EN57AL dla Kolei Małopolskich. 2025r.

Kraków 2025-02-04

EN57AL dla Kolei Małopolskich.

EN57AL-1736. 2023 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
EN57AL. 2025 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
EN57AL. 2025 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

W związku z pogarszającą się sytuacją ekonomiczną Polski, po przejęciu rządów przez „koalicję 13 grudnia” (folksdojczów, komunistów i masonów), samorządy wojewódzkie mają coraz mniej funduszy na kupno nowych pociągów; lokomotyw, wagonów osobowych i EZT. Dlatego znacznie ożywił się wtórny rynek. Szczególnie poszukiwane stały się EZT EN57AL, które już nie tak nowoczesne, ale spełniają podstawowe wymogi pasażerów. Składy są wyposażone w klimatyzację, podstawową informację kolejową, toalety w systemie zamkniętym, a także możliwość przewożenia rowerów, nawet 30 egzemplarzy. Te cechy skłoniły Koleje Małopolskie do złożenia oferty zakupu używanych EZT EN57AL w sierpniu 2024 roku. Mimo wieku i ograniczeń konstrukcyjnych EZT tej serii wciąż są atrakcyjnym uzupełnieniem taboru dla przewoźników, którzy mają możliwość ich wykorzystania.

W połowie 2024 roku, na rynku wtórnym pojawiło się 6 EZT EN57AL, które zostały wystawione przez województwo zachodniopomorskie. Zainteresowany był przewoźnik PolRegio oraz Koleje Małopolskie. Ta druga oferta była zaskoczeniem dla znawców tematu. Co więcej, propozycja Kolei Małopolskich była korzystniejsza finansowo. Dlatego pojazdy trafiły do Krakowa. Decyzja o złożeniu oferty przez Koleje Małopolskie w przetargu, na sprzedaż używanych pojazdów, wynikła także z przewidywanej kumulacji przeglądów wyższych poziomów (P3-P5) dla części obecnie użytkowanego taboru; głównie Newag „Impuls” oraz Pesa „Elf”. Zmodernizowane EZT EN57AL uznano za najlepsze z dostępnych rozwiązań. Jak dodano, pojazdy te cieszą się dobrą opinią użytkowników, są proste w użytkowaniu i są sprawdzone w eksploatacji. Koleje Małopolskie zamierzały wprowadzić pociągi głównie na szlak Kraków – Skawiną – Oświęcim. Była to naprawdę dobra decyzja Kolei Małopolskich. Spółka nie ma dużej floty taborowej, a chce uruchamiać kolejne połączenia i z roku na rok przewozi coraz więcej pasażerów.

Pociągi w drodze do Krakowa trafiły najpierw do ZNTK Mińsk Mazowiecki. W Mińsku Mazowieckim przeprowadzono przeglądy i wykonano oklejenie w barwy Kolei Małopolskich. Zostały wykonane także inne niezbędne prace. Pierwsze dwa EZT włączono w szlaki małopolski w grudniu 2024 roku. Ostatni oklejony pojazd ma być gotowy w kwietniu 2025 roku.

Dodajmy, że w dniu 1 października 2024 roku, podpisana została umowa z firmą Newag na dostawę 6 nowych pociągów, jako pierwsza część umowy ramowej, zakładającej w maksymalnej wersji zbudowanie dla Kolei Małopolskich nawet 25 egzemplarzy EZT. Ale na pierwsze pojazdy trzeba poczekać do 2028 roku.

Zmodernizowane pojazdy EZT EN57AL charakteryzują następujące parametry: prędkość eksploatacyjną do 120 km/h, poprawione zdolności jezdne dzięki zastosowaniu: nowych silników asynchronicznych, nowych przekładni dwustopniowych, zastosowanie zmodernizowanych wózków, z nowym systemem hamowania. W pociągu jest jedna toaleta dla inwalidów i jedna normalna (ciasna). Obie toalety są w systemie zamkniętym. Zamontowano drzwi odskokowo-przesuwne oraz system informacji pasażerskiej. Są dwie pary drzwi w wagonie. Dodatkowo są drzwi na początku i końcu składu pociągu dla obsługi. Klimatyzatory umieszczono na dachu wagonów, po jednym na wagon, a dodatkowo osobne klimatyzatory dla kabin maszynistów.

Opracował Karol Placha Hetman

Kategorie: