PKP Mosina obok Poznania. 2025r.

Mosina 2025-03-27

PKP Mosina obok Poznania. 2025r.

PKP Mosina. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Mosina. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Mosina. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

Miasto Mosina.

Mosina to jest miasto leżące na Pojezierzu Wielkopolskim, w województwie wielkopolskim, położone 22 km na południe od Poznania. Miasto jest częścią aglomeracji poznańskiej i znajduje się w pobliżu Wielkopolskiego Parku Narodowego. Mosina jest dobrze skomunikowana z Poznaniem, miedzy innymi dzięki linii kolejowej oraz drogom wojewódzkim. Mosina to spokojne miasto z rozwijającą się infrastrukturą, przyjazne zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Obecnie (2025 rok) Mosina liczy 14 511 mieszkańców. Powierzchnia miasta wynosi 13,78 km2. Elewacja miasta wynosi 60-132 m.

Mosina ma długą historię sięgającą średniowiecza. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1247 roku. Prawo lokacji zostało nadane w 1302 roku. Z 1302 roku, pochodzi najstarszy dokument wymieniający Mosinę jako miasto. Data samej lokacji pozostaje nieznana, doszło do niej jednak z pewnością wskutek starań ówczesnego właściciela, wojewody kaliskiego, Mikołaja Przedpełkowica. W XIV–XV wieku, miasto rozwijało się jako ważny ośrodek handlowy. W XVIII wieku, osada straciła prawa miejskie, ale odzyskała je w 1915 roku. W XIX wieku, osada stała się ośrodkiem ruchu narodowego i gospodarki przemysłowej. 

W dniu 9 września 1939 roku, Mosina została zajęta przez wojska germańskie. Pod koniec października 1939 roku, wprowadzono represje, czego przykładem jest publiczna egzekucja na rynku. Podczas całej okupacji germańcy wysiedlili z miasteczka ponad 750 osób, które w większości zginęły w obozach koncentracyjnych. W dniu 25 stycznia 1945 roku, sowieci weszli do miasta i rozpoczęła się okupacja sowiecka.

Obecnie Mosina to jest nadal duży ośrodek przemysłowy. Zakłady Nestlé Polska S.A. to jest jeden z największych pracodawców w regionie, produkujący między innymi przyprawy i sosy; marka Winiary. W mieście funkcjonują lokalne piekarnie, masarnie i zakłady przetwórstwa spożywczego. Działa tutaj zakład Aquanet S.A, czyli duża stacja uzdatniania wody dla Poznania i okolic. Działają tu firmy zajmujące się obróbką metali, produkcją konstrukcji stalowych i materiałów budowlanych. W Mosinie i okolicach funkcjonują zakłady stolarskie i meblarskie, produkujące zarówno na rynek krajowy, jak i eksport. Działa tu kilka firm produkujących elementy z plastiku dla różnych branż, w tym motoryzacyjnej i budowlanej. Bliskość Poznania oraz dobre połączenia transportowe sprawiają, że miasto przyciąga inwestorów. W mieście znajduje się kilka przedszkoli, 7 szkół podstawowych, 3 szkoły średnie oraz ośrodek szkolno-wychowawczy. 

Wieża widokowa, o konstrukcji drewnianej w Mosinie na tak zwanym Pożegowie, została wybudowana na przełomie 2011 oraz 2012 roku. Obiekt o wysokości 17 metrów położony jest na elewacji 140,5 m. Z wieży roztacza się widok na Poznań, Wielkopolski Park Narodowy oraz samą Mosinę.

Kolej w Mosinie.

Historia kolei w Mosinie sięga XIX wieku, kiedy to miasto zostało włączone do rozwijającej się sieci kolejowej w zaborze pruskim. W 1856 roku, została uruchomiona linia kolejowa Wrocław – Poznań. Rozwój transportu kolejowego przyczynił się do rozwoju gospodarczego miasta, ułatwiając handel i przemieszczanie się mieszkańców. 

Dworzec kolejowy w Mosinie został oddany do użytku w 1856 roku. Budynek jest dwukondygnacyjny i trój-bryłowy. Budynek w podstawie jest nieregularnym prostokątem o wymiarach 22,5 m x 16 m. Budynek jest siedmioosiowy. Środkowa część jest obniżona i ma centralne główne wejście. Części zewnętrzne mają ryzality, są wyższe i także przykryte dwuspadowym dachem, o małym spadku. Obecnie budynek jest pomalowany na biało. We wnętrzu jest poczekalnia i kasy biletowe. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 705 m2, nie licząc pomieszczeń piwnicznych. 

Na stacji są dwa perony. Peron 1 jednokrawędziowy znajduje się przy budynku dworca. Peron 1 ma długość 200 m. Na peronie jest zadaszenie o długości 60 m. Peron 2 jest wyspowy, dwukrawędziowy, ma długość 200 m. Na peronie jest zadaszenie o długości 60 m. Zadaszenia wykonano ze stali i szkła. Są to typowe wiaty w województwie wielkopolskim. Oba perony są połączone tunelem, który w czasie remontu linii kolejowej został wyremontowany i zamontowano windy dla osób na wózkach, z dużym bagażem i rowerami. 

Według klasyfikacji PKP stacja ma kategorię dworca aglomeracyjnego. W ciągu doby stacja obsługuje do 2 000 pasażerów w ciągu doby. Na stacji zatrzymuję się pociągi osobowe PolRegio i Kolei Wielkopolskich.

W 1912 roku, uruchomiono kolej wąskotorową Mosina – Osowa Góra. Kolejka ta służyła do transportu drewna, węgla drzewnego i torfu. W 60-latach XX wieku, nastąpił spadek znaczenia kolejki, która ostatecznie została zlikwidowana.

Linia kolejowa Nr 361 Puszczykówko – Osowa Góra.

Linia została zbudowana i oddana do eksploatacji w dniu 1 listopada 1912 roku. Długość linii wynosi 5,424 km. Na linii były trzy stacje; Puszczykówko – Mosina Pożegowo – Osowa Góra. Linia została zbudowana w normalnym rozstawie 1435 mm. Celem budowy linii było połączenie Poznania z jeziorem Budzyńskim w celach rekreacyjnych. Pobliskie Ludwikowo funkcjonowało wtedy jako kurort. W dniu 30 maja 1969 roku, linię zelektryfikowano, prądem 3 kV DC. Pierwszy EZT wyruszył na tę trasę z Poznania w dniu 31 maja 1969 roku. Największą popularnością cieszyły się kursy w wakacje, w szczytowym okresie kursowało nawet 7 par pociągów dziennie. Trasa popularna była także zimą – niedaleko końcowej stacji w Osowej Górze funkcjonował wyciąg narciarski. W dniu 30 września 1999 roku, do Osowej Góry dojechał ostatni pociąg EZT. Trakcję elektryczną zdjęto w 2002 roku. Na odcinku Puszczykówko – Osowa Góra ruch kolejowy zawieszono w dniu 30 listopada 2000 roku. Od 2013 roku, na linii jest prowadzony ruch drezyn. W trakcie modernizacji Linii Kolejowej Nr 271 Wrocław Główny – Poznań Główny zdemontowano około 1 500 m fragment toru biegnący bezpośrednio wzdłuż remontowanego odcinka. Pod koniec 2007 roku, Stowarzyszenie Miłośników Kolejnictwa „S2” z Poznania rozpoczęło działanie mające na celu rewitalizację linii i uruchomienie na niej kolei drezyn.

Opracował Karol Placha Hetman

Kategorie: