EZT PESA ED74 Edyta. 2024r.

Wrocław 2024-01-07

EZT PESA ED74 Edyta.

W maju 2023 roku, w zakładach PESA Mińsk Mazowiecki zakończył się proces modernizacji 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych ED74, czyli popularnych EZT „Edyta”. Pociągi włączono do siatki połączeń w ilości 7 składów. Oryginalny ED74 jest 4-wagonowy, dlatego zostały połączone w pary. Pociągi kursują na trasach o czasie przejazdu poniżej 4 godzin, bo w składzie nie ma baru. Nie można także przejść przez cały skład podczas jazdy. W maju 2023 roku, do parku taborowego PKP Intercity dołączył właśnie ostatni pojazd tego typu, który był częścią wartej 274,8 mln złotych brutto umowy. To kolejny przykład udanej współpracy pomiędzy narodowym przewoźnikiem, a Polskim producentem taboru kolejowego.

W czerwcu 2019 roku, PKP InterCity podpisało umowę na modernizację 14 elektrycznych zespołów trakcyjnych ED74 z PESA Mińsk Mazowiecki. Pierwsze z EZT zaczęły wozić pasażerów w drugim półroczu 2021 roku. Podczas modernizacji pojazdy przeszły istotne zmiany, które podniosły standard składów, tak aby jak najlepiej odpowiadały na potrzeby i oczekiwania pasażerów.

EZT ED74-001. 2021 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
EZT ED74-001. 2021 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
EZT ED74-004. 2023 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

Historia EZT PESA ED74.

Pojazdy ED74 zostały wyprodukowane przez Polską firmę PESA Bydgoszcz w okresie 2007 – 2008. Były zaprojektowane według specyfikacji dostarczonej przez ówczesną spółkę PKP Przewozy Regionalne, specjalnie dla relacji Warszawa – Łódź. Układ osi Bo’2’2’2’Bo’. Układ wagonów s+d+d+s. Masa służbowa 158 900 kg. Długość 80,33 m. Szerokość 2,87 m. Wysokość 4,36 m. Średnica kół 0,84 m. Typ silników TMF59-39-4 o mocy 4 x 500 kW. Zasilanie 3 kV DC. Prędkość eksploatacyjna 160 km/h. Hamulce Knorr + ED. Wysokość progu wejścia 1,00 m od główki szyny. Liczba miejsc siedzących 194+8. Fotele Klasy 2 to 179 egzemplarzy, a Klasy 1 to 21 egzemplarzy. Jeszcze przed modernizacją zmieniono ilość foteli i ich układ. Zlikwidowano także wieszaki dla rowerów.

PESA Bydgostia (typ 16WEk oznaczony serią ED74, typ członów 310Bak, 411Bak, 411Bbk i 310Bbk). Zbudowano 14 egzemplarzy EZT ED74. Pociąg jest wersją rozwojową EZT PESA Acatus. Drzwi dostosowane zostały do obsługi peronów o wysokości od 0,30 m do 1,00 m. Dodatkowo zastosowano wysuwany stopień.

Pierwszy i ostatni wózek to wózki napędowe typu 22MNK, o rozstawie osi 2,50 m. Wózki pomiędzy wagonami są w systemie Jakobsa i są to wózki toczne typu 37ANK, o rozstawie osi 2,50 m. EZT zbudowano ze sterowaniem wielokrotnym i pozwala łączyć trzy EZT ze sobą. W trakcie testów okazało się, że EZT z uwagi na mocne silniki pobierają dużo prądu, dlatego efektywnie można złączyć dwa EZT. W wagonach napędowych zamontowano toalety w systemie zamkniętym. W ostatnim wagonie „d” wygospodarowano miejsce dla pasażerów na wózkach inwalidzkich. Tutaj zamontowano windy dla inwalidów. Wszystkie wagony wyposażone są w klimatyzację, wyświetlacze informacji kolejowej, system audio oraz monitoring. W 2009 roku, w składach EZT w kabinach maszynisty zamontowano dodatkowy fotel dla pomocnika maszynisty, co pozwoliło na przekraczanie prędkości 130 km/h.

W 2009 roku, wszystkie EZT ED74 trafiły do PKP InterCity. Od początku 2014 roku, pierwsze EZT ED74 zaczęły przechodzić naprawy Poziomu P4, które były połączone z przemalowaniem w barwy PKP Intercity. Poprzednio EZT miały barwy Przewozów Regionalnych; czerwono-czarne. I rozpoczęło się odstawianie jednostek EZT na boczne tory. W lutym 2015 roku, jedynie 5 pociągów z 14 EZT było sprawnych. Wszystkie pozostałe oczekiwały na naprawy okresowe lub bieżące. W 2015 roku, część jednostek była własnością PolRegio, a część InterCity. Koleje Małopolskie były zainteresowane zakupem wszystkich 14 składów EZT ED74 i rozpoczęły negocjacje z PKP Intercity. Natomiast PolRegio złożyły ofertę na dzierżawę wszystkich pojazdów z możliwością ich późniejszego wykupu. Z negocjacji nic nie wyszło.

W okresie 2014 – 2016, pociągi wycofano z eksploatacji. Odstawiono je na boczne tory w Warszawie i w Krakowie. Wagony niszczały i padały łupem wandali. Już w 2016 roku, zdecydowano, że nie można tych jednostek pozostawić i należy przywrócić je do ruchu. Ponieważ EZT ED74 nie spełniały wymagań spółki InterCity, dlatego należało je zmodernizować. Pociągnęło to za sobą kolejne koszty, ale konieczne. Rozpoczął się proces dialogu technicznego. Po tym etapie, oferty złożyła firma PESA Bydgoszcz i ZNTK Mińsk Mazowiecki (obecnie PESA Mińsk Mazowiecki). Kontrakt otrzymał zakład ZNTK Mińsk Mazowiecki, a umowa została podpisana w czerwcu 2019 roku.

Modernizacja EZT ED74.

W czerwcu 2019 roku, rozpoczęto głęboką modernizację jednostek EZT ED74. Z wnętrza wagonów wymontowano wszystko i pozostawiono tylko skorupy. W burtach zlikwidowano jedną parę otworów dla drzwi. Zmniejszono światło okien. Zmieniono aranżację wnętrza montując nowe ścianki działowe. Zmieniona została całkowicie aranżacja wnętrza. Zmieniona została linia światła LED oraz dodatkowe punkty oświetlenia dla podróżnych po zmroku. W systemie układu sterowania wymieniono falowniki i przetwornice, co poprawiło parametry silników trakcyjnych. Zmieniono także układ pulpitu i wyposażenie kabiny maszynisty. Wymieniono fotele i zmieniono ich układ. Pudła wagonów i czoła pociągów wyposażono w nowoczesne materiały izolacyjne. Podniósł się poziom wyciszenia i komfortu termicznego. Poprawiono system sterowania, zwiększono wartość przyspieszenia i poziom niezawodności. W zmodernizowanych pociągach pasażerowie korzystają z klimatyzacji, wygodnych foteli i Wi-Fi. Każde miejsce ma dostęp do gniazdka elektrycznego. Ponadto w każdym składzie zostały zainstalowane wzmacniacze sygnału komórkowego, a pojazdy są również dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo w każdym EZT jest miejsce przeznaczone do przewozu rowerów. Zmodernizowane pojazdy zostały lepiej wyciszone, co pozytywnie wpływa na komfort podróży.

Pierwsza zmodernizowana jednostka ED74 gotowa była w marcu 2021 roku. W dniu 12 grudnia 2021 roku, pierwsze dwa pociągi obsłużyły swój pierwszy kurs relacji Wrocław – Przemyśl. Do końca 2022 roku, przekazano 12 zmodernizowanych EZT ED74. Wiosną 2023 roku, zakończono modernizację ostatnich dwóch EZT, z czego ostatnia jednostka ED74-014 opuściła zakład w Mińsku Mazowieckim w dniu 31 maja 2023 roku.

Jak to jest w Polskiej rzeczywistości, kiedy media są w rekach germańców, komunistów i masonów, posypały się słowa krytyki. „Za mało toalet, brak przedziałów, ciasne fotele”. Ani jednej pochwały. Spółka InterCity zainwestowała w nowoczesny tabor 7 mld złotych. Do 2030 roku, planowane nakłady miały osiągnąć 24,5 mld złotych. Obecnie (2024 rok), przy rządach folksdojczów, komunistów i masonów, jest mało prawdopodobne, aby kolejne programy zostały zrealizowane.

Początkowo pociągi skierowano na szlaki o czasie przejazdu do 2 godzin. Następnie zwiększono czas do 4 godzin. Nie można było zwiększać czasu przejazdu, bo w pociągu nie ma wagonu barowego. 

Po trzech latach eksploatacji EZT ED74, firma PESA Mińsk Mazowiecki jest zadowolona z przeprowadzonej modernizacji. Pociągi wyrosły już z wieku dziecięcego i są mało awaryjne. Jest duża dostępność tych składów. Pasażerowie mają o nich dobre zdanie. Moc EZT pozwala na szybkie rozpędzenie składu. Dobrze sprawują się na takich trasach jak na przykład Kraków – Lublin. EZT ED74 kursują obecnie na trasach Wrocław – Katowice, Częstochowa – Kielce – Radom – Lublin, Lublin – Kielce – Katowice oraz Lublin – Kielce – Kraków.

Opracował Karol Placha Hetman

Kategorie:

Dodaj komentarz