Czytaj

  • Wagony osobowe z odkrytymi i krytymi pomostami.

    W tym artykule omawiamy wagony osobowe eksploatowane w PKP (Polskie Koleje Państwowe) przechodnie, czyli takie, gdzie przez wagon wiedzie korytarz, którym mogą przemieszczać się pasażerowie, a przede wszystkim załoga pociągu. Poprzednie wagony miały przejście po zewnętrznych pomostach, które w użyciu były bardzo niebiezpieczne.

    Read more

  • PKP Krosno. 2021r.

    Przez Krosno prowadzi tak zwana Galicyjska Kolej Transwersalna, biegnąca równoleżnikowo wzdłuż łańcucha Karpat. W chwili swojego powstania całkowicie leżała na obszarze Austro-Węgier. Jej długość wynosiła 768 km. Wzdłuż linii kolejowej zbudowano drogę, która obecnie jest Drogą Krajową Nr 28. Droga kołowa została oddana do użytku w 1851 roku.

    Read more

  • Lokomotywy Spalinowe ST43. 2021r.

    Rumunia to kraj, który przecina pasmo Karpat. Z tego powodu kolejowe szlaki przebiegające przez góry są trudne technicznie. Są tam strome podjazdy o nachyleniu do 25 promili i ciasne łuki o promieniu zaledwie 270 m. Dlatego rumuńskie koleje zawsze potrzebowały silnych lokomotyw. Rumunia dysponuje własnymi złożami ropy naftowej, a nie ma pokładów węgla kamiennego. Te…

    Read more

  • Wagon silnikowy HCP serii SBx. 2021r.

    Kolejowe wagony motorowe mają długą historię, także w Polsce. Tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości poważnie rozważano możliwość wprowadzania wagonów motorowych na określone linie. Głównie na szlaki o małym ruchu pasażerskim, a także na szlaki gdzie pasażerowie kosztem droższego biletu dojadą znacznie szybciej na miejsce. Twierdzono, że wagon motorowy jest na tyle już udoskonalony, że…

    Read more

  • Wagon silnikowy SN61. 2021r.

    SN61 to wagon silnikowy, który był produkowany w zakładach Ganz-MAVAG w Budapeszcie na Węgrzech. Przedsiębiorstwo „Ganz vállalatok” zostało założone w 1844 roku, w czasach Austro-Węgier. Przyjęło nazwę Ganz na cześć Ábraháma Ganza urodzonego w Szwajcarii węgierskiego inżyniera i producenta żelaza. W 1959 roku, w czasach socjalistycznych Węgier, firma Ganz została połączona z firmą MÁVAG -…

    Read more

  • Lokomotywa Elektryczna EU07-001. 2021r.

    Lokomotywa EU07-001 o oznaczeniu fabrycznym 4E-001, została wyprodukowana w PaFaWag we Wrocławiu w 1964 roku. Po testach, w 1965 roku, została skierowana do lokomotywowni Kraków Prokocim. W 1968 roku, została przeniesiona do Dębicy. W 1969 roku, została przeniesiona ponownie do lokomotywowni Kraków Płaszów. W 1973 roku, została przeniesiona ponownie do Dębicy, do Zakładu Taboru Tarnów.…

    Read more

  • Lokomotywy Elektryczne EP03. 2021r.

    Po drugiej wojnie światowej przystąpiono do odbudowy zniszczonego warszawskiego węzła kolejowego. Również postanowiono odnowić zelektryfikowane przed wojną szlaki kolejowe, przede wszystkim linię średnicową. W Polsce wojnę przetrwała tylko jedna lokomotywa elektryczna, która była uszkodzona. Była to lokomotywa EP01 nr E106. Lokomotywę tę odbudowano w zakładach naprawczych w Lubaniu Śląskim. Od 1947 roku, lokomotywa EP01 nr…

    Read more

  • Lokomotywy Elektryczne EP02. 2021r.

    Pierwsze elektryczne lokomotywy w Polsce zaczęto eksploatować w 1933 roku, na odcinku zaledwie 10 km, między stacjami kolejowymi Warszawa Wschodnia – Warszawa Zachodnia. Były to lokomotywy serii EL.100, firmy Metropolitan-Vickers, pozyskane poprzez Electrical Export, które w PKP oznaczono typ E01, a następnie EP01. Dwie lokomotywy zbudowano w Anglii, a pozostałe cztery w Pierwszej Fabryce Lokomotyw w…

    Read more

  • Lokomotywy Elektryczne EP09. 2021r.

    60-lata w Polsce to czas kiedy transport lotniczy był w powijakach, a ciężarówki zapewniał transport lokalny. Prawdziwym krwiobiegiem gospodarki narodowej była kolej. Trwała elektryfikacja głównych szlaków kolejowych. Produkowano dobre lokomotywy spalinowe i elektryczne. Rozważano budowę nowych szlaków kolejowych Śląsk – Warszawa – Trójmiasto oraz Śląsk – Wschodnia granica Polski (bo Polska gospodarka była uzależniona od…

    Read more

  • Pociąg Papieski. 2021r.

    Pomysł „Pociągu Papieskiego” swoje źródło miał w idei „Szlaku Papieskiego”. W dniu 2 kwietnia 2005 roku, o godzinie 21:37, w Watykanie zmarł największy z Rodu Słowian Jan Paweł II Wielki, papież kościoła Rzymsko-Katolickiego. Po odejściu Jana Pawła II do domu Ojca, zrodził się pomysł połączenia kolejowego miejsc najbardziej bliskich Ojcu Świętemu: Kraków, Łagiewniki, Kalwaria Zebrzydowska…

    Read more