Rybnik 2023-02-15
Stacja kolejowa w Rybniku.
Współrzędne geograficzne: 50.089N 18.548E.
Rybnik to jest miasto w Polsce, położone w województwie śląskim. Historycznie leży na Górnym Śląsku. Rozwój przemysłu górniczego spowodował, że populacja miasta wynosi 132 923 osób (2021 rok).
PKP Rybnik.
Linia kolejowa Nr 140.
W dniu 9 sierpnia 1853 roku, rozpoczęto budowę linii kolejowej z Katowic – Ligota przez Rybnik do miejscowości Nędza. Obecnie linia ma Nr 140. W dniu 1 października 1856 roku, uruchomiono odcinek Orzesze – Rydułtowy (wówczas stacja kolejowa Czernica). Wówczas Rybnik stał się ważną stacją i można było dojechać do Raciborza i dalej do Chałupek i Bohumina. Należy jednak pamiętać, że początkowo szlak był położony prowizorycznie, ze stromymi podjazdami, a skład wagonów był ciągnięty przez dwie lokomotywy. Czas przejazdu był długi. Sytuacja się poprawiła, kiedy w styczniu 1857 roku, oddano do użytku tunelu kolejowego Rydułtowach, o długości 727 metrów. Jednak już w maju 1857 roku, tunel uległ częściowemu zawaleniu, a odbudowę ukończono w dniu 20 grudnia 1858 roku. W dniu 29 grudnia 1856 roku, oddano do eksploatacji kolejny odcinek kolejowy Orzesze – Mikołów. W dniu 20 grudnia 1858 roku, oddano do ruchu odcinek Mikołów – Katowice Ligota. Z tym dniem linia kolejowa Nr 140 została ukończona.
Linia Nr 140 Katowice Ligota – Nędza, przebiega równoleżnikowo i niemal na całej długości leży w województwie śląskim. Ma długość 67,203 m, jest zelektryfikowana, a maksymalna prędkość biegu pociągu wynosi 120 km/h. Linia pośrednio łączy się z Raciborzem i Kędzierzynem-Koźlem, poprzez linię Nr 151. Na odcinkach Leszczyny – Rybnik Towarowy oraz Sumina – Nędza linia jest dwutorowa. Od 2017 roku, prowadzono prace modernizacyjne na szlaku.
Linia kolejowa Nr 158.
W październiku 1882 roku, w ramach budowy linii kolejowej Nr 158, zwaną w „drugą trasą bogumińską”, został uruchomiony odcinek do Wodzisławia Śląskiego. Szlak prowadzi przez Niedobczyc (obecnie Rybnik Towarowy) do Wodzisławia Śląskiego przez Obszary i Radlin. W dniu 22 grudnia 1882 roku, linia kolejowa została przedłużona do Chałupek przez Czyżowice, Bełsznicę i Olzę. W 1884 roku, powstało połączenie Rybnik – Zagłębie Ostrowskie (należące wówczas do Austrii).
Linia kolejowa Nr 158 ma długość 25,327 km, jest zelektryfikowana i biegnie z Rybnika w kierunku południowo – zachodnim. Linia przebiega przez miasto Rybnik, powiat wodzisławski, w tym dwa miasta: Radlin i Wodzisław Śląski oraz powiat raciborski. Na odcinku Rybnik Towarowy – Wodzisław Śląski linia jest dwutorowa. Prędkość maksymalna biegu pociągu wynosi 80 km/h.
Budowa kolejnych szlaków kolejowych.
W dniu 1 września 1884 roku, Rybnik uzyskał połączenie kolejowe z Żorami, dzięki oddaniu do użytku odcinka Orzesze – Żory. Była to linia okrężną. Bezpośrednie połączenie Rybnik – Żory zbudowano w dopiera w 1936 roku.
Na przełomie XIX/XX wieku, zbudowano wiele bocznic kolejowych do kopalni i fabryk. W 1907 roku, połączono stację Niedobczyce (obecnie Rybnik Towarowy) z kopalnią Chwałowice. Bocznica miała 4 km długości. W 1915 roku, bocznicę wydłużono do kopalni Jankowice, o kolejne 4 km.
W dniu 16 lipca 1912 roku, oddano do ruchu dwutorowy odcinek Rybnik – Leszczyny, o długości 8 km. W dniu 15 marca 1913 roku, oddano do ruchu dwutorowy odcinek Rybnik – Sumina, o długości 12,5 km.
W 1933 roku, zdecydowano o budowie nowej, równoleżnikowej linii kolejowej Rybnik – Żory – Suszec – Pszczyna. W założeniu, krótsza trasa i szybszy przejazd, miały przynieść wymierne korzyści. Obecnie linia ta ma Nr 148. Linię oddano do ruchu etapami. W dniu 21 listopad 1936 rok, odcinek Rybnik – Żory, a w dniu 29 listopad 1938 roku, odcinek Żory – Pszczyna.
Elektryfikacja.
Do elektryfikacji węzła kolejowego w Rybniku, przystąpiono w 1969 roku. Pierwszy zelektryfikowany szlak to był Kędzierzyn Koźle – Rybnik. Pierwsza lokomotywa elektryczna ze składem wagonów przejechała w dniu 1 grudnia 1970 roku. W 1973 roku, zelektryfikowano odcinek kolejowy Rybnik – Żory. W 1977 roku, zelektryfikowano szlak Rybnik – Katowice. Zelektryfikowane zostały wszystkie linie użytkowane w ruchu pasażerskim, a ostatni zelektryfikowany odcinek Rybnik Towarowy – Sumina oddano do użytku w dniu 22 maja 1989 roku.
Stacja kolejowa Rybnik.
Obecnie przez Rybnik przechodzi 5 linii kolejowych wykorzystywanych do ruchu pasażerskiego lub towarowego: Linia kolejowa Nr 140 Katowice Ligota – Nędza. Linia kolejowa Nr 158 Rybnik Towarowy – Chałupki. Linia kolejowa Nr 173 Rybnik – Sumina. Linia kolejowa Nr 148 Pszczyna – Rybnik. Linia kolejowa Nr 688 Rybnik Towarowy RTA – Rybnik RBC.
W Rybniku znajduje się 8 czynnych stacji i przystanków kolejowych: Rybnik (Śródmieście), Rybnik Niedobczyce, Rybnik Niewiadom, Rybnik Paruszowiec, Rybnik Towarowy, Rybnik Rymer, Rybnik Piaski, Rybnik Gotartowice.
W ciagu dnia ze stacji Rybnik odjeżdżają 73 pociągów osobowych (dane z lutego 2023 roku). Ze stacji kolejowej Rybnik można dojechać do: Bielsko Biała – 1 pociąg InterCity „Szyndzielnia”. Bohumín – 6 pociągów InterCity „Chopin”, „Porta Morawica”, „Silesia” (poranny i wieczorny), „Cracovia”, „Sobieski”. Bydgoszcz – InterCity „Halny”. Chałupki – 9 pociągów Kolei Śląskich. Gdynia – InterCity „Sobieski”. Katowice – 11 pociągów Kolei Śląskich. Oświęcim – 9 pociągów Kolei Śląskich. Przemyśl – 2 pociągi InterCity. Pszczyna – 4 pociągi Kolei Śląskich. Racibórz – 16 pociągów Kolei Śląskich. Ustka – InterCity „Szyndzielnia”. Warszawa – 3 pociągi InterCity. Wodzisław Śląski – 7 pociągów Wodzisław Śląski. Zakopane – InterCity „Halny”.
Stacja kolejowa Rybnik znajduje się w kierunku południowo – wschodnim od centrum miasta. Na stacji są trzy perony. Peron 1 jest peronem jednokrwędziwjym, który znajduje się przy budynku dworca. Peron 1 ma długość 290 m. Peron 2 jest wyspowy, zadaszony i długi na 327 m. Peron 3 jest wyspowy, zadaszony, długi na 215 m i jest stosunkowo wąski. Pasażerowie dla dojścia na perony służy tunel pod peronami. Tunel łączy dworzec i ulicę kolejową po południowo – wschodniej stronie stacji. Dworzec kolejowy znajduje się przy skrzyżowaniu ulic: Piłsudskiego, Kościuszki oraz Dworcowa. Na stacji znajduje się wachlarzowa lokomotywownia, która nadal pełni swoją rolę. Lokomotywownia znajduje się w północno – wschodniej głowicy stacji.
Opracował Karol Placha Hetman