Oborniki Śląskie 2025-04-11
Stacja kolejowa Oborniki Śląskie.






Oborniki Śląskie to jest miasto w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Oborniki Śląskie. Miasto jest na prawach gminy wiejsko-miejskiej. Miasto ma powierzchnię 14,41 km2. Populacja miasta wynosi 9 027 mieszkańców (2023 rok). Urząd miejski: ul. Trzebnicka 1, 55-120 Oborniki Śląskie. Miasto położone jest na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich Nr 340 i Nr 342, w odległości 25 km od centrum Wrocławia, 12 km od Trzebnicy. Do Poznania jest 138 km i do Warszawy jest 333 km.
Osada została założona w XIII wieku. Prawa miejskie zostały nadane dopiero w Polsce, w 1945 roku. Nazwa miasta pochodzi od pomieszczenia dla zwierząt hodowlanych, czyli obory. W okresie 1295-1305, w języku Polskim jak i niemieckiem była powszechnie używana nazwa Obora. Nazwa Oborniki Śląskie w pisowni obowiązuje od 1847 roku, choć pisano także Obernigk. Obecna nazwa została administracyjnie zatwierdzona 19 maja 1946 roku.
Szczęśliwie, Oborniki Śląskie nie ucierpiały w czasie wielkiej wojny światowej, oraz drugiej wojny światowej. Dlatego zachowały się historyczne obiekty; Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, z okresu 1898–1901. Kościół pod wezwaniem św. Tadeusza Judy i św. Antoniego Padewskiego, z 1906 roku. Budynki zespołu sanatoryjnego z XIX wieku. Oczywiście historyczny jest także budynek dworca z XIX wieku. Są także historyczne budynki; zamek, poczta i dom Panien Śląskich, przy ulicy Trzebnicka.
Można dodać, że w Obornikach Śląskich w czasie drugiej wojny światowej stacjonował sztab 2. Armii Wojska Polskiego.
Kolej w mieście Oborniki Śląskie.
Adres: Oborniki Śląskie, ulica Dworcowa 4, 55-035 OBORNIKI ŚLĄSKIE. Współrzędne geograficzne; 51,299 N 16,907 E. Elewacja 168 m.
Kolej do Obornik Śląskich doprowadzono w 1856 roku, czyli w okresie kiedy Polska była pod zaborami. Do 1945 roku, obowiązywała nazwa Obernigk.
Obecnie stacja Oborniki Śląskie leży na europejskiej linii kolejowej E 59: Świnoujście – Szczecin – Poznań – Wrocław – Chałupki, stanowiącej element Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN). W Polskiej numeracji jest to linia kolejowa Nr 271 Wrocław Główny – Poznań Główny i jest to szlak o znaczeniu państwowym, o długości 163,753 km, dwutorowy, zelektryfikowany. Prędkość maksymalna wynosi 160 km/h.
Dworzec w Obornikach Śląskich jest bardzo podobny do dworca w pobliskim Rawiczu. Ma taką samą wielkość, ilość kondygnacji, podobny dach, identyczny układ pomieszczeń, posadowione na wysokim fundamencie, podobne elewacje z ornamentami architektonicznymi. Dworzec w Rawiczu otrzymał ryzalit od strony placu dworcowego i równi stacyjnej, czego w Obornikach Śląskich nie ma. Dworzec w Obornikach Śląskich jest jest 8-osiowy, z bogatą w ornamenty elewacją, która wykonana jest w kolorze kremowym. Są boniowania, gzymsy i inne ornamenty. Wszystkie okna są zakończone półokręgiem. Stolarka jest w kolorze brązowym. Od strony torów jest drewniane zadaszenie i schody prowadzące na torowisko. Jednak zamontowana jest barierka, która także odradza wejście na schody i na torowisko. Pod strony południowej dworca jest dobudówka, która mieści restaurację i bibliotekę. Tu jest także zadaszenie i ozdobne patio. Od strony placu dworcowego są trzy wejścia, wszystkie wyposażone w schody. W budynku są dwie kasy biletowe, poczekalnia, toalety, pomieszczenia służb kolejowych.
Obecnie na stacji jest tylko jeden peron wyspowy. Peron jest wysoki. Krawędzie peronowe są wykonane z płyt prefabrykowanych, w kolorze bordowym, z linią ostrzegawczą i guzikami, o wymiarach 2 m x 1 m. Reszta jest wybrukowana szarą kostką betonową, o wymiarach 0,1 m x 0,2 m. Zamontowano także odpływ liniowy wody. Na peronie zamontowano; gabloty z informacją kolejową, system audio, wiaty przystankowe z prostymi siedzeniami, oświetlenie, kosze na śmieci. Dojście na peron zapewnia tunel, który łączy obie strony miasta. Dla inwalidów, osób z rowerami oraz podróżnych z dużym bagażem zamontowano windy.
Na stacji jest plac składowy z bocznicami oraz bocznica z torami prowadzącymi do sekcji PKP Energetyka. Na stacji znajduje się nastawnia kolejowa.
Od 10 lat, stacja obsługuje dziennie 2 600 – 3 000 pasażerów, w ciągu doby. Za wyjątkiem załamania w okresie 2020-2021, z powodu pandemii chińskiego wirusa. Wówczas stacja obsługiwała do 1 900 pasażerów w ciągu doby. W kwietniu 2025 roku, ze stacji odjeżdżało 82 pociągi w ciągu doby. Wszystkie pociągi są przelotowe. Można było pojechać do stacji: Bielsko-Biała Główna, Gdynia Główna, Jelenia Góra, Katowice, Kłodzko Miasto, Kołobrzeg, Kraków Główny, Leszno, Lichkov, Międzylesie, Olsztyn Główny, Poznań Główny, Przemyśl Główny, Rawicz, Szklarska Poręba Górna, Świnoujście, Ustka, Wrocław Główny, Zakopane, Ziębice, Żory.
Opracował Karol Placha Hetman