudowane dwa nowe perony i zmodernizowano tunel pod torami, przystosowując go do obsługi podróżnych. Na stacji zatrzymywały się pociągi lokalne i dalekobieżne w kierunku Legnicy oraz Zielonej Góry.
W Polsce, po 1989 roku, zaczęło spadać znaczenie kolejowych przewozów pasażerskich. Wiele osób przesiadało się do własnych samochodów. Ale była też świadoma likwidacja połączeń kolejowych, linii kolejowych, a nawet stacji kolejowych. Z uwagi na niedoinwestowanie infrastruktury kolejowej, wydłużały się czasy przejazdów pociągów. Stacja Wrocław Muchobór stała się przystankiem osobowym, na którym zatrzymywały się nieliczne pociągi lokalne, obsługiwane głównie przez EZT EN-57.
Dopiero od 2015 roku, nastąpiły działania mające na celu likwidację wykluczeń komunikacyjnych, osób mieszkających w mniejszych miejscowościach. Zwłaszcza w dojeździe do szkół i zakładów pracy. W dniu 28 grudnia 2007 roku, zawiązano spółkę o nazwie Koleje Dolnośląskie. Właścicielem spółki jest Województwo Dolnośląskie. Spółka została powołana do życia na mocy uchwały Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. W Polsce, powstały one jako drugie po Kolejach Mazowieckich.
Stacja Wrocław Muchobór.
PKP Wrocław Muchobór Adres: ulica Traktorowa 54-425 Wrocław. Współrzędne geograficzne 51,111 N 16,974 E. Elewacja 121 m.






Wrocław Muchobór to jest stacja kolejowa we Wrocławiu, przy ulicy Traktatowej na osiedlu Muchobór Mały. Stacja leży na skrzyżowaniu linii kolejowych Nr 273 i 275. Na stacji zatrzymują się tylko pociągi osobowe Kolei Dolnośląskich oraz pociągi PolRegio kursujące tymi liniami w kierunku Zielonej Góry oraz Legnicy.
Stacja powstała w 1874 roku. Nosiła wówczas nazwę Klein Mochbern. Ruch osobowy uruchomiono po 1900 roku. Przypuszczalnie w 1928 roku, nazwa została zmieniona na Breslau-Mochbern. W dniu 27 sierpnia 1945 roku, stacja otrzymała Polską nazwę Wrocław Muchobór Osobowy. W dniu 1 maja 1953 roku, stacja otrzymała obecną nazwę Wrocław Muchobór.
Pierwszy budynek dworca zbudowany w stylu germańskim, został zniszczony w czasie drugiej wojny światowej. Były także magazyny kolejowe, bocznice, waga wagonowa, skrajnia wagonowa. Były semafory kształtowe, ale w czasie elektryfikacji zamontowano semafory świetlne.
Obecnie (2025 rok) na stacji zatrzymują się tylko pociągi osobowe Kolei Dolnośląskich oraz pociągi PolRegio, kursujące tymi liniami w kierunku Zielonej Góry oraz Legnicy. Od około 10 lat stacja obsługuje dziennie około 700-1000 pasażerów. Za wyjątkiem spadku w 2020 roku, z powodu pandemii chińskiego wirusa. Tu swój początek bierze obwodnica towarowa Wrocławia. W tym rejonie są cztery stacje; Wrocław Muchobór, Wrocław Gądów, Wrocław Nowy Dwór i Wrocław Zachodni. W obrębie stacji Wrocław Muchobór znajduje się Lokalne Centrum Sterowania, które zostało uruchomione w 2011 roku.
