Czytaj

  • EZT Pesa EN77 = 32WE Acatus II. 2022r.

    Pociąg ma cztery wagony w układzie: wagon rozrządczy-silnikowy, wagon toczny, wagon toczny, wagon rozrządczy-silnikowy. pierwszy i oststni wagon mają kabiny maszynisty i jedną parę drzwi. Wagony środkowe mają po dwie pary drzwi na stronę. Układ osi: Bo’2’2’2’Bo’. W pociągu jest 180+13 (rozkładane) miejsca siedzące. W pociągu można pomieścić do 350 pasażerów przy zapełnieniu 3 ososby…

    Read more

  • EZT Pesa EN99 = 41WE Acatus Plus. 2022r.

    Pociągi Pesa Elf to polskie elektryczne zespoły trakcyjne przystosowane do ruchu regionalnego. Pociągi są budowane od 2010 roku, w polskiej fabryce Pesa w Bydgoszczy. „Elf” to akronim angielskiego zwrotu electric low floor, czyli pojazd elektryczny niskopodłogowy. Pociągi Pesa Elf produkowane są z różną liczbą wagonów od dwóch do sześciu. Różne jest też wyposażenie, układ foteli,…

    Read more

  • EZT PaFaWag ED72. 2022r.

    Wrocławska fabryka PaFaWag to była największa w Polsce fabryka lokomotyw elektrycznych, elektrycznych zespołów trakcyjnych i wagonów. W 1993 roku, fabryka PaFaWag podjęła się budowy pierwszego dalekobieżnego elektrycznego zespołu trakcyjnego, który otrzymał oznaczenie ED72. Pociąg opracowano z myślą, o obsłudze przewozów międzyregionalnych na liniach zelektryfikowanych. Konstrukcja pociągu bazowała na rozwiązaniach zastosowanych w EZT EN57 (trzy wagony,…

    Read more

  • Lokomotywy Spalinowe Newag ST48 – 15D, 16D. 2022r.

    Lokomotywa spalinowa Newag ST48 to jest lokomotywa towarowa, która powstała poprzez głęboką modernizację ruskiej lokomotywy TEM2, która w Polsce w PKP otrzymała oznaczenie SM48. Typ fabryczny 15D oznacza lokomotywę normalnotorową. Typ fabryczny 16D oznacza lokomotywę szerokotorową. Producentem lokomotyw ST48 jest firma Newag w Nowym Sączu.

    Read more

  • PKP Mielec. 2022r.

    W 1887 roku, do Mielca doprowadzono kolei. Dworzec kolejowy Mielec, podobnie jak dwie małe stacje w osiedlach Rzochów i Wojsław, leżą na trasie linii kolejowej Nr 25, na odcinku Dębica – Tarnobrzeg. Po wielu latach zastoju w ruchu kolejowym, obecnie (2022 rok) transport szynowy w Mielcu wyraźnie odzyskuje znaczenie. Linia kolejowa po generalnym remoncie znowu…

    Read more

  • PKP Małaszewicze. 2022r.

    Na początku omówimy historię szlaku kolejowego Warszawa – Terespol (Brześć nad Bugiem), czyli Kolei Warszawsko-Terespolska. Obecnie (2022 rok) linia ma Nr 2 i ma długość 214,227 km. Szlak jest dwutorowy, zelektryfikowany, a prędkość maksymalna pociągów osobowych wynosi do 160 km/h. Pociągi towarowe poruszają się z prędkością do 120 km/h. Nacisk wagonów na oś wynosi do…

    Read more

  • PKP Oława. 2022r.

    Kolejowym symbolem miasta Oławy jest to, że linia kolejowa Wrocław – Oława była pierwszą linią kolejową na Dolnym Śląsku. Pierwszy pociąg przejechał tą trasą w dniu 22 maja 1842 roku. Szlak zbudowało Towarzystwo Kolei Górnośląskiej. Linia dalej została poprowadzona przez Gliwice do Mysłowic i dalej do zabory austriackiego, przez Trzebinię do Krakowa. Odcinek Wrocław (stacja…

    Read more

  • PKP Wrocław Główny. 2022r.

    W Królestwie Prus najważniejszymi miastami był: Berlin, Szczecin, Wrocław, Gdańsk i Królewiec. Na drugim miejscu były: Toruń, Bydgoszcz, Poznań. Ponieważ prusacy zauważyli możliwe korzyści z połączenie głównych miast liniami kolejowymi, dlatego dążyli do realizacji tego zamierzenia. Nad wszystkim czuwało państwo. Powstały trzy towarzystwa kolejowe, które otrzymały koncesje na budowę odpowiednich szlaków: Kolei Górnośląska, Kolei Dolnośląsko-Marchijska,…

    Read more

  • PKP Legnica. 2022r.

    W X wieku, tereny te należały do słowiańskich plemion Ślężan i wchodziły w skład księstwa Mieszka I. Nazwa pochodzi od Góry Ślęża. Ślężanie zajmowali praktycznie całe górne dorzecze rzeki Odra. Pierwsze udokumentowane ślady osadnictwa Słowian na terenie Legnicy pochodzą z VIII wieku. Istniał tu już wtedy gród obronny ziemno-drewniany. W czasach panowania Mieszka I zbudowano…

    Read more

  • Lokomotywy Spalinowe S200, T770, ČME3. 2022r.

    Lokomotywa spalinowa z przekładnią elektryczną typu S200 (w Polsce), typu T770 (w Czechosłowacji) typu ČME3 (w CCCP) była produkowana w okresie 1963 – 1991 przez zakłady ČKD Praga, głównie dla sowieckich kolei SŽD. Z uwagi na niewydolną gospodarkę państwa moskiewskiego, rosjanie zawsze przymuszali państwa podległe do produkcji maszyn i urządzeń na potrzeby CCCP. Maszyn trwałych…

    Read more