Wrocław 2024-10-10
Stacja kolejowa Wrocław Mikołajów.
Współrzędne geograficzne: 51.116N 16.998E. Elewacja 125 m (410.11 ft). Adres ulica Stacyjna 5, Wrocław.
Stacja Wrocław Mikołajów powstała stosunkowo późno, bo w 1906 roku, w germańskim Wrocławiu, przy istniejącej linii kolejowej Wrocław – Poznań (obecnie LK Nr 271). Stacja otrzymała germańską nazwę Breslau Nicolaitor. Stacja została zbudowana na nasypie, który w tym miejscu został poszerzony. W formie jaką znamy obecnie Wrocław Mikołajów powstał w 1913 roku.
Przez stację Wrocław Mikołajów przebiegają Linie Kolejowe: LK Nr 271 Wrocław Główny – Poznań Główny. LK Nr 143 Kalety – Wrocław Popowice WP2. LK Nr 756 Stadion – Wrocław Popowice WP4. W klasyfikacji obiektów kolejowych stację oznaczono „pogp” – przystanek osobowy i posterunek odgałęźny Wrocław Mikołajów WP2. Według klasyfikacji PKP stacja ma kategorię dworca aglomeracyjnego.
Nazwa „Wrocław Mikołajów” pochodzi od historycznej dzielnicy Wrocławia, znanej jako Szczepin, która kiedyś była samodzielną wsią o nazwie Mikołajów (germańskie Nikolausdorf). Wieś ta była zlokalizowana w rejonie dzisiejszego osiedla Szczepin, a jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od imienia świętego Mikołaja, patrona licznych parafii i kościołów w Polsce i Europie. Z biegiem czasu, w wyniku rozwoju Wrocławia, Mikołajów został wchłonięty przez miasto. Choć nazwa wsi zanikła w użyciu administracyjnym, przetrwała w niektórych miejscowych nazwach, takich jak stacja kolejowa Wrocław Mikołajów. Jest to przykład, jak historyczne nazwy dawnych osad i miejscowości mogą być zachowane w infrastrukturze miejskiej, mimo że oryginalne miejscowości zostały wchłonięte przez rozrastające się miasta.
W 1906 roku, otwarto także budynek dworca. Jest to stosunkowo nietypowy dworzec jak na projekty germańskie. Ale podobny budynek dworca został zbudowany na stacji Wrocław Kuźniki. Budynek jest trzy-kondygnacyjny, łącznie z zagospodarowanym poddaszem. Został zbudowany z czerwonej cegły i został otynkowany. Dworzec ma wysoki dwuspadowy dach i przykryty jest czerwoną dachówką. W budowli położono nacisk przede wszystkim na funkcjonalność. W ścianie frontowej, od strony placu dworcowego umieszczono duży zegar, z białym cyferblatem. Na górnym piętrze umieszczono mieszkania dla rodzin pracowników kolejowych. Na dole były kasy biletowo-bagażowe, poczekalnia i restauracja. Po drugiej wojnie światowej zegar został zdemontowany. Jednak po ostatnim remoncie zegar powrócił na swoje miejsce. Ostatni remont przywrócił dawny blask obiektowi. Elewacja otrzymała ciemnoróżowy kolor, a okna są wzorowane na oknach pierwotnych. Wyremontowano hol główny. Wykonano wejście z holu dworca do tunelu prowadzącego na perony. Założono nowe posadzki i kafle na ścianach. Wyremontowano kasy i toalety. Odnowiona została też klatka schodowa, a cały budynek został ocieplony. Na ścianach odtworzono zniszczone gzymsy i pilastry. Wyremontowana elewacja została zabezpieczona specjalną powłoką uniemożliwiającą zniszczenie jej przez wandali-grafficiarzy. W obiekcie zainstalowano system monitoringu. Obecnie (2011 rok) w budynku mieszka sześć rodzin. Remont został ukończony w 2011 roku. W pobliżu dworca wybudowano też niewielki parking dla kilku samochodów osobowych. W tym czasie (2011 rok), remontu wymagał tunel i perony.
W 2012 roku, został wyremontowany tunel prowadzący na perony i na drugą stronę torowiska (ulica Bolkowska). Wyremontowano wszystkie wejścia, a przede wszystkim perony. Perony zostały podwyższone, otrzymały nową nawierzchnię, postawiono po dwie wiaty przystankowe na każdym peronie. Peron 1 znajduje się od strony dworca i ma długość 195 m. Wejście na peron jest wyłącznie z tunelu. Peron 2 znajduje się po zachodniej stronie stacji i ma długość 220 m. Z tego peronu jest wejście z tunelu, ale także od strony ulicy Legnicka.
W 2017 roku, stacja Wrocław Mikołajów obsłużyła 985 500 pasażerów. W 2019 roku, stacja obsłużyła 1 460 000 pasażerów. Potem nastąpiła pandemia chińskiego wirusa i ograniczenie przemieszczania się obywateli. Ale już w 2022 roku, stacja obsłużyła około 1 500 000 pasażerów. Na stacji zatrzymują się pociągi: PolRegio, Kolei Dolnośląskich oraz niektóre pociągi IntrCity. Do stacji można dojechać tramwajami; Nr 3, 10, 12, 20, 21, 22 oraz autobusami nocnymi; Nr 243, 253. Przy budynku dworca jest punkt rowerów miejskich. Obecnie (2024 rok) stacja jest przystankiem osobowym, wsród sieci linii kolejowych, osiedli mieszkaniowych i biznesowych, rozwiniętej sieci ulic, licznych marketów i centrum handlowego Magnolia Park. Stacja ma dobre połączenia z transportem publicznym Wrocławia, co sprawia, że jest wygodnym punktem przesiadkowym zarówno dla pasażerów pociągów, jak i komunikacji miejskiej. Stacja znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Legnickiej, ważnej arterii miejskiej.
Opracował Karol Placha Hetman
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.