W okresie 2020-2022, przystanek Wrocław Muchobór został gruntownie zmodernizowany. Zbudowano dwa wysokie perony o długości po 200 m. Na peronach zamontowano zadaszenie o długości po 60 m. Do tej pory na peronach nie było zadaszenia i stały tylko pojedyncze blaszane wiaty przystankowe. Zamontowano systemy informacji kolejowej audio i wideo. Na peronach jest nowoczesne oświetlenie. Dojście na perony, z obu stron torów, zapewnia wyremontowany tunel, gdzie oprócz schodów są windy. Dla osób niepełnosprawnych, z dużym bagażem i rowerami zamontowano windy. Na stacji jest system oznakowania dotykowego i w alfabecie Braille’a. Dojście jest od strony ulicy Otyńska i Traktorowa. Obecnie na stacji są dwa perony; Peron 1 jest wyspowy, ale jednokrawędziowy i znajduje się od strony wschodniej. Peron 2 jest wyspowy i dwukrawędziowy, od strony zachodniej. Oba perony mają długość 200 m i są typu wysokiego. Krawędzie peronowe wykonano z płyt prefabrykowanych. Na nawierzchni są ścieżki prowadzące i linie ostrzegawcze z guzikami. Przez stację przebiega pięć torów przelotowych.
W około stacji znajdują się liczne firmy i zakłady produkcyjne; Wrocławski Park Technologiczny, Budinpol, Wrocławski Park Technologiczny, Wojdyła Business Park Wrocławski Park Przemysłowy i inne. Na wschód od stacji znajduje się teren dawnej fabryki taboru kolejowego PaFaWag. W 2022 roku, dawny PaFaWag od Bombardiera kupił koncern Alstom. Duży teren osiedla Muchobór zajmują ogrody działkowe.
Linie kolejowe:
Linia kolejowa Nr 273 Wrocław Główny – Szczecin Główny. Stacja Wrocław Muchobór leży na 4,956 km linii. Linia kolejowa Nr 273 Wrocław Główny – Szczecin Główny to jest potocznie linia nadodrzańska, magistrala nadodrzańska, Nadodrzanka. Linia przebiega przez województwa; dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie. Linia jest dwutorowa, zelektryfikowana prądem 3 kV DC, ma długość 356,125 km. Prędkość maksymalna wynosi 120 km/h.
Linia kolejowa Nr 275 Wrocław Muchobór – Gubinek. Linia ma długość 192,658 km. Linia przebiega przez województwa dolnośląskie i lubuskie. Linia pierwotnie stanowiła germańską linię Wrocław – Berlin, która została zbudowana w okresie 1845-1946. Linię zbudowała Kolej Dolnośląsko-Marchijską. Standard techniczny i znaczenie są współcześnie zróżnicowane w zależności od odcinka linii. Odcinek Wrocław – Miłkowice pozostał dwutorowy, jest zelektryfikowany, od 1984 roku i stanowi część paneuropejskiego korytarza transportowego E 30 biegnącego w kierunku Zgorzelca. Na odcinku Miłkowice – Żagań linia jest jednotorowa i posiada znaczenie lokalne. Odcinek Żagań – Gubinek jest częściowo nieprzejezdny. Na odcinku Wrocław – Rokitki linia posiada znaczenie państwowe i stanowi jeden ciąg z odcinkiem linii kolejowej Nr 303 prowadzącym z Rokitek do bocznic wojskowych w Duninowie. Prędkość maksymalna wynosi 160 km/h.
Linia kolejowa Nr 757 Wrocław Świebodzki – Wrocław Muchobór to jest jednotorowa, częściowo zelektryfikowana linia kolejowa, łącząca dawną stację Wrocław Świebodzki z przystankiem i posterunkiem odgałęźnym Wrocław Muchobór. Linia ma długość 3,932 km. Prędkość maksymalna wynosi 60 km/h.
Linia kolejowa Nr 758 Stadion – Wrocław Muchobór to jest linia dwutorowa, zelektryfikowana znaczenia państwowego, łącząca posterunek odgałęźny Stadion z przystankiem i posterunkiem odgałęźnym Wrocław Muchobór. Linia ma długość 3,357 km. Prędkość maksymalna wynosi 60 km/h.
Opracował Karol Placha Hetman