PKP Ustka. 2024r.

Ustka 2024-08-30

Stacja Kolejowa Ustka.

Współrzędne geograficzne: 54.578N 16.861E. Elewacja 1 m.

Stacja kolejowa Ustka znajduje się w Województwie Pomorskim. Obecnie ma kategorie dworca turystycznego. W 2022 roku, stacja obsługiwała do 1 300 pasażerów w ciągu doby, w sezonie wakacyjnym. Stacja kolejowa Ustka znajduje się na linii kolejowej Nr 405 Piła Główna – Ustka Uroczysko. Na stacji znajdują się dwa perony i trzy krawędzie peronowe. Na stacji jest historyczny budynek dworca z 1911 roku. Dawniej stacja Ustka była stacją węzłową i z niej prowadziły szlaki na odcinki Ustka – Sławno oraz Ustka – Komnino.

PKP Ustka. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Ustka. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Ustka. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Ustka. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Ustka. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

Historia kolei w Ustce.

Linię kolejową do Ustki doprowadzono w dniu 1 października 1878 roku. Linia kolejowa Nr 405 Piła Główna – Ustka była budowana w etapach. W dniu 15 maja 1879 roku, otwarto odcinek Piła Główna – Piła Północ – Szczecinek. W dniu 1 października 1878 roku, otwarto odcinek Szczecinek – Ustka. Po 1890 roku, uruchomiono odcinek boczny Ustka – Ustka Uroczysko – Sławno, do LK Nr 202.

W dniu 30 grudnia 1989 roku, zelektryfikowano odcinek Piła Główna – Szczecinek, a w dniu 18 grudnia 1990 roku, odcinek Słupsk – Ustka. W dniu 15 grudnia 2019 roku, zelektryfikowano odcinek Ustka – Ustka Uroczysko. Pozostały fragment LK Nr 405 Szczecinek – Słupsk pozostaje niezelektryfikowany i nie ma planów na elektryfikację.

Pierwszy dworzec w Ustce otwarto w 1878 roku i był to dworzec tymczasowy. Dworzec znany jest tylko z pocztówek. Stacja miała służyć głównie do przewozu towarów z portu morskiego w Ustce do Słupska. Szybko okazało się, że z pociągów zaczęli korzystać letnicy. Dystans 17 km, na odcinku Słupsk – Ustka, pociąg pokonywał w czasie 30 – 40 minut. Wówczas konny dyliżans pokonywał ten dystans w czasie około 1 godzina 15 minut. Pociągi składały się z 30 wagonów. W 20-latach XX wieku, Ustka miała połączenie kolejowe z takimi miastami jak; Berlin, Drezno, Wrocław, Monachium.

Dla zwiększonych potrzeb podjęto decyzję o budowie nowego dworca. W tym czasie, przejście kolejowo-drogowe w ciągu ulicy Bahnhofstraße zostało zastąpione wiaduktem, który był kratownicowy, wykonany ze stali. Obecnie przez wiadukt przebiega DK Nr 21 (ulica Dworcowa). Wiadukt jest żelbetonowy.

Nowy dworzec został zaprojektowany w 1909 roku. Dworzec był inspirowany architekturą budowli alpejskich. Ten styl, nawiązujący do architektury tyrolskiej i bawarskiej, jest charakterystyczny dla budynków wznoszonych w rejonach górskich, a także w nadmorskich kurortach, gdzie chciano nadać budynkom swoisty, malowniczy charakter. Charakterystyczne elementy takiej architektury to: Skośne dachy o dużym nachyleniu. Drewniane werandy i balkony, często bogato zdobione. Dekoracyjne szczyty oraz elewacje, które mogą przypominać styl „chalet”, który jest typowy dla alpejskich domków letniskowych. Ceglane detale i użycie naturalnych materiałów, które miały nawiązywać do budownictwa regionalnego i harmonizować z otaczającym krajobrazem. Styl ten, przeniesiony do nadmorskiej Ustki, miał podkreślać jej charakter jako uzdrowiska i kurortu. Inspiracja architekturą alpejską nadawała budynkowi wyjątkowy, malowniczy wygląd, który miał przyciągać turystów, tworząc atmosferę luksusu i wypoczynku. Charakterystyczną cechą budynku jest wejście na poziomie peronów i wejście na poziomie wiaduktu drogowego. Budynek został wykonany z cegły, która pochodziła z cegielni na Mazurach. Budynek ma cztery kondygnacje. W budynku były trzy kasy osobowe i jedna kasa towarowa. Była także restauracja, pomieszczenia telegrafu i poczta. Część pomieszczeń przeznaczono na mieszkania. Budowę dworca w Ustce zakończono w 1911 roku.

W pobliżu, przy obecnej ulicy Słupska, około 1910 roku, powstał nowy dworzec kolei lokalnej, który obsługiwał połączenia kolejowe do Smołdzina i Główczyc. Początkowo kolej ta miała rozstaw szyn 750 mm. Później rozstaw zwiększono do normalnotorowego 1435 mm. W 1945 roku, sowieckie oddziały „trofiejne” rozebrały te linie i tory, rozjazdy oraz urządzenia kolejowe wywieźli do Moskwy. Złośliwi sowieci mówili, że przedmioty te były zabrane do cynkowania. Obiekty tego dworca zamieniono na magazyn i inne pomieszczenia gospodarcze. Około 2000 roku, po sfarotorzu do Smołdzina zrobiono ścieżkę rowerową; Szlak Zwiniętych Torów.

Modernizacja centrum komunikacyjnego Ustka.

W 2018 roku, zdecydowano o modernizacji stacji kolejowej i przekształceniu sąsiednich terenów w węzeł transportowy. Rewitalizacja stacji kolejowej została przeprowadzona w okresie 2019-2021.

Dworzec został odnowiony w 2021 roku i  wówczas na dach budynku powróciła drewniana wieżyczka. Przy wejściu zamontowano zegar. Czterokondygnacyjny budynek dworca kolejowego ma łączną powierzchnię użytkową 664 m2. W budynku dworca na poziomie wiaduktu mieści się Informacja Turystyczna, przechowalnia bagażu oraz kasy biletowe.

Obok stacji zbudowano dworzec autobusowy z peronowym terenem. Nowy trzykondygnacyjny budynek dworca autobusowego ma powierzchnię 334 m2. Posiada instalację solarną oraz pompę ciepła dla wody użytkowej. W nowo zbudowanym budynku urządzono poczekalnię, toalety, informację pasażerską audio i wideo. Jest ogólny dostęp do Wi-Fi. Dla autobusów zrobiono trzy zadaszone perony.

Zbudowano także postój TAXI. Zrobiono parkingi dla samochodów osobowych (258 miejsc) oraz trzy wiaty rowerowe ze stacją napraw rowerów. Posadzono także nową zieleń, w tym 145 drzew oraz 5 900 krzewów i kwiatów.

Na równi stacyjnej zmieniono układ torowy. Zlikwidowano nie używane tory od strony północnej. Przebudowano oba perony, które zostały podwyższone. Na Peronie 2 wyremontowano historyczne drewniane zadaszenie. Podobne zadaszenie postawiono na Peronie 1. Każdy peron ma długość 270 m. Dojście na perony jest schodami z wiaduktu lub windą oraz w poziomie torów, gdzie zamontowano zapory i sygnalizację świetlną. Ruch kolejowy jest obsługiwany z nastawni „Us”, która znajduje się przy północnej głowicy stacji. Węzeł komunikacyjny został zbudowany bez barier dla osób poruszających się na wózkach i z wózkami dziecięcymi.

Budowa węzła komunikacyjnego była pilotowana przez burmistrza Ustki pana Jacka Graczyka. Obecnie węzeł komunikacyjny nosi imię pana Jacka Graczyka. Węzeł został uroczyście otwarty w 2021 roku. Koszt inwestycji wynosił 47 milionów złotych.

Opracował Karol Placha Hetman

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *