PKP Świdnik Miasto. 2024r.

Świdnik 2024-07-17

Świdnik Miasto stacja kolejowa.

Współrzędne geograficzne: 51.223 N 22.694 E. Elewacja 211 m.

Świdnik Miasto. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Świdnik Miasto. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Świdnik Miasto. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Świdnik Miasto. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Świdnik Miasto. Stacja towarowa. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Świdnik Miasto. Stacja towarowa. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

Stacja kolejowa Świdnik została uruchomiona w 1905 roku, w czasie kiedy Polska była jeszcze pod zaborami. Lublin ze Świdnikiem (Adampol), który wówczas był wioską i były pod zaborem moskiewskim. Warto zaznaczyć, że w czasie zaborów stację nazywano Adampol.

Zbudowano niewielki dworzec z czerwonej cegły, jednokondygnacyjny, z nieużytkowym poddaszem. Budowa tego dworca trwała w okresie 1905-1914. Dworzec ten znajduje się na zachód od obecnego dworca Świdnik Miasto. Stary budynek dworca istnieje do chwili obecnej (2024 rok) i pełni wyłącznie funkcje mieszkalne. Ten budynek jest najstarszym domem w Świdniku.

W 1967 roku, w nowej lokalizacji zbudowano nowy dworzec i przystanek Świdnik Miasto. Wynikało to z konieczności ułatwienia dojazdu do pracy tysiącom pracowników PZL WSK Świdnik. Dworzec był typowym modernistycznym budynkiem złożonym z dwóch niewielkich budynków, które przykryto wspólnych płaskim zadaszeniem. Jedna część pełniła funkcje poczekalni i kas biletowych, a druga to pomieszczenia służb kolejowych. Stara stacja stała się stacją towarową, a nowa, która jest przesunięta na wschód stacją osobową.

W okresie 2006-2007 został wykonany remont peronów na stacji Świdnik Miasto. Zlikwidowano stare wiaty i postawiono nowe. Zmieniono nawierzchnię z płytek chodnikowych na kostkę brukową. Wzdłuż krawędzi peronowych ułożono nowe prefabrykowane czerwone płyty. Zamontowano nowe oświetlenie i system audio. Perony zostały podwyższone zaledwie o 0,10 m

Nowy dworzec. 2022 rok.

W okresie 2020-2022, przeprowadzono generalny remont dworca. Budynek został gruntownie przebudowany i dostosowany do obecnych potrzeb. Elewacja została wykonana z szarych paneli i bogato oszklono. Z jednej i drugiej strony budynku wykonano zadaszenia, a pod nimi umieszczono stojaki na rowery i miejsca do parkowania motocykli. Parking mieści do 28 rowerów i posiada także stację naprawy jednośladów przez ich właścicieli. Od strony miasta, na elewacji umieszczono granatowy napis „PKP Dworzec kolejowy”, a od strony peronów napis „PKP Świdnik Miasto”. Uzupełnieniem są analogowe zegary. Dworzec powstał w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych, według autorskiej koncepcji PKP. Maksymalna wysokość budynku wynosi 8 m. Na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne. Nowoczesne są również systemy bezpieczeństwa, takie jak między innymi; monitoring, kontrola dostępu czy sygnalizacji włamania i napadu.

Obiekt podzielony jest na dwie części. W pierwszej znajduje się poczekalnia, wyposażona w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji audio i zegar. Pomieszczenie jest też klimatyzowane i ogrzewane. W drugiej znajduje się przestrzeń przewidziana na działalność komercyjną. Dla pasażerów dostępna jest też toaleta.

Nowy dworzec jest pozbawiony barier architektonicznych i posiada wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami, między innymi; ścieżki prowadzące w budynku i jego otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastowe zestawienie kolorystyki oraz tablice dotykowe z planami obiektu. Przy dworcu został zbudowany parkin dla samochodów osobowych oraz przystanek komunikacji miejskiej. Świdnik miał otrzymać trzy autobusy z napędem w technologii wodorowej.

Dworzec jest nowoczesny i komfortowy. Jest to trzeci wyremontowany dworzec w Województwie Lubelskim. Rząd Zjednoczonej Prawicy zaplanował remont aż 11 dworców w tym województwie i zagwarantował 150 milionów w budżecie. Niestety, przejecie władzy przez „Koalicję 13 grudnia”, zniszczono te plany. Otwarcie nowego dworca nastąpiło w listopadzie 2022 roku. Koszt inwestycji to 5,2 milionów złotych. Były dofinansowania ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycje zrealizowało PKP S.A., a wykonawcą było konsorcjum firm Heli-Factor Sp. z o. o. i Merx Sp. z o.o.

