PKP Zakopane. 2023r.

Zakopane 2023-08-24

Stacja kolejowa PKP Zakopane.

Współrzędne geograficzne 49.301N 19.963E.

Stacja kolejowa Zakopane.

W czasie ponad 120 lat stacja w Zakopanem przebudowywana była trzykrotnie. Okresie 1937 – 1939 dworzec kolejowy Zakopane został rozbudowany. Projektantem był inżynier Zenon Thienel. Ostatni remont wykonano w okresie 2016 – 2021. Budynki dworcowe zostały gruntownie wyremontowane, od piwnic, aż po dachy. Wyremontowano główny budynek dworca, który został podzielony na dworzec kolejowy i dworzec autobusowy. W budynku jest zupełnie nowa poczekalnia dla pasażerów, przechowalnie bagażu i kasy biletowe oraz toalety w pomieszczeniach piwniczego poziomu.

Wyremontowano budynek przychodni kolejowej. Nieznacznie zmieniono układ pomieszczeń wewnątrz. Zainstalowano w nim Centrum Informacji Turystycznej oraz mediatekę, pomieszczenia wystawowe, salę klubową. Medioteka to placówka w której można skorzystać z szerokiej oferty książek, multimediów oraz dostępu do internetu. Będzie uruchomiona restauracja i kawiarnia. Remont kosztował około 40 mln złotych, w tym 15 mln złotych pochodziło z funduszy unijnych.

Nowym obiektem będzie wielopoziomowy parking zlokalizowany przy peronach stacji. Pierwszym etapem była wycinka drzew. Przewidywany termin oddania do użytku parkingu to 2024 rok. W planach, parking będzie miał 150 miejsc parkingowych i sklep spożywczy. W związku z tymi pracami, w 2021 roku, rozebrano drewnianą bramę na perony z neonowym napisem „PKP Zakopane” oraz sąsiednie stoiska i sklepy. Słynny neon i brama powstały z okazji Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym, które odbywały się w 1968 roku. Planowana jest nowa brama wejściowa, na którą wróci nowy neon „PKP Zakopane”. Co się tyczy samego neonu „PKP Zakopane” to w 90-latach przestał on świecić. Mieszkańcy zebrali datki i neon wyremontowano w 2015 roku.

Przebudowano układ okolicznych ulic i byłego dworca busów. W sezonie letnim 2021 roku, stacja obsługiwała do 2 000 pasażerów w ciągu doby. W 2021 roku, pociąg relacji Kraków – Zakopane pokonywał w ciągu 3,5 godziny.

W marcu 2022 roku, PKP ponownie zawiesiła kursowanie pociągów do stacji PKP Zakopane. Udało się uzyskać fundusze na remont peronów (wydłużenie dla dużych składów), torowisk i trakcji elektrycznej. Zostaną również przebudowane wiaty peronowe. Dlatego cała równia stacyjna została ogrodzona i przystąpiono do remontu. Aby nie wstrzymywać ruchu kolejowego na stacji Spyrkowka (tory postojowe InterCity) została przystosowana do obsługi pociągów osobowych. Odległość między stacjami wynosi 1 500 m. Zaplanowano dojazd komunikacją miejską do tymczasowego dworca. Tymczasowa stacja Spyrkówka będzie funkcjonował do września 2023 roku. Wszystkie prace remontowe na linii Nr 99 mają skrócić czas przejazdu pociągów osobowych do 2,5 godziny.

Remont stacji kolejowej Zakopane.

PKP Zakopane. 2023 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Zakopane. 2023 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

PKP Zakopane. 2023 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Zakopane. 2023 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

PKP Zakopane. 2023 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Zakopane. 2023 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

PKP Zakopane. 2023 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
PKP Zakopane. 2023 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

W marcu 2022 roku, rozpoczęto kolejny etap remontu stacji kolejowej Zakopane. Tym razem przystąpiono do przebudowy równi stacyjnej. Stary układ torowy został całkowicie zlikwidowano. Zlikwidowano stare perony z wiatami. Rozebrano sieć trakcyjną.

W planie mają powstać 4 perony. Peron 1 jednokrawędziowy, od strony dworca. Peron 2 i 3 to perony wyspowe. Peron 4 do peron jednokrawędziowy. Perony będą o różnej długości, z uwagi na ograniczony teren. Wszystkie tory bedą zelektryfikowane. Dojście na perony będzie od strony ronda Armii Krajowej, tak jak było do tej pory. Nie będzie tunelu, ani kładki nad torami.

W sierpniu 2023 roku, był już betony krawędzi peronowych. Montowano już nawierzchnie peronów. Kładziono już tory i rozjazdy. Nowe tory, w porównaniu do starych, zostały obniżone o około 1 m, aby zachować poziom peronów, chodników i jezdni, a perony były typu wysokiego.

Planowany koszt przebudowy to kwota 90 milionów złotych. Remont zostanie ukończony wiosną 2024 roku. Remont kapitalny równi stacyjnej nie spowodował wstrzymania ruchu pociągów osobowych do Zakopanego. Pociągi zatrzymywały się na tymczasowej stacji Spyrkówce, około 1500 m przed stacją Zakopane.

Opracował Karol Placha Hetman

Kategorie: