PKP Poznań Dębiec. 2025r.

Poznań 2025-04-11

Przystanek osobowy Poznań Dębiec.

PKP Poznań Dębiec. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Poznań Dębiec. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Poznań Dębiec. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Poznań Dębiec. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

PKP Poznań Dębiec to jest przystanek osobowy który został uruchomiony w październiku 1933 roku, czyli w czasie Drugiej Rzeczypospolitej. Do 1933 roku, przystanek osobowy znajdował się kilkaset metrów dalej w kierunku Poznania, ale z uwagi na przebudowę układu torowego węzła kolejowego Poznań, został przesunięty. Obecnie przystanek leży na 160,758 km linii kolejowej Nr 271 Wrocław Główny – Poznań Główny. 

Na przystanku zbudowano nieduży murowany dworzec, parterowy, przykryty dwuspadowym dachem, z niezagospodarowanym poddaszem. W budynku umieszczono poczekalnię, kasę i pomieszczenia służb kolejowych. W 1999 roku, z uwagi na niszczenie Polskich Kolei, budynek został opuszczony. Budynek stał się przedmiotem ataku wandali. Obiekt był rabowany i niszczono jego elewację. W 2012 roku, za zgodą właściciela obiektu, budynek został pomalowany w graffiti. Określmy to jako ludowe wzory. Była to akcja pod tytułem „Gra kolorów”, według projektu pana Pawła Kozłowskiego.

W 2013 roku, w związku z remontem linii kolejowej Nr 271 Wrocław Główny – Poznań Główny, przeprowadzono remont układu torowego, peronów, sterowania ruchem kolejowym. W efekcie, na przystanku nadal mamy dwa perony i dwie krawędzie peronowe. Perony są wyższe. Krawędzie peronowe są wykonane z bordowych płyt prefabrykowanych, z liniami ostrzegawczymi i guzikami, o wymiarach 1 m x 2 m. Reszta jest wyłożona betonową szarą kostką brukową, o wymiarach 0,1 m x 0,2 m. Na peronach zamontowano wiaty, ławki, oświetlenie, system audio, gabloty z informacją kolejową, kosze na śmieci. Dodatkowo zamontowano ogrodzenie. Przeważa tonacja kolorów ciemno niebieska. 

Ważnym elementem przystanku kolejowego jest tunel pod torami w ciągu ulicy Czechosłowacka. Tunel dzieli się na jezdnię dla samochodów, oraz część dla pieszych i rowerzystów. Tunel umożliwia bezpieczne dotarcie osób na perony oraz z jednej strony dzielnicy na drugą. 

Oprócz dwóch torów LK Nr 271 Wrocław Główny – Poznań Główny, są dwa tory Towarowej Obwodnicy Poznania, które łączą Luboń – Poznań Starołęka. W pobliżu przystanku kolejowego Poznań Dębiec, jest także komunikacja autobusowa, pętla tramwajowa Dębiec i postój TAXI.

Opracował Karol Placha Hetman

Kategorie: