Kołobrzeg 2024-11-14
Stacja kolejowa Kołobrzeg.
Współrzędne geograficzne: 54.182N 15.569E. Elewacja 2,00 m (6,56 ft). Adres: aleja Kolejowa 3, 78-100 Kołobrzeg.
Miasto Kołobrzeg.
Kołobrzeg to nadmorskie miasto w północno-zachodniej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, u ujścia rzeki Parsęta. Miasto jest popularnym kurortem i uzdrowiskiem, znanym z piaszczystej plaż, malowniczego portu oraz bogatej oferty turystycznej. Kołobrzeg przyciąga wielu turystów ze względu na swoje walory zdrowotne, takie jak solanki, borowiny i łagodny, morski klimat, które sprzyjają leczeniu dróg oddechowych i układu krążenia.
Miasto Kołobrzeg ma długą historię, sięgającą ponad 1000 lat i odegrało ważną rolę w historii słowiańskiego Pojezierza Pomorskiego. Kołobrzeg jest ważnym portem morskim i rybackim. W Kołobrzegu znajduje się wiele odbudowanych zabytków, w tym katedra Mariacka z XIV wieku, latarnia morska, ratusz oraz liczne pomniki i muzea. Jednym z nadmorskich obiektów jest kołobrzeskie molo, które ma długość 220 metrów i jest najdłuższym żelbetowym molem w Polsce. Innym obiektem miasta jest latarnia morska wybudowana w 1946 roku, na miejscu poprzedniej wysadzonej w marcu 1945 roku, przez germańców. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest Bazylika Mariacka, zbudowana w stylu gotyckim. Jest to konkatedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Osada Kołobrzeg powstała w VIII wieku, na co wskazują wykopaliska. Prawa miejskie zostały nadane w 1255 roku. Potem miasto weszło pod panowanie germańskie. W dniu 1 września 1939 roku, głupi germańcy rozpoczęli drugą wojnę światową i dużo utracili. Decyzją wielkich tego świata, Pojezierze Pomorskie razem z Kołobrzegiem, weszło ponownie w granice Polski. W okresie 4-18 marzec 1945 roku, miastem zajęli się architekci z Moskwy i zrównali je z ziemią. W dniu 18 marca 1945 roku, do miasta weszli sowieci wsparci jednostką Ludowego Wojska Polskiego. Podczas działań wojennych w marcu 1945 roku, znanych jako Bitwa o Kołobrzeg, miasto zostało zniszczone w 95%. Rozpoczęła się nowa okupacja. W pobliżu Kołobrzegu w miejscowości Bagicz, w okresie 1945-1993, sowieci dysponowali dużym garnizonem lotniczym, jednym z wielu na terenie Polski. Obecnie teren ten jest znany pod nazwą Osiedle Podczele.
Dziś Kołobrzeg to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych nad Polskim wybrzeżem, oferujące różnorodne atrakcje, od rejsów wycieczkowych po licznie organizowane festiwale i wydarzenia kulturalne. Populacja miasta wynosi 43 680 mieszkańców i miasto jest czwarte na Pojezierzu Pomorskim, po Szczecinie, Koszalinie i Stargardzie, a w Polsce zajmuje 95 miejsce. Powierzchnia miasta wynosi 25,67 km2. Do miasta prowadzi Droga Krajowa Nr 11 i Droga Ekspresowa Nr S6.
PKP Kołobrzeg.
Stacja kolejowa Kołobrzeg to jest główna stacja kolejowa w mieście, położona w jego centralnej części, położona niedaleko portu, plaży, a także historycznego centrum miasta. Stacja jest ważnym węzłem komunikacyjnym, obsługującym zarówno ruch regionalny, jak i dalekobieżny, dla których jest stacją końcową. Pociągi ze stacji Kołobrzeg kursują do różnych miast w Polsce, w tym do Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska i Szczecina. Tereny kolejowe oddzielają uzdrowisko i port od miasta i stanowią barierę przestrzenną w rozwoju układu miejskiego.
Pierwszy pociąg przyjechał do Kołobrzegu w 1859 roku, od strony Białogardu. W okresie 1859-1945, stacja nosiła nazwę germańską Kolberg. W początkowym okresie stacja była stacja czołową i utrzymywała ruch na szlaku Kołobrzeg – Białogard. W dniu 25 maja 1882 roku, oddano do użytku, należącą do Towarzystwa Kolei Żelaznej Dąbie – Kołobrzeg (Altdamm-Kolberger Eisenbahn) linię w kierunku Szczecina. Wówczas stacja Kołobrzeg stała się stacją przelotową. W dniu 18 maja 1899 roku, Kołobrzeg stał się stacją węzłową, kiedy została otwarta linia do Koszalina.
Obecnie ze stacji Kołobrzeg linie kolejowe wychodzą w trzech kierunkach; wszystkie w ramach LK Nr 404 Szczecinek – Białogard – Kołobrzeg oraz LK Nr 402 Goleniów – Kołobrzeg – Koszalin. Wszystkie linie są jednotorowe. Zelektryfikowane są linie do Białogardu i Koszalina. Linia do Goleniowa jest obsługiwana trakcją spalinową, a poprzednio parową.
Dworzec został zbudowany od strony centrum miasta. W ciągu swojej historii była kilkakrotnie modernizowany. Jego obecny wygląd zawdzięczamy odbudowie wykonanej z początkiem 50-lat XX wieku, niemal w identycznej formie jaka była w 1906 roku. Obecny budynek stacyjny oferuje pasażerom typowe udogodnienia, takie jak poczekalnia, punkty usługowe, kasy biletowe oraz punkty gastronomiczne. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca turystycznego.
W okresie 2022-2024, przeprowadzono ostani remont kapitalny budynku dworca. Odtworzono historyczny kształt wieży, okien i drzwi wejściowych. Gruntownie odnowiono elewację. Zamontowano oświetlenie elewacji. Wyremontowano dach. We wnętrzu poprawiono układ pomieszczeń. Poczekalnię oddzielono od głównego holu z kasami. Poczekalnia jest duża i ma informację pasażerską. W holu odrestaurowano historyczne malowania. Wymieniono oświetlenie, informację pasażerską, ławki i małą architekturę. We wschodnim skrzydle ulokowano informację turystyczną i punkt sprzedaży biletów komunikacji miejskiej.
Na stacji są dwa perony typu wysokiego i zadaszone. Peron 1 przy budynku dworca ma dwa tory; jeden przelotowy, a drugi nieprzelotowy (ten od strony miasta). Całkowita długość peronu wynosi 410 m. Peron 2 jest wyspowy i ma dwie krawędzie. Ma długość 425 m. Zadaszenie ma długość 85 m. Dojście na perony, od strony zachodniej zapewnia tunel, który łączy Peron 1 i Peron 2. Są zamontowane windy dla niepełnosprawnych i podróżnych z dużym bagażem lub rowerami. Od strony wschodniej jest kładka nad torami, która została zbudowana w 60-latach XX wieku. Kładka także łączy obie części miasta. Podczas ostatniego remontu kładkę wyposażono w windy dla osób niepełnosprawnych i podróżnych z dużym bagażem lub rowerami. Od strony północnej stację ogranicza ogrodzenie i ulica Zdrojowa.
Ostania rozbudowa zaplecza stacji Kołobrzeg rozpoczęła się w marcu 2015 roku. Było to związane z koniecznością prowadzenia przeglądów i postojów coraz liczniejszych EZT. Przewozy Regionalne podpisały wówczas z firmą Skanska umowę na rozbudowę hali postojowej i zaplecza socjalnego na terenie lokomotywowni. W dniu 8 grudnia 2015 roku, nowe obiekty zostały przekazane do użytku.
Ze stacji Kołobrzeg wychodzi główna bocznica do portu morskiego i wciąż jest eksploatowana. Częściowo tory kolejowe biegną ulicami, a ich układ jest rozbudowany.
Do Kołobrzegu przyjeżdżają pociągi regionalne (Zachodniopomorskie), InterCity, a nawet InterCity EIP (Pendolino). W 2022 roku, stacja obsługiwała do 4 000 pasażerów w ciągu doby.
Drugim kołobrzeskim dworcem normalnotorowym był Kołobrzeg Kostrzewno (germańskie Kolberg Siederland), leżący u zbiegu ulic Jedności Narodowej, Solnej i Bałtyckiej, a obecnie nosi on nazwę Kołobrzeg Stadion. Obecnie (2024 rok) w granicach miasta są trzy przystanki osobowe: Kołobrzeg Stadion (na zachodzie miasta, LK Nr 402), Kołobrzeg Amfiteatr (na LK nr 402 do Koszalina), Kołobrzeg Ogrody (na LK Nr 404 do Białogardu).
Istniała także stacja Kołobrzeg Wąskotorowy. Stacja ta była początkowa dla linii kolei wąskotorowej, która prowadziła do Karlina, Gościna i Dargocic. Lokalizacja stacji była obok dworca Kołobrzeg Kostrzewo. Stacja ta została zlikwidowana około 1962 roku.
Linia kolejowa Nr 402 Koszalin – Goleniów.
Linia kolejowa Nr 402 Koszalin – Goleniów jest jednotorowa, niezelektryfikowana, znaczenie państwowego. Linia ma długość 142,939 km. Początkowo przebiega równoleżnikowo, a od Kołobrzegu kieruje się na południowy-zachód. W okresie 2010–2013, zostały przeprowadzone prace modernizacyjne, które polegały na: wymianie nawierzchni toru, robotach przy torowych i odwodnieniowych, wymianie nawierzchni przejazdów, naprawie i modernizacji wybranych peronów i montażu wiat przystankowych, przebudowie urządzeń sterowania ruchem kolejowym, naprawie obiektów inżynieryjnych oraz budowie łączności teletechnicznej. Częścią inwestycji była budowa torów łączących LK Nr 402 z lotniskiem w Goleniowie oraz budowa przystanku osobowego przed terminalem portu lotniczego. Stacja Kołobrzeg leży na 42.430 km linii.
Linia kolejowa Nr 402 Koszalin – Goleniów powstawała etapami. W dniu 1 stycznia 1882 roku, uruchomiono odcinek Płoty – Mosty. W dniu 1 lutego 1882 roku, uruchomiono odcinek Gryfice – Płoty. W dniu 25 maja 1882 roku, uruchomiono odcinek Gryfice – Kołobrzeg. W dniu 18 maja 1899 roku, uruchomiono odcinek Kołobrzeg – Koszalin. W okresie 1909-1929, zmieniono w Goleniowie. Koniec LK Nr 402. W dniu 29 października 1988 roku, zelektryfikowano odcinek Koszalin – Kołobrzeg. Maksymalna prędkość biegu pociągu wynosi 120 km/h, ale większość szlaku to jest prędkość 80 km/h. Stacja Kołobrzeg leży na 42,432 km LK Nr 402.
Linia kolejowa Nr 404 Szczecinek – Kołobrzeg.
Linia kolejowa Nr 404 Szczecinek – Białogard – Kołobrzeg to szlak znajdujący się w Województwie Zachodniopomorskim. Linia przebiega na kierunku od południowego-wschodu do północnego-zachodu. LK Nr 404 ma długość 99,803 km. Linia jest jednotorowa i zelektryfikowana prądem 3 kV DC. Prędkość maksymalna wynosi 100 km/h. Linia jest znaczenia państwowego. Linia biegnie wzdłuż rzeki Parsęta, ale jej nie przekracza. Stacja Kołobrzeg leży na 99,416 km LK Nr 404.
Opracował Karol Placha Hetman
Dodaj komentarz