Luboń 2025-03-28
Miasto Luboń.




Luboń to miasto w województwie wielkopolskim, położone nad rzeką Wartą, graniczące od północy z Poznaniem. Zajmuje powierzchnię 13,5 km2 i liczy ponad 30 000 mieszkańców, co czyni je jednym z najgęściej zaludnionych miast w Polsce.
Miasto ma historię sięgającą średniowiecza, kiedy to było zamożną wsią osadników bamberskich. W późniejszym okresie miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłowym. Luboń jest dobrze skomunikowany z Poznaniem i okolicznymi miejscowościami. Przez miasto przebiega DW Nr 430, łącząca Poznań – Mosina. Ponadto w Luboniu znajduje się stacja kolejowa Luboń koło Poznania, położona na szlaku kolejowym Wrocław – Poznań, co umożliwia łatwy dostęp do połączeń kolejowych.
Miasto oferuje również atrakcje turystyczne, takie jak Luboński Szlak Architektury Przemysłowej, który prowadzi przez historyczne obiekty związane z przemysłem.
Stacja kolejowa Luboń koło Poznania.
Stacja kolejowa Luboń koło Poznania, zlokalizowana jest przy ulicy Dworcowej 1 w Luboniu, jest ważnym węzłem komunikacyjnym na trasie kolejowej Wrocław – Poznań. Historia stacji sięga 1856 roku, kiedy to uruchomiono linię kolejową Poznań – Wrocław. Pierwszy pociąg wjechał na stację w dniu 29 października 1856 roku.
Początkowo stacja nosiła nazwę Żabikowo, nawiązującą do pobliskiej wsi. W 1905 roku, nazwę zmieniono na Luban, a w 1919 roku, na Lubań. W dniu 5 czerwca 1925 roku, wprowadzono nazwę Luboń, a w 1947 roku, dodano Luboń koło Poznania.
Dworzec został zbudowany w 1856 roku i funkcjonuje do chwili obecnej. Budynek jest dwu-kondygnacyjny z dobudówką nastawni. Budynek zbudowano z czerwonej cegły i nie jest otynkowany. Budynek przykryty jest dwuspadowym prostym dachem. Obecnie budynek jest dostępny dla podróżnych, w godzinach 06;00 – 17;00. We wnętrzu jest kasa i poczekalnia.
Elektryfikacja stacji Luboń koło Poznania nastąpiła w dniu 20 grudnia 1969 roku, kiedy zelektryfikowano odcinek Linii Kolejowej Nr 271 Leszno – Poznań.
Stacja od samego początku obsługiwała ruch osobowy i towarowy i tak jest do chwili obecnej. Obecnie na stacji są dwa perony i trzy krawędzie peronowe. Oba perony mają długość 207 m i są przystosowane do obsługi pociągów przewoźników PolRegio i Kolei Wielkopolskich. Na obu peronach są wiaty o długości 60 m, które są historyczne. Dojście na Peron 2 zapewnia tunel. Po ostatnim remoncie zamontowano dodatkowo windy.
W rejonie stacji, w południowej głowicy stacji zbudowano tunel pod torami dla mieszkańców w przedłużeniu ulicy Fabryczna, który umożliwia dojście do ulicy Armii Poznań.
W pobliżu stacji, w kierunku północnym, tunelem pod torami przebiega Autostrada Wolności Nr A2, S5, S11.
Stacja jest sterowana z Lokalnego Centrum Sterowania Poznań II na stacji Poznań Główny i wyposażona w komputerowe urządzenia sterowania ruchem Ebilock 950.
Obecnie (2025 rok) stacja obsługuje do 900 pasażerów w ciągu doby. W marcu 2025 roku, ze stacji w ciągu doby odjeżdżało 114 pociągów osobowych. Można było dojechać do stacji: Czempiń, Gniezno, Gołańcz, Grodzisk Wielkopolski, Koło, Konin, Kościan, Leszno, Powodowo, Poznań Główny, Rawicz, Stęszew, Szamotuły, Szklarska Poręba Górna, Wągrowiec, Wolsztyn, Wrocław Główny.
Linie kolejowe:
Linia kolejowa Nr 271 Wrocław Główny – Poznań Główny. Stacja leży na 157,933 km.
Linia kolejowa Nr 357 Sulechów – Luboń koło Poznania. Linia ma długość 112,182 km.
Linia kolejowa Nr 802 Poznań Starołęka – Luboń koło Poznania. Linia ma długość 4,015 km.
Opracował Karol Placha Hetman