Opole 18-04-2025.
Stacja kolejowa Przywory Opolskie.


Miejscowość Przywory.
Przywory to jest miejscowość w Polsce, w województwie opolskim, powiat opolski, gmina Tarnów Opolski. Miejscowość funkcjonuje na prawach wsi. W 2021 roku, miejscowość liczyła 1 012 mieszkańców. Miejscowość ma nieoficjalny herb. Na niebieskiej tarczy jest kilka symboli: snopek zboża, kosa, grabie, drewniane koło, gwiazda oraz krzyż. Z zachodniej strony miejscowości przepływa rzeka Odra. Na całym terenie jest kilka małych cieków wodnych. Tereny są typowo rolnicze. W pobliżu są liczne lasy, a wsród nich Bory Niemodlińskie. W kierunku południowo-wschodnim, w odległości około 8 km od wsi, znajduje się Lotnisko Kamień Śląski.
Miejscowość istniała już w 1531 roku, jako wieś fundacji katolickiej. W XVII wieku, w miejscowości był młyn. W okresie 1723–1725, wieś należała do hrabiego Tenczina. Zamieszkiwali w niej; sołtys, 9 kmieci, ogrodnik i 9 chałupników. Młynarz posiadał również karczmę. W 1783 roku, było we wsi 10 domów (dymów) i szkoła. W 1800 roku, do szkoły uczęszczało 108 dzieci. W tym czasie, we wsi był już browar, gorzelnia, kuźnia, sklep. W 1863 roku, było tam 9 gospodarstw, 16 chałupników zagonowych. W 1845 roku, przez miejscowość została poprowadzona linia kolejowa Opole – Kędzierzyn (Kędzierzyn Koźle). W 1925 roku, w miejscowości było już 86 domów mieszkalnych, głównie drewnianych. Do 1936 roku, miejscowość nosiła nazwę Przywory, a po niemiecku Przywor. W tym czasie, germańcy zaczęli usuwać wszystkie nazwy miejscowości o słowiańskich korzeniach. Miejscowości nadano nazwę Odertal, a kilka miesięcy później na nazwę Oderfest. Z powodu rozwoju przemysłu w 1900 roku, populacja wsi wzrosła do 458 osób, a w 1939 roku, już 847 mieszkańców. W 1939 roku, germańcy rozpoczęli kolejną druga wojnę światową i po raz kolejny stracili. W 1945 roku, cały Śląsk, decyzją wielkich tego świata, wszedł w skład Polski. W okresie 1973–1974, miejscowość była siedzibą gminy Przywory. Od 1975, miejscowość położona jest w województwie opolskim.
Kolej w Przyborach.
Przywory Opolskie. Współrzędne geograficzne: 50,580N 17,989E. Elewacja 160 m. Adres: ulica Dworcowa 8, 46-055 PRZYWORY OPOLSKIE.
W 1845 roku, przez miejscowość została poprowadzona linia kolejowa na odcinku Opole – Kędzierzyn. Ale stacja kolejowa została uruchomiona w 1912 roku, na dwa lata przed wybuchem wielkiej wojny światowej.
W tym czasie zbudowano ładny budynek dworcowy, który istnieje do chwili obecnej (2025 rok). Dworzec został zbudowany w okresie 1910-1912. Budynek jest wielobryłowy, kilkukondygnacyjny, podpiwniczony, nakryty stromym dachem, który pokryto czerwoną dachówką. Dworzec charakteryzuje się bogatym detalem architektonicznym, w tym różnorodną stolarką okienną i drzwiową, dekoracyjnym szczytem oraz kamiennymi obramieniami otworów wejściowych. We wnętrzu umieszczono poczekalnię, kasę biletowo-bagażową, restaurację, pomieszczenia dla służb kolejowych oraz mieszkania. Dworzec znajduje się po zachodniej stronie torów, po południowej stronie ulicy Dworcowa.
Obecnie część osobowa stacji Przywory Opolskie ma dwa jednokrawędziowe perony, typu wysokiego, umieszczone w północnej części równi stacyjnej, za przejazdem kolejowo-drogowym w ciągu ulicy Dworcowa. Ze wschodniej strony przebiega ulica Parkowa. Południowa część równi stacyjnej to są tory części towarowej. Jest tutaj 6 torów przelotowych. Stacja obsługuje pociągi z cementowni Górażdże i inne. W kierunku południowym, za wiaduktem nad torami, w ciągu ulicy Tarnowska, znajduje się stacja towarowa cementowni, gdzie są formowane pociągi. Ta stacja jest poza LK Nr 136 Kędzierzyn Koźle – Opole Groszowice. Znajduje się tutaj nastawnia Cementownia „Cg”. Północna głowica tej stacji łączy się z torami towarowymi stacji Przywory. Południowa głowica tej stacji łączy się z jednotorową bocznicą do cementowni. W samej cementowni Górażdże jest tylko jeden tor. Na LK Nr 136 jest przystanek osobowy i stacja o nazwie Górażdże. Z tej stacji odchodzą bocznice do kopalni odkrywkowej kamienia wapiennego „Górażdże”, po wschodniej stronie linii kolejowej.
Przy budynku dworcowym Przywory Opolskie ustawiono kontenerową nastawnię komputerową.
Linia Kolejowa Nr 136 Kędzierzyn Koźle – Opole Groszowice to jest linia dwutorowa. Linia została uruchomiona w 1845 roku, początkowo jako jednotorowa. Drugi tor ułożono około 1860 roku. Linia została zelektryfikowana w 1961 roku, prądem 3 kV DC. Linia ma długość 37,717 km. Prędkość konstrukcyjna wynosi 80 km/h. W dniu 21 września 2017 roku, PKP PLK podpisały z konsorcjum firm PORR Polska Construction i Trakcja System umowę na modernizację całej LK Nr 136.
Linia Kolejowa Nr 978 Przywory Opolskie – Chorula Cementownia Górażdże. Dawniej była to bocznica. Obecnie jest to linia kolejowa jednotorowa, niezelektryfikowana, wykorzystana tylko dla ruchu towarowego. Cała linia jest własnością cementowni.
Stacja osobowa Przywory Opolskie obsługuje do 50 pasażerów w ciągu doby. Tak jest od około 10 lat. Obecnie (kwiecień 2025 roku) na stacji zatrzymują się 42 pociągi osobowe, w ciągu doby. Wszystko to były pociągi osobowe przewoźnika PolRegio. Można było pojechać do stacji: Kędzierzyn-Koźle, Opole Główne, Racibórz, Wrocław Główny.
Opracował Karol Placha Hetman