PKP Jelenia Góra. 2010r.

Jelenia Góra. 2021-11-25

Stacja kolejowa Jelenia Góra. 2010 rok.

Stacja kolejowa Jelenia Góra jest najważniejszą stacją w rejonie Sudetów Zachodnich. Stacja położona jest w kierunku wschodnim od centrum miasta. Do centrum Jeleniej Góry jest około 2 km. Dworzec położony jest przy ulicy 1 Maja i Krakowskiej. Z drugiej, północnej strony stację ogranicza ulica Wincentego Pola. Z powodu usytuowania stacji i ukształtowania terenu równia stacyjna rozwijała się w kierunku wschodnim.

PKP Jelenia Góra. Ulica 1 Maja. 2010 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Jelenia Góra. Ulica 1 Maja. 2010 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

PKP Jelenia Góra. 2010 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Jelenia Góra. 2010 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

PKP Jelenia Góra. 2010 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Jelenia Góra. 2010 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

PKP Jelenia Góra. 2010 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Jelenia Góra. 2010 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

Historia stacji Jelenia Góra.

Stacja Jelenia Góra została założona w 1866 roku. Połączenie kolejowe Jelenia Góra – Wrocław zostało uruchomione w 1868 roku. Budynek dworca powstał w 1866 roku i nigdy nie był reprezentacyjny. W niewielkim holu były kasy biletowe osobowe i bagażowe. Była niewielka poczekalnia, toaleta, restauracja. Szybko okazało się że obiekt jest za mały. Dlatego powstał kolejny budynek w którym umieszczono także pocztę.

Gmach dworca i perony rozbudowano kolejny raz w 1882 roku, wraz z uruchomieniem nowej linii od Kowar. W 1891 roku, uruchomiono nowy szlak do Szklarskiej Poręby. W 1897 roku, do dworca doprowadzono linię tramwajową z centrum miasta i była to pierwsza linia tramwajowa w mieście.

Niemcy trakcję elektryczną uruchomili w lutym 1923 roku, na najważniejszym szlaku Wałbrzych – Zgorzelec. W 1925 roku, elektryfikacją objęto również szlaki w kierunku Szklarskiej Poręby i Karpacza. Była to sieć o napięciu 15 kV/16 2/3Hz. Warto pamiętać, że w maju 1945 roku, po wkroczeniu wojsk rosyjskich, niemiecka trakcja elektryczna został rozebrana i wywieziona do Moskwy. Złośliwi rosjanie mówili, że trakcję zabierają do chromowania. W 1966 roku, Jelenia Góra została na powrót zelektryfikowana, ale już polską siecią 3 kV. W 1987 roku, zelektryfikowano odcinek Jelenia Góra (Dębowa Góra) – Szklarska Poręba Górna (PKP). Planowano elektryfikację wszystkich szlaków do czego nie doszło.

W 1929 roku, uruchomiono bezpośrednie połączenie z Wałbrzycha przez Jelenią Górę, Zgorzelec do Berlina.

Od 1946 roku, już w Polsce, uruchomiono nocne pociągi z Warszawy przez Jelenią Górę z wagonami sypialnymi do Karpacza, a od 1953 roku, do Szklarskiej Poręby.

W 1984 roku, zakończono eksploatację lokomotyw parowych w węźle Jelenia Góra. Ostatnie pociągi z parowozami prowadziły składy do Lwówka Śląskiego i Zebrzydowej. Na szlaki niezelektryfikowane wprowadzono lokomotywy spalinowe SM42, SU45, SU46.

Stacja obecnie.

Stacja Jelenia Góra obecnie ma rangę dworca regionalnego. Jest stacją węzłową bo łączy w sobie aż cztery szlaki kolejowe Nr: 274, 283, 308 i 311. Stacja ma 4 perony i tory z trakcją elektryczną.

Stacja Jelenia Góra jest na głównym szlaku z Wrocławia do Zgorzelca. Odchodzą tutaj trzy lokalne szlaki kolejowe: w kierunku Mysłakowic i Karpacza, Szklarskiej Poręby oraz Lwówka Śląskiego. Obecnie tylko w jednym z tych kierunków, do Szklarskiej Poręby, prowadzony jest ruch pasażerski. Na pozostałych liniach kursowanie pociągów zostało zawieszone. Stacja osobowa mieści się w zachodniej części.

W środkowej części stacji Jelenia Góra są tory odstawcze pociągów osobowych i lokomotyw elektrycznych. Część wschodnia, od strony Wałbrzycha to stacja towarowa. Znajduje się tu także bocznica PKP Energetyka oraz szopy dla drezyn. Nastawnia główna „JG” jest umieszczona w środkowej części stacji. Nastawnia „JGm1” jest we wschodniej części stacji i służy do obsługi manewrów pociągów towarowych.

Układ torowy stacji jest bardzo rozbudowany. Stacja ma lokomotywownię, dwie nastawnie i budynki licznych służb kolejowych. Zachowały się dwie wieże wodne. Była wachlarzowa lokomotywownia, ale po niej niewiele pozostało. Budynku już nie ma. Pozostała nieczynna obrotnica i kanał do czyszczenia palenisk kotłów. Pozostał także plac dla węgla. W wschodniej części jest górka rozrządowe, ale jest nieużywana, a jej urządzenia zostały zdemontowane.

Ostatni generalny remont budynku dworca przeprowadzono w okresie 2015 – 2017. Dużo pomieszczeń budynku dworca zajął klub „Skylab Music Club”. W budynku znalazło się miejsce dla wypożyczalni samochodów. Toalety są nowoczesne i płatne. Za odpowiednią opłatą można użyć prysznica (mając własny żel i ręcznik). Dworzec przystosowano dla osób niepełnosprawnych. Okienka kasowe mają niskie blaty. Oprócz schodów są pochylnie i windy na perony.

Przy dworcu jest niewiele miejsc parkingowych, bo jest brak terenu dla dużego parkingu. Przed dworcem jest postój taksówek oraz przystanek autobusowy komunikacji miejskiej. W 2019 roku, stacja Jelenia Góra obsługiwała w okresie letnim około 2 500 pasażerów na dobę. W 2021 roku, w okresie letnim w Jeleniej Górze było 60 połączeń osobowych na dobę, a w okresie zimowym było 35 połączeń.

Perony.

Na stacji Jelenia Góra już w XIX wieku, miała cztery perony. W 1910 roku, perony zostały zadaszone i wybudowano przejście podziemne. Niestety, przejście podziemne nie łączy się z ulicą Wincentego Pola, z północnej części stacji. Dlatego w około 1970 roku, w zachodniej głowicy stacji, zbudowano drugie przejście podziemne, które połączyło ulicę 1 Maja z ulicą Wincentego Pola. W okresie 2014 – 2017 wyremontowano perony. Perony zostały podniesione, a ich nawierzchnie są nowe. Wyremontowano wiaty.

1 Peron ma długość 170 m i wysokość 0,55 m. 1a Peron ma długość 180 m i wysokość 0,45 m. 1b Peron ma długość 120 m i wysokość 0,50 m. 2 Peron ma długość 430 m i wysokość 0,75 m. 3 Peron ma długość 350 m i wysokość 0,75 m. 4 Peron ma długość 250 m i wysokość 0,75 m.

Opracował Karol Placha Hetman

Kategorie: