-
PKP Gliwice. 2024r.
Miasto Gliwice jest położone w zachodniej części województwa śląskiego i na tak zwanym Górym Śląsku, w jego zachodniej części. Geograficznie leży na Wyżynie Katowickiej, nad rzeką Kłodnicą. Miasto Gliwice prawa miejskie otrzymało w 1276 roku, od księcia Władysława Opolskiego. W historii miastem władali książęta Polscy, Czescy i Pruscy. W 1945 roku, Gliwice zostały włączone do…
-
Lokomotywy Elektryczne EP07. 2024r.
Opis zdjęcia: EP07-1026 został zbudowany w PaFaWag w 1968 roku, z Nr 4F-032 w PKP EU07-032. Przebudowę wykonano w 2007 roku, w ZNTK Mińsk Mazowiecki. Lokomotywą przekazano do PolRegio we Wrocławiu. Malowanie kremowo-białe. W 2012 roku, przeprowadzono naprawę poziomu P4 w ZNTK Oleśnica. Malowanie niebiesko-białe. Lokomotywa użytkowana w InterCity. W 2016 roku, przeprowadzono naprawę poziomu…
-
PaFaWag – Państwowa Fabryka Wagonów. 2024r.
W okresie PRL w Polsce było kilka zakładów przemysłowych, które produkowały tabor kolejowy. Do największych należy zaliczyć; „PaFaWag” we Wrocławiu, „HCP” w Poznaniu, „FabLok” w Chrzanowie i „Zastal” w Zielonej Górze. Wszystkie one miały duży wpływ na rozwój lokalnej społeczności. Nie tylko dawały zatrudnienie, ale także prowadziły szkoły przyzakładowe, żłobki, przedszkola, przychodnie lekarskie, domy kultury,…
-
Fabryka Hipolit Cegielski Poznań. 2024r.
W 1846 roku, pan Hipolit Cegielski otworzył w Poznaniu w Bazarze przy ulicy Nowej sklep o nazwie Handel Żelaza. W 1850 roku, w podwórzu przy ulicy Butelskiej powstał warsztat naprawczy narzędzi rolniczych. W 1855 roku, przy ulicy Koziej powstała fabryka, jako warsztat metalowy naprawiający maszyny i narzędzia rolnicze, a następnie zakład produkcyjny. W 1859 roku,…
-
EZT Newag EN63A-002 = 36WEa-002 Impuls. 2024r.
Od samego początku firma NEWAG z Nowego Sącza, planowała budowę całej rodziny EZT, o nazwie handlowej IMPULS. Poszczególne pociągi miały różnić ilością wagonów; od 2 do 6. Zaraz po wyprodukowaniu jednostki cztero-wagonowej, wpłynęły zamówienia na jednostki trzy-wagonowe. Otrzymały one oznaczenie fabryczne 36WEa, a jednocześnie oznaczenie kolejowe EN63A. Litera „A” w oznaczeniu mówi o asynchronicznych silnikach…
-
Lokomotywa Elektryczna EP09-001. 2024r.
W 60-lata XX wieku, w Polsce to był czas kiedy transport lotniczy był w powijakach, a ciężarówki zapewniał transport lokalny. Prawdziwym krwiobiegiem gospodarki narodowej była kolej. Trwała elektryfikacja głównych szlaków kolejowych. Produkowano dobre lokomotywy spalinowe i elektryczne. Rozważano budowę nowych szlaków kolejowych Śląsk – Warszawa – Trójmiasto oraz Śląsk – Wschodnia granica Polski (bo Polska…
-
Lokomotywa Parowa Tr7-3. 2024r.
Lokomotywy parowe Tr7 zostały zbudowane w 1941 roku, w germańskiej firmie MBA, poprzednio nazywanej Orenstein & Koppel AG. Zbudowano tylko cztery lokomotywy. Lokomotywy zostały wykonane dla kolei państwa Mandżukuo w Azji. Jednak nie zostały dostarczone odbiorcy. W 1942 roku, parowozy zostały przejęte przez koleje niemieckie DRG i otrzymały oznaczenie Br56-41 i numery 4101–4104. Lokomotywy zostały…
-
EZT Pesa Elf EN76 = 22WE. 2024r.
Pociągi Pesa Elf to polskie elektryczne zespoły trakcyjne przystosowane do ruchu regionalnego. Pociągi są budowane od 2010 roku, w polskiej fabryce PESA w Bydgoszczy. „Elf” to akronim angielskiego zwrotu electric low floor, czyli pojazd elektryczny niskopodłogowy. Pociągi Pesa Elf produkowane są z różną liczbą wagonów od dwóch do sześciu. Różne jest też wyposażenie, układ foteli,…
-
Lokomotywy Elektryczne EU07A. 2024r.
Po przemianach społeczno-gospodarczych w 1989 roku, po „okrągłym stole”, z licznymi kantami, nastąpiło systematycznym niszczenie Polskiej Kolei. Proceder trwał przez 20 lat. Na szczęście przyszło opamiętanie. Okazało się, że tabor jest przestarzały, lokomotywy z techniką z 50-lat, a wagony osobowe wyprodukowane w 70-latach. Tylko lokomotywy elektryczne EP09 były w stanie prowadzić pociągi pospieszne z prędkością…
-
Lokomotywy Elektryczne Dragon 2. 2024r.
Newag Dragon to jest rodzina sześcioosiowych lokomotyw elektrycznych przeznaczonych do prowadzenia ciężkich pociągów towarowych o masie do 4 500 ton. Dragon czyli „Smok” to popularna nazwa handlowa tej lokomotywy. Dragon to jest nowa jakość wśród lokomotyw towarowych, szczególnie dostosowana do polskich warunków. Lokomotywa E6ACT Dragon ma także oznaczenie serii w PKP ET25 i jest pierwszą…