PKP Dobiegniew. 2024r.

Dobiegniew 2024-10-30

Stacja kolejowa Dobiegniew.

Współrzędne geograficzne: 52.968N 15.746E. Elewacja 67 m (219,82 ft). Adres Dworzec PKP Dobiegniew ulica Obrońców Pokoju 9, 66-520 Dobiegniew.

PKP Dobiegniew. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Dobiegniew. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Dobiegniew. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Dobiegniew. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Dobiegniew. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Dobiegniew. Ulica Gorzowska Nr 22. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

Miejscowość Dobiegniew.

Miejscowość Dobiegniew leży w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdenecki, w gminie Dobiegniew. Geograficznie jest to Pojezierze Dobiegniewskie i miasto położone jest nad jeziorem Wielgie. Przez miasto przepływa rzeka Mierzęcka Struga. Jest to także skraj Puszczy Drawskiej.

Dobiegniew został założony w XII wieku, jako osada rybacka i należał do Wielkopolski. Pierwszy raz nazwa Dobiegniew pojawiła się w 1280 roku, w łacińskim dokumencie wydanym w Poznaniu, sygnowanym przez Króla Polski Przemysła II. Pod koniec XIII wieku, tereny te zostały zagrabione przez Brandenburgię, czyli późniejszych germańców. Prawa miejskie zostały nadane osadzie w 1298 roku. W czasie drugiej wojny światowej, w Dobiegniewie germańcy założyli największy obóz jeniecki. Dobiegniew powrócił do Polski w 1945 roku, w wyniku zakończenia drugiej wojny światowej rozpoczętej przez germańców i moskali. Powierzchnia miasta wynosi 5,69 km2. Populacja wynosi 3 071 mieszkańców w 2019 roku. Z Dobiegniewa do: Krzyż Wielkopolski jest 24 km. Gorzów Wielkopolski jest 50 km. Piła jest 76 km. Szczecin jest 107 km. Poznań jest 112 km. Warszawa jest 401 km. W Dobiegniewie krzyżują się drogi; Droga Krajowa Nr 22 i Droga Wojewódzka Nr 160.

Kolej w mieście Dobiegniew.

Przez miasto Dobiegniew przebiega LK Nr 351 Poznań Główny – Szczecin Główny. Stacja w Dobiegniewie została otwarta w 1848 roku, na nowej LK Stargard – Dobiegniew – Krzyż – Poznań. Wówczas stacja nosiła germańską nazwę Woldenberg. Z stacji Dobiegniew nigdy nie odchodziły inne linie kolejowe, czyli nie była to stacja węzłowa.

Linia kolejowa Nr 351 Poznań Główny – Szczecin Główny, jest to linia w większości dwutorowa, o znaczeniu państwowym, zelektryfikowana prądem 3 kV DC. Linia przebiega z kierunku południowego-wschodu w kierunku północno-zachodnim. Długość linii 213,500 km. Prędkość maksymalna 160 km/h. Elektryfikacja LK Nr 351 nastąpiła etapami; W dniu 27 czerwiec 1975 rok, Poznań Główny – Rokietnica. W dniu 8 września 1977 rok, Rokietnica – Krzyż. W dniu 21 czerwca 1978 rok, Krzyż – Choszczno. W dniu 15 grudnia 1978 rok, Choszczno – Szczecin.

Dworzec w Dobiegniewie jest typowo pruską budowlą. Budynek jest dwukondygnacyjny, podpiwniczony z dwuspadowym dachem o małym nachyleniu. Na elewacji są nieduże ornamenty. Ostatni remont budynku został wykonany w 2013 roku. Z zewnątrz budynek został pomalowany na kolor słomkowy z pomarańczowymi dodatkami. Dół budynku został pomalowany na kolor bordowy. W wnętrzu pozostały kasy biletowe (zamknięte w czerwcu 2012 roku), poczekalnia i toalety (zamknięte). Plac dworcowy jest wyłożony kostką bazaltową. Znajduje się tutaj parking oraz przystanki autobusowe.

Na stacji Dobiegniew jest wachlarzowa lokomotywownia już nie używana. Obiekt stoi w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego, ulica Gorzowska DK Nr 22. Budynek został zbudowany z czerwonej cegły, miał dwa stanowiska i możliwość dobudowy kolejnych stanowisk. Obecnie (2024 rok) budynek wymaga remontu lub rozbiórki. Była także wieża wodna, która została rozebrana. Na stacji były dwa perony i trzy krawędzie peronowe,  wykonane z płyt betonowych.

Remont stacji Dobiegniew został wykonany w okresie 2021-2024, w czasie remontu LK Nr 351. Całkowicie przebudowano układ torowy i perony. Na stacji pozostawiono tylko trzy tory przelotowe, w tym jeden przy rampie załadunkowej. Poprzednio były cztery tory oraz bocznica do elewatora. Bocznica do elewatora została rozebrana. Zamontowano nową trakcję elektryczną i nowy komputerowy system sterowania ruchem kolejowym. Stara nastawnia dysponująca „Dg” znajdowała się od strony Szczecina, została zamknięta i zlikwidowana w 2023 roku. Posterunek SKP znajdował się od strony Krzyża, został zamknięty i zlikwidowany w 2023 roku. Przejazdy kolejowo-drogowe pozostawiono w jednym poziomie; ulica Mickiewicza i ulica Gorzowska (DK Nr 22), ale są automatycznie sterowane.

Nowe dwa perony jednokrawędziowe zostały zbudowane nieco dalej, w kierunku Stargardu. Długość peronów wynosi 270 m. Perony wyposażono w zadaszenie, ławki, spoczynki, kosze na śmieci, gabloty informacyjne, system audio, oświetlenie, monitoring. Nawierzchnię przy krawędzi peronowej wyłożono płytami prefabrykowanymi w kolorze szarym, z żółtą linią ostrzegawczą i guzikami, o wymiarach 1 m x 2 m. Resztę wyłożono szarymi płytkami betonowymi. Zbudowano przejście podziemne dla pasażerów, które dzięki pochylniom jest dostępne także dla osób na wózkach i rodzin z dziećmi w wózkach. Tunel ten połączył także obie strony miasta. Na stacji Dobiegniew pozostawiono rampę załadunkową, typu czołowo-boczną oraz plac składowy. Torowisko zostało ogrodzone, dla bezpieczeństwa mieszkańców.

W okresie ostatnich 10 lat, z dworca Dobiegniew korzystało do 200 pasażerów dziennie. Załamanie nastąpiło tylko w 2020 roku, z powodu pandemii chińskiego wirusa. Na stacji zatrzymują się regionalne pociągi PolRegio oraz pociągi InterCity (TLK). W dniu 29 października 2024 roku, ze stacji Dobiegniew odjechało 26 pociągów do: Hrubieszów Miasto, Kraków Główny, Łódź Kaliska, Poznań Główny, Przemyśl Główny, Suwałki, Szczecin Główny, Świnoujście, Świnoujście Port, Warszawa Wschodnia.

Opracował Karol Placha Hetman

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *