PKP Sosnowiec Jęzor. 2024r.

Sosnowiec. 2024-04-16

Współrzędne geograficzne: 50.241N 19.197E. Elewacja 250 m.

PKP Jęzor / Sosnowiec Jęzor.

PKP Jęzor. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Jęzor. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Jęzor. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

Jęzor to obecnie jest dzielnica Sosnowca, który leży w Województwie Śląskim. Jęzor leży na południe od centrum miasta. Miejscowość jest w granicach miasta od 1953 roku. Jęzor historycznie należy do Małopolski. Przez Jęzor przepływa rzeka Biała Przemsza, która w czasie Polski Rozbiorowej, była rzeką graniczną między zaborcami. Z kolei, rzeka Przemsza oddziela Sosnowiec od Mysłowic. Południowe dzielnice Sosnowca są mocno zurbanizowane siecią komunikacyjną dróg i autostrad oraz linii kolejowych. Jest tutaj droga ekspresowa S1 oraz droga krajowa Nr 79.

Stacja kolejowa Sosnowiec Jęzor obecnie nie obsługuje ruchu osobowego. Ale stacja Jęzor pełni ważna rolę, w której łączą się sieci kolejowej PKP PLK oraz sieci prywatnych linii kolei piaskowych, obecnie Infra Silesia.

Osada Jęzor powstała w XIII wieku. Do 1790 roku, osada należała do biskupstwa krakowskiego. W wyniku rozbiorów, w okresie 1795-1809 Jęzor był częścią Monarchii Habsburgów, a w okresie 1809-1815 należał do Księstwa Warszawskiego. Następnie w okresie 1815-1846, należał do Wolnego Miasta Kraków. Potem do 1867 roku, było częścią Cesarstwa Austriackiego, a następnie do 1918 roku, Monarchii Austro-Węgierskiej. W okresie międzywojennym, w Drugiej Rzeczypospolitej obszar Jęzora znalazł się w powiecie chrzanowskim, województwa krakowskiego. Jęzor przez wiele lat należał do Jaworzna, a w 1953 roku, został przyłączony do Sosnowca.

Stacja Jęzor powstała w czasie Drugiej Rzeczypospolitej w 1927 roku. Miała ułatwić dojazd pracowników zatrudnionych w kolei piaskowej. Zbudowano dwa perony, a każdy z nich był wyspowy. Łącznie 4 krawędzie peronowe. Z uwagi na duży ruch pociągów zbudowano tunel dla pasażerów, którego wejście znajduje się po południowej stronie stacji. Obecnie (2024 rok) tunel jest zniszczony i nie eksploatowany. Zbudowano niewielki budynek dworcowy z kasą biletowo-bagażową, poczekalnią i służbowym mieszkaniem. Kasa biletowa została zamknięta w 1955 roku. Budynek został opuszczony. Obiektem wystawionym na sprzedaż nikt nie był zainteresowany i w 2016 roku, został rozebrany. Pociągi osobowe nie zatrzymują się na stacji od 2003 roku.

Stacja Jęzor posiada dwie grupy torów głównych: 4-torową, położoną w ciągu szlaku E30 z peronami. Przez stację przebiega linia kolejowa Nr 134 Jaworzno Szczakowa – Mysłowice (7,532 km). Druga grupa to kilkutorowa na piaskowej linii kolejowej z Doroty do Brzezinki. Cały ruch pociągów prowadzi nastawnia „SJr”, która posiada urządzenia przekaźnikowe z sygnalizacją świetlną.

PKP Jęzor Centralny.

Jęzor Centralny to jest stacja kolejowa należąca do kolei piaskowej i jest położona między stacją Sosnowiec Jęzor a rzeką Biała Przemsza. Stację obsługuje nastawnia JCA. Stacja leży na linii kolejowej Nr 180. Stacja Jęzor Centralny jest podzielona na trzy części: JCA, JCB, JCC. Na stacji było 5 nastawni.

Przez stację przebiega: Linia kolejowa Nr 180 Dorota – Mysłowice Brzezinka (8,410 km). Linia kolejowa Nr 719 Jęzor Centralny – Sosnowiec Jęzor (1,606 km). Jęzor Centralny JCA – Brzęczkowice – Szadok – Klara (KP 401). Jęzor Centralny JCA – Bobrek – Staszic – Szyb Otwór IV (KP 402). Jęzor Centralny JCA – JCB (tor 2P) Łącznica (KP 222). Jęzor Centralny – Sosnowiec Jęzor (719). Jęzor Centralny JCA – Przymiarki (KP 202). Jęzor Centralny JCA – Borki – Bańgów – Julian – Szyb Dołki (KWK Andaluzja) (KP 201). Jęzor Centralny JCA – JCC (tory 8P/4P/502) Łącznica (KP 221 / KP 224). Jęzor – Most (pierwotny przebieg fragmentu KP 402). Jęzor Centralny – bocznice i łącznice.

Linia kolejowa Nr 180 to jest tak zwana Południowa Magistrala Piaskowa. Magistrala łączy: Jęzor Centralny JAC – podg Tunel. Zarządca jest CTL Maczki-Bór, Infra Silesia. Linia ma długość 23,416 km. W skład magistrali wchodzi także linia Nr 401 JCC – Wujek. Magistrala jest zelektryfikowana. W 1951 roku, była zelektryfikowana eksperymentalną siecią trój-fazową z trzema drutami, gdzie słupy były umieszczone z boku toru, a lokomotywy miały trzy boczne pantografy. Było tak, ponieważ kolej piaskowa była autonomiczna, niezależna od PKP. Ale rozstaw szyn był zawsze 1435 mm. W 1955 roku, zastosowano trakcję 3 kV DC, którą wykorzystywano do 2000 roku. W 2015 roku, zdecydowano o likwidacji trakcji 3 kV DC.

Głównym zadaniem kolei piaskowej jest transport pisaku z kopalni żwiru do kopalni węgla kamiennego lub na mosty zasypowe piasku. Linia ma liczne odgałęzienia, które prowadzą do innych zakładów przemysłowych jak na przykład Elektrownia Jaworzno. W czasie swojej historii wiele odcinków było dobudowywanych, a inne były likwidowane. Odcinki dwutorowe przebudowywano na jednotorowe. Zmierzch kolei paskowej wiąże się z nieustanną presją europejskiego kołchozu na likwidację kopalń węgla kamiennego w Polsce.

Początki kolei piaskowej sięgają początków XX wieku, kiedy intensywna eksploatacja złóż węgla kamiennego zaczęła powodować na powierzchni szkody górnicze. Najprostszym sposobem okazało się wypełnianie wyrobisk górniczych piaskiem i żwirem, którego na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim nie brakowało. Pierwsze pociągi z piaskiem były obsługiwane trakcją parową. Używano różnych dostępnych parowozów, o relatywnie małych mocach. Po drugiej wojnie światowej najczęściej wykorzystywano parowozy Ty2, Ty42 i Ty43, a następnie Ty45. Po przeprowadzeniu elektryfikacji trakcją 3 kV DC wprowadzono lokomotywy elektryczne ET21, a po latach ET22. Na odcinkach bez drutów wprowadzano lokomotywy spalinowe TEM2, S200 oraz ST44. Na magistrali prowadzono ruch pociągów służbowych, realizowany przez EZT EN57 oraz lokomotywą elektryczną ET21 z wagonem osobowym 94A. Najdłużej funkcjonowała relacja: Jęzor Centralny JCA – Wujek oraz Jęzor Centralny JCA – Maciej. Ostatni pociąg przejechał w 2001 roku.

