Skawina 2023-09-20
Stacja Kolejowa Podbory Skawińskie koło Skawiny.
Współrzędne geograficzne: 49.966 N 19. 772 E. Elewacja 213 m.
Borek Szlachecki.
Borek Szlachecki to jest miejscowość w Województwie Małopolskim, w Powiecie Krakowskim, w Gminie Skawina. Miejscowość leży na zachód od Skawiny, z którą graniczy. Borek Szlachecki rozciąga się wzdłuż Drogi Krajowej Nr 44 Kraków – Oświęcim. Na północ od miejscowości biegnie linia kolejowa Nr 94 Kraków Płaszów – Oświęcim.
Za torami, na północ znajduje się Kanał Łączański, inaczej Kanał Łączany – Skawina, który wchodzi w system rzeki Wisła. Celem Kanału Łączańskiego jest zaopatrywanie Elektrowni Skawina w wodę, do celów przemysłowych. W Borku Szlacheckim na Kanale Łączańskim znajduje się śluza, o najwyższym spadzie w Polsce, który wynosi 12,0 m. Długość śluzy wynosi 85 m, a szerokość 12 m. W pobliżu znajduje się Elektrownia Wodna Borek Szlachecki.
Populacja miejscowości Borek Szlachecki w 2022 roku, wynosiła 1 502 mieszkańców. W okresie 1954-1961 miejscowość była siedziba gromady Borek Szlachecki, a po jej likwidacji weszła w skład gromady Skawina. W Borku Szlacheckim znajduje się zabytkowy dwór oraz parafii Zwiastowania Pańskiego.
PKP Podbory Skawińskie.
Opis zdjęcia: Widok w kierunku Oświęcimia.
Opis zdjęcia: Widok w kierunku Oświęcimia.
Opis zdjęcia: Widok w kierunku Skawiny i Krakowa.
W miejscowości Borek Szlachecki znajduje się stacja kolejowa o nazwie Podbory Skawińskie. Stacja została uruchomiona w 1951 roku. Jej głównym celem było i jest dostarczanie wagonów z węglem kamiennym do Elektrowni Skawina, a także obsługa Fabryki Materiałów Budowlanych (Zakłady Produkcji Elementów Budowlanych w Skawinie). Do obu zakładów poprowadzono bocznicę kolejową, która (2023 rok) nadal jest eksploatowana. Wjazd z bocznicy na stację zabezpieczony jest tarczą manewrową oraz żeberkiem ochronnym. Dla ruchu osobowego jest to stacja przelotowa, która obsługiwała i obsługuje wszystkie pociągi osobowe poruszające się linią Nr 94. Ze stacji korzystali pracownicy zakładów pracy w Skawinie i osoby dojeżdżające do szkół w Skawinie i w Krakowie.
Stacja kolejowa znajduje się na 19,420 km linii kolejowej Nr 94 Kraków Płaszów – Oświęcim. Do 1958 roku, był to tylko przystanek osobowy z dwoma peronami jedinokrwaedziowymi.
Dworzec na stacji Podbory Skawińskie to jest typowy przykład architektury socrealistycznej w Polsce. Socrealizm był to styl architektoniczny realizowany w Polsce w okresie 1949-1956, w ramach obowiązującej wówczas doktryny realizmu socjalistycznego. Była to architektura definiowana w tym czasie, jako „socjalistyczna w treści i narodowa w formie”. Główny nacisk kładziono na formę, nie zwracając uwagi na funkcjonalność obiektów. Dlatego styl ten szybko została zastąpiony modernizmem, który zwracał uwagę na przestronność, doświetlenie i funkcjonalność. Modernizm często jest także nazywany funkcjonalizmem. Modernistyczną architekturę odbiera się jako nowoczesną, bo dostosowaną do potrzeb jej użytkowników. Charakteryzują ją proste, pozbawione przesadnych dekoracji, geometryczne bryły, wyposażone w liczne i duże okna. Patrząc na dworzec na stacji Podbory Skawińskie, od razu widzimy bydynki postawione w Nowej Hucie. W budynku dworca była kasa biletowo-bagażowa, poczekalnia, kiosk „RUCH” i bar. Górne piętro zostało przeznaczone na mieszkania dla pracowników kolei.
Na stacji zbudowano dwa perony; jeden wyspowy i jeden jednokrawędziowy od strony dworca. Do 2022 roku, pasażerowie przechodzili na Peron 2 przejściem na poziomie torów. W 2022 roku, oddano do użytku tunel pod torami, który łączy: ulicę Dworcowa, Peron 1, Peron 2 i ulicę Szuwarowa, po północnej stronie stacji. Dla pasażerów na wózkach, wózków dziecięcych, rowerzystów i podróżnych z dużym bagażem, zamontowano trzy nowoczesne windy. Obecnie (2022 rok) perony są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Od 2022 roku, stacja Podbory Skawińskie jest obsługiwana przez Szybką Kolej Aglomeracyjną. W ciągu doby stację obsługuje 20-22 pary pociągów. W 2022 roku, po przebudowie, stacja obsługiwała ponad 150 pasażerów w ciągu doby. Stacja jest obsługiwana w relacji SKA2 Kraków Główny – Podbory Skawińskie. W przyszłości planowane jest przedłużenie relacji do Oświęcimia.
Ruch pociągów na stacji prowadzony jest przez nastawnię „PS”. Przejazdy kolejowo-drogowe w ciągu ulic; Szuwarowa, Topolowa, wyposażono w automatyczne zapory i sygnalizację świetlną.
Opracował Karol Placha Hetman