Czytaj

  • PKP Brzeźnica koło Skawiny. 2023r.

    Stacja kolejowa Brzeźnica koło Skawiny powstała w czasie budowy linii kolejowej Oświęcim – Kraków, w 1884 roku, czyli w czasie kiedy Rzeczypospolita Polska była pod zaborami. Miejscowość Brzeźnica należała wówczas do Galicji, czyli była w zaborze Austro-Węgier.

    Read more

  • PKP Kraków Bieżanów Drożdżownia. 2023r.

    Stacja Bieżanów Drożdżowania została oddana do użytku w 1932 roku, przy istniejącej linii kolejowej Kraków – Wieliczka. Bieżanów nie był wówczas w granicach miasta Kraków. Kiedy armia germańska i moskale napadli na Rzeczypospolitą Polskę, okupacyjne władze germańskie znacznie poszerzyły obszar miasta Krakowa. Wówczas stacja otrzymała nazwę Krakau-Biezanow-Drozdzownia. Tuż po zakończeniu wojny, stacja ponownie otrzymała przedwojenną…

    Read more

  • EZT Mińsk Mazowiecki EN57AL. 2023r.

    W 50-latach XX wieku, elektryfikacja głównych węzłów kolejowych była już zapanowana i realizowana. Myślano już wówczas o elektrycznych składach pasażerskich podmiejskich. Dodatkowo był problem, że stacje główne miały wysokie perony (40 – 50 cm od główki szyny). Natomiast stacje podrzędne miały niskie perony, czasami o wysokości krawężnika. Dlatego przyszłe pociągi osobowe powinny obsługiwać wszystkie perony.

    Read more

  • PKP Radom Główny. 2023r.

    Radom Główny to jest stacja kolejowa położona w Radomiu. Stacja została otwarta w w dniu 25 stycznia 1885 roku, kiedy Polska była pod zaborami. Radom był wówczas w Królestwie Polskim, które całkowite było zależne od państwa moskiewskiego. Obecnie Radom leży w wolnej Rzeczypospolitej Polskiej w Województwie Mazowieckim. Dworzec jest wpisany na listę zabytków; Nr rejestracji…

    Read more

  • PKP Zakopane. 2023r.

    W czasie ponad 120 lat stacja w Zakopanem przebudowywana była trzykrotnie. Okresie 1937 – 1939 dworzec kolejowy Zakopane został rozbudowany. Projektantem był inżynier Zenon Thienel. Ostatni remont wykonano w okresie 2016 – 2021. Budynki dworcowe zostały gruntownie wyremontowane, od piwnic, aż po dachy. Wyremontowano główny budynek dworca, który został podzielony na dworzec kolejowy i dworzec…

    Read more

  • Włochy. Kolej podmiejska Rzym – Ostia. 2023r.

    Rzym to jest jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Europie i w Świecie. Kiedy projektowano samolot Boeing B-707 to jednym z wymogów był lot non stop z New York (USA) do Rzymu (Włochy). Komunikacja miejska w Rzymie należy do dobrze rozwiniętych i stosunkowo wygodnych, a ceny biletów są akceptowalne. Choć w godzinach szczytu potrafi być…

    Read more

  • PKP Brzeszcze Jawiszowice. 2023r.

    Brzeszcze to jest gmina leżąca w Małopolsce Zachodniej. Brzeszcze są gminą położoną na samym skraju Województwa Małopolskiego i graniczą z Województwem Śląskim. Obszar gminy wyznaczają rzeki; od wschodu Soła, od zachodu Wisła. Geograficznie gmina leży w Kotlinie Oświęcimskiej. Gmina Brzeszcze graniczy z gminami: Oświęcim i Kęty (województwo małopolskie) oraz Wilamowice i Miedźna (województwo śląskie). Powierzchnia…

    Read more

  • PKP Pszczyna. 2023r.

    Pszczyna to jest miasto w Polsce, w Województwie Śląskim, w Gminie Pszczyna. Obecnie miasto ma populację 25 622 mieszkańców, w 2021 rok. Powierzchnia miasta wynosi 22,49 km kwadratowych. Wysokość nad poziomem morza wynosi 240 – 293 m. Pszczyna jest nazywana Perłą Górnego Śląska. Główną atrakcją turystyczną w mieście jest Pałac w Pszczynie. Miasto leży w…

    Read more

  • PKP Magistrala węglowa, odcinek Nowa Wieś Wielka – Gdynia. 1930r.

    Opis zdjęcia: Lokomotywa parowa serii Ty23 to był polski ciężki parowóz, który opracowany był przez polskich inżynierów i produkowany w okresie 1923 – 1934. Ty23 oznacza lokomotywę towarową o układzie osi „y”, która została zatwierdzona w 1923 roku. Układ osi 1’E, czyli 1-5-0 (oOOOOO), a polskie oznaczenie to mała litera „y”. Lokomotywy tego typu pracowały…

    Read more

  • PKP Magistrala węglowa, odcinek Nowe Herby – Inowrocław. 1933r.

    Kolejowa Magistrala Węglowa Śląsk – Gdynia potocznie jest nazywana Węglówką. Szlak jest najkrótszą drogą kolejową z kopalń Zagłębia Dąbrowskiego do portu morskiego Gdynia. Szlak zapewniała eksport węgla kamiennego do innych krajów, głównie basenu Morza Bałtyckiego. Była to największa i najnowocześniejsza inwestycja transportowa w Drugiej Rzeczypospolitej Polskiej. Linia była budowana wysiłkiem Polski i ówczesnego sprzymierzeńca -…

    Read more