Po przemianach społeczno-gospodarczych po 1989 roku, Przedsiębiorstwo Materiałów Podsadzkowych Przemysłu Węglowego, podzielono na cztery autonomiczne podmioty. Dotychczasowi komuniści przekształcili się w kapitalistów. Rozpoczął się handel majątkiem narodowym. Duży wpływ na przekształcenia mieli germańcy, poprzez koncern DB, który wykupił spore udziały w kolejach piaskowych. Dochodziło do takich sytuacji, że likwidowano bocznice kolei piaskowych do czynnych szybów kopalni. Tak było na przykład z szybem Lech, co wymagało przeładunku piasku z wagonów na samochody. Z uwagi na systematyczne niszczenie Polskiego Przemysłu Węgla Kamiennego stan techniczny magistrali ulega pogarszaniu, a nakłady finansowe na remonty są minimalne. W efekcie prędkość jest ograniczona do 40 km/h, a i tak dochodzi do wykolejeń wagonów.

Odgałęzienia magistrali piaskowej:

Jęzor Centralny JCA (0,000 km) – Sosnowiec Jęzor PKP PLK. Jęzor Centralny JCA (0,000 km) – Huta Cedler R1. Jęzor Centralny JCA (0,000 km) – Szyb Ostatek. Jęzor Centralny JCA (0,000 km) – Długoszyn PKP PLK. Jęzor Centralny (0,483 km) – Bór Górny. Jęzor Centralny (0,483 km) – Huta Cedler R1. Jęzor Centralny (2,200 km) – Dąbrowa. Jęzor Centralny (2,200 km) – Most zsypowy piasku budowlanego Wysoki Brzeg. Brzęczkowice (5,442 km) – Bocznica szybu wschodniego KWK Wieczorek. Słupin (7,153 km) – Bocznica szybów wschodnich KWK Mysłowice – Wesoła. Ćmok (8,498 km) – Bocznica szybu podsadzkowego Wschodni Agata KWK Wieczorek. Poniatowski (12,451 km) – Most podsadzkowy KWK Staszic Szyb IV. Poniatowski (12,913 km) – Katowice Janów PKP PLK, Katowice Muchowiec PKP PLK, KWK Śląsk, Szyb Poniatowski KWK Wieczorek. Szadok (15,000 km) – Przejście rozjazdowe na sieć PKP PLK, bocznica do KWK Wujek-Śląsk. Wujek (21,090 km) – Most zsypowy szybu wentylacyjnego KWK Wujek. Zależę (bocznica zlikwidowana) – Stacja PKP Katowice Załęże. Kleofas (bocznica zlikwidowana) – Stacja KWK Kleofas, Most zsypowy szybu wschodniego KWK Kleofas. Nowy Wirek (bocznica zlikwidowana) – Most zsypowy Maciej KWK Halemba, Most zsypowy Szybu Północnego. Wanda (bocznica zlikwidowana) – Most zsypowy szybu Lech KWK Wawel. Maria (bocznica zlikwidowana). Paweł (bocznica zlikwidowana). Klara (bocznica zlikwidowana) – Most zsypowy Szybu Klara, Warsztaty Naprawcze Taboru Kolejowego Ruda Śląska. Tunel (bocznica zlikwidowana) – Połączenie z siecią Magistrali Zachodniej (KP Kotlarnia).

PKP Jęzor Centrum Handlowe.

Informacja z dnia 13 października 2023 roku. Jęzor Centrum Handlowe to nowy przystanek osobowy, który mam powstać w 2024 roku, w miejscu węzła drogowego: S1 (Wschodnia Obwodnica GOP) i DK Nr 79 (Orląt Lwowskich). W tym miejscu linia kolejowa Nr 134 przebiega po nasypie. Dlatego dwa perony jednokrawędziowe zostaną umieszczone na betonowych palach. Długość peronów będzie wynosić 200 m, a szerokość 4 m. Do peronów będą prowadziły schody i windy. W pobliżu będzie parking dla kilku samochodów. Obecnie (2023 rok) w rejonie przyszłego przystanku rosną drzewa. Robocza nazwa stacji to Sosnowiec Centrum Handlowe/Jęzor. Stacja ma powstać do grudnia 2024 roku. Przystanek zostanie wyposażony w wiaty przystankowe, ławki, stojaki dla rowerów czy system audio. Koszt inwestycji to 17 milionów złotych.

Opracował Karol Placha Hetman

Kategorie: