Kraków 2022-11-24
Nowe pociągi EN57ALd-22xx.
W 2015 roku, firma PolRegio podpisała kontrakt z fabryką w Mińsku Mazowieckim, oddział Pesa Bydgoszcz SA, na zmodernizowanie EZT EN57. Kontrakt dotyczył 36 starych pociągów, z których większość pochodziła z serii EN57-17xx. Kontrakt został podzielony na trzy zadania. W pierwszym zadaniu zmodernizowano 13 pociągów, w drugim 12 pociągów i w trzecim 11 pociągów. Kontrakt opiewał na kwotę 287,7 miliona złotych. Jeden pociąg kosztował około 8,1 milionów złotych. W tym czasie nowy pociąg podobnej klasy kosztował około 18 milionów złotych.
We wrześniu 2017 roku, firma PolRegio odebrała pierwsze 10 składów. Otrzymały one numery od EN57ALc-2201 do EN57ALd-2210. Trzeba wiedzieć, że pociągi były zmodernizowane do jednej z dwóch wersji; EN57ALc lub EN57ALd. Pociągi zostały nazwane „Tygrysy drugiej generacji”. Pierwsze pociągi wyjechały na szlaki w Wielkopolsce; do Leszna, Ostrowa i Jarocina. Kolejne składy trafiły do Województwa Podlaskiego, Świętokrzyskiego, Lubelskiego i Warmińsko-Mazurskiego.
Należy napisać, że nie była to modernizacja, ale gruntowna przebudowa składów. Ze starych wagonów pozostały jedynie szkielety pudeł. Nowe EZT otrzymały nową malaturę nawiązującą do braw PolRegio. Prace wykonał zakład ZNTK w Mińsku Mazowieckim, należący do grupy Pesa.
Należy napisać, że nie była to modernizacja, ale gruntowna przebudowa składów. Ze starych wagonów pozostały jedynie szkielety pudeł. Nowe EZT otrzymały nową malaturę nawiązującą do braw PolRegio. Prace wykonał zakład ZNTK w Mińsku Mazowieckim, należący do grupy Pesa.
Pociągi zostały tak zmodernizowana, że ich prędkość podróżna jest nie mniejsza niż 120 km/h. W pociągu są 165 indywidualnych foteli dla pasażerów, a dodatkowo 10 siedzeń uchylnych. Stopnie wejściowe do pociągu są tak zaprojektowane, aby obsługiwać perony o wysokości 0,30 m – 1,00 m od główki szyny. Drzwi wejściowe są typu odskokowi-przesuwne, co gwarantuje większą szczelność wagonu. Szerokość światła drzwi wynosi 1,30 m. Przejścia międzyczłonowe są wyposażone w przeszklone i elektrycznie otwierane drzwi z fotokomórką. Okna są uchylne, zamykane na klucz konduktorski. W przedsionkach są szklane wiatrołapy. Każdy wagon jest jednoprzestrzenny i nie ma ścianek z drzwiami pomiędzy korytarzem wejściowym, a strefa pasażerską. Wnętrze wygląda elegancko, a każdy pasażer ma indywidualny fotel. Pasażerowie mają do dyspozycji gniazdka elektryczne 230 V, dostęp do Wi-Fi. Wagony są klimatyzowane (ogrzewanie, wentylacja). Jest system informacji dla podróżnych. Skład jest monitorowany. Pasażerowie maja do dyspozycji stoliki pod oknami lub na tyle fotelu poprzedniego. Są śmietniczek, półki i wieszaki na odzież. W pociągu są 4 miejsca dla rowerów i dwa miejsca dla wózków inwalidzkich. W pociągu są także cztery gniazda ładowarki USB. W każdym składzie są dwie toalety, w tym jedna dla osób niepełnosprawnych i wyposażona w przewijak dla niemowląt. Próżniowe toalety są systemu zamkniętego, a woda z umywalki wypływa na międzytorze, co zapewnia większą pojemność zbiornika dla fekali. W toaletach są też suszarki elektryczne do rąk.
Modernizacja napędu pojazdu obejmowała zastosowanie dwóch falowników trakcyjnych w technologii IGBT, sterownika mikroprocesorowego, co zapewnia rekuperację energii do sieci trakcyjnej. Silniki trakcyjne są nowego typu, asynchroniczne, o mocy 250 kVA, każdy. Pociąg może być eksploatowany w temperaturach zewnętrznych od -25 stopni Celsjusza do +40 stopni Celsjusza.
Opracował Karol Placha Hetman