Przypomnijmy, że Rząd Zjednoczonej Prawicy planował remont lub odtworzenie około 190 dworców w całej Polsce. Na ten cel były przeznaczone fundusze w wysokości 3,5 miliarda złotych.

Linie kolejowe.

Przez stację Świdnik Miasto przebiegają nastepujące linie kolejowe:

Linia kolejowa Nr 7 Warszawa Wschodnia – Dorohusk, to jest dawana Droga Żelazna Nadwiślańska. Obecnie linia ma długość 267,471 km. Linia jest dwutorowa, za wyjątkiem odcinka przy granicy państwa. Linia jest zelektryfikowana trakcją 3 kV DC. Prędkość maksymalna wynosi 160 km/h.

Linia kolejowa Nr 67 Lublin Główny – Świdnik, to jest krótka linia dwutorowa, o długości 7,591 km. Linia jest zelektryfikowano trakcją 3 kV DC. Linia została zbudowana w 1877 roku. Elektryfikacja nastąpiła w 1968 roku, na odcinku Lublin Główny – Lublin Tatary oraz w 1981 roku, na odcinku Lublin Tatary – Świdnik. Prędkość maksymalna na szlaku wynosi 80 km/h.

Linia kolejowa Nr 581 Świdnik – Świdnik Port Lotniczy. Linia ma długość 3,695 km, jest jednotorowa i zelektryfikowana trakcją 3 kV DC. Linia powstała w 2012 roku, na potrzeby dowozu pasażerów z Lublina do Portu Lotniczego. Prędkość maksymalna na szlaku wynosi 60 km/h. W rzeczywistości linia jest gruntowną modernizacją bocznicy kolejowej ze stacji Świdnik na teren fabryki PZL Świdnik, producenta śmigłowców. Decyzja o rewitalizacji linii kolejowej Nr 581 zapadła w 2008 roku, kiedy zdecydowano o zbudowaniu przystanku osobowego przy terminalu lotniczym. W 2011 roku, zatwierdzono projekt linii z niezbędną infrastrukturą. Zupełnie nowy przebieg linia otrzymała na długości 2,500 m, od strony Portu Lotniczego. Otwarcie linii nastąpiło w dniu 14 grudnia 2012 roku, razem z nowym lotniskiem komercyjnym. Linia przebiega od toru Nr 16 na stacji kolejowej Świdnik Miasto do kozła oporowego, przy peronie terminalu. Oprócz ruchu pasażerskiego pociągi obsługują także bocznicę kolejową na terenie przemysłowym do firm: Elektrociepłownia GIGA, RPP Świdnik i WSK Świdnik.

Stacji Świdnik Miasto. 2024 rok.

Na stacji znajdują się dwa perony. Peron 1 jest jednokrawędziowy i obsługuje pociągi jadące w kierunku miasta Chełm. Peron ma długość 200 m. Peron jest zadaszony, oświetlony, wyposażony w ławki, gabloty z informacją kolejową, kosze na śmieci. Nawierzchnia wykonana jest z kostki brukowej i czerwonych płyt krawędziowych o szerokości 1 m, z żółtą linią ostrzegawczą i guzikami. Peron 2 jest peronem wyspowym, dwukrawędziowy. Przy krawędzi południowej zatrzymują się pociągi jadące do Lublina. Przy krawędzi północnej zatrzymują się pociągi z/do Portu Lotniczego. Nawierzchnia Peronu 2 jest identyczna jak Peronu 1. Dojście na perony zapewnia tunel pod torami i peronami. Tunel łączy także miasto Świdnik z częścią przemysłową miasta.

W lipcu 2024 roku, ze stacji Świdnik Miasto odjeżdżało 50 pociągów pasażerskich w ciągu doby. Można było pojechać do: Bełżec, Bydgoszcz Główna, Chełm, Dęblin, Dorohusk, Hrubieszów Miasto, Jagodin, Lublin Airport, Lublin Główny, Świnoujście, Terespol, Warszawa Wschodnia, Zamość Wschód.

W Świdniku jest jeszcze przystanek osobowy nazwany Świdnik Wschód.

Opracował Karol Placha Hetman

Kategorie: