-
Lokomotywa Elektryczna EP09-046. 2022r.
Lokomotywy elektryczne EP09 zostały opisane w osobnym rozdziale. W tym rozdziale przedstawimy lokomotywę elektryczną EP09-046, która jest jedną z ulubionych przez miłośników kolei. To zainteresowanie wynika z historycznego malowania pudła tej lokomotywy, czyli żółto-brązowego.
-
Lokomotywa spalinowa WLs50-943. 2022r.
Lokomotywy spalinowe WLs40 i WLs50 to są polskie lokomotywy spalinowe wąskotorowe o szerokości toru 600 m, które były przeznaczone dla przemysłu (górnictwa, budownictwa, dużych zakładów przemysłowych) i dla dojazdowych kolei wąskotorowych. Oznaczenie WLs40 to znaczy Wąskotorowa Lokomotywa spalinowa, o mocy 40 KM. Pokrewną konstrukcją była lokomotywa normalnotorowa Ls40.
-
Lokomotywa Parowa Px49-1792. 2022r.
Po drugiej wojnie światowej gospodarka Polski była bardzo zniszczona i ograbiona, zarówno przez niemców jak i przez moskali. Z fabryk wywieziono wszystkie maszyny i urządzenia, a co nie ukradziono zniszczono. Bardzo zła była sytuacja w PKP. Do CCCP wywieziono setki kilometrów torów. Lokomotywy które pozostały były bardzo wyeksploatowane i wymagały remontów. Podobna była sytuacja na…
-
PKP Skansen w Sochaczewie. 2009r.
Sochaczew jest Miastem, Gminą i Powiatem w Województwie Mazowieckim. Należy do najstarszych miast na Mazowszu. Położone jest na Równinie Łowicko – Błońskiej w widłach rzek; Bzura, Pisia i Utrata. Leży pomiędzy dużymi kompleksami leśnymi; Puszczą Kampinoską, Puszczą Bolimowską i lasami Młodzieszyna. Jego nazwa pochodzi od narzędzia rolniczego zwanego sochą, czyli poprzednika pługa. Ewentualnie od słowa…
-
EZT Newag Impuls 2. 2022r.
Elektryczne Zespoły Trakcyjne (EZT) Impuls to bardzo udane pociągi produkowane przez firmę Newag z Nowego Sącza. Pociągi są wykorzystywane w wielu krajach, a przede wszystkim w Polsce na szlakach regionalnych i aglomeracyjnych. Firma Newag udowodniła, że potrafi produkować bardzo dobre pociągi: wygodne, szybkie, eleganckie, a przede wszystkim dostosowane do potrzeb użytkownika.
-
EZT Newag EN63A Impuls. 2022r.
Województwo Zachodnio-Pomorskie to jedno z najsłabiej zaludnionych województw w Polsce. Przy powierzchni 22 892 km kwadratowych zaludnienie wynosi 75 osób na kilometr kwadratowy. Zwłaszcza wschodnia część województwa ma niskie zaludnienie. Są gminy w których na kilometr kwadratowy przypada mniej niż 20 osób. Ta demografia ma wpływ na rozwój komunikacji kolejowej.
-
PKP Zielona Góra. 2023r.
Istniejący obecnie (2023 rok) budynek dworca został zbudowany z początkiem 60-lat XX wieku. Dworzec zbudowano w stylu modernistycznym z dachem o przekroju trapezowym. Budynek miał bogate przeszklenie. Niestety, współczesna technologia nie zapewniła dobrej izolacji termicznej i budynek okazał się kosztowny w ogrzewaniu. Dlatego zdecydowano o przeprowadzeniu generalnego remontu. Remont przeprowadzono w trzech etapach. Pierwszy etap…
-
PKP Brzesko Okocim. 2022r.
Miasto Brzesko leży w Województwie Małopolskim w Powiecie Brzeskim w Gminie Brzesko. Miejscowość prawa miejskie uzyskała w 1289 roku. W 1317 roku, miasto zostało pozbawione praw miejskich, które ponownie przyznano w 1385 roku. Wówczas prawo lokacji nadała św. Jadwiga Królowa Polski na prawie Zachodnim.
-
Lokomotywy Spalinowe JT42CWRM Class 66. 2022r.
Lokomotywy spalinowe typ JT42CWRM Class 66 to jest seria normalnotorowych lokomotyw spalinowych z przekładnią elektryczną, o charakterze uniwersalnym. Jednak ze względu na dużą moc lokomotywy te są używane głównie w ruchu towarowym. Lokomotywa Class 66 jest rozwinięciem udanej serii Class 59. Producentem lokomotyw jest firma Electro-Motive Diesel założona w USA, ściśle współpracująca z fabrykami w…
-
Lokomotywa Elektryczna EU44-002 Husarz „Witold Pilecki”. 2022r.
W sierpniu 2021 roku, PKP InterCity wprowadziła na tory lokomotywę Siemens EU44-002 Husarz z grafiką „Witold Pilecki”. Grafika upamiętnia 120. rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, wyjątkowego żołnierza w polskiej historii, który jest symbolem patriotyzmu i bohaterstwa. Witold Pilecki urodził się w dniu 13 maja 1901 roku. Był uczestnikiem wojny polsko-ruskiej 1919 – 1920 roku, a